ESKİŞEHİR Türk Kurtuluş Savaşı Dönemi

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. ESKİŞEHİR Türk Kurtuluş Savaşı Dönemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ESKİŞEHİR Türk Kurtuluş Savaşı Dönemi Tarihi


  21 Haziran 1920 günü saat 11:00'de Millî Savunma Bakanı Fevzi Çakmak Paşa ve Genelkurmay Başkanı Albay İsmet İnönü ile tren istasyonuna gelmiştir. Yunan taarruzunun aldığı vaziyeti, sınıf arkadaşı ve Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat Cebesoy ile burada görüşmüştür. Aynı gece de Ankara’ya hareket etmiştirler.

  Eskişehir'de Türk Kurtuluş Savaşı'nın 5 önemli meydan muharebesinin üçü geçmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı'nın önemli muharebelerinden biri olan I.İnönü Savaşı Eskişehir topraklarında gerçekleşmiştir. Eskişehir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın kilit nok*talarından birini oluşturduğundan, savaşta maddi ve manevi olarak çok yıpranmıştır.

  I. Dünya Savaşı sonrasında demiryolu hattını denetlemek amacıyla 23 Ocak 1919'da Eskişehir İstasyonunu işgal eden İngiliz kuvvetleri, 20 Mart 1920'de Kuvay-ı Milliye'nin baskısıyla işgale son verdi. 1921 yılında Eskişehir'e 40 km. uzaklıktaki İnönü'de, Birinci ve İkinci İnönü Muharebeleri yapıldı.


  20 Temmuz 1921'de Yunanların işgal ettiği Eskişehir bir süre Yunan ordularının karargâhı oldu. Eskişehir-Kütahya Savaşları sonunda Türk Ordusu Sakarya'nın doğusuna çekildi. 23 Ağustos 1921'de Yunanlılar yeniden saldırdı. 30 Ağustos 1921'de başlayan Büyük Taarruz ile düşman püskürtülmeye başladı ve 2 Eylül 1922 günü, Seyitgazi yönünden gelen Türk Süvarileri Tekkeönü'nden Eskişehir'e inerek düşman kuvvetlerini Eskişehir'den çıkardılar. Eskişehir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın son aşaması olan Büyük Taarruz sonrasında 2 Eylül 1922'de kurtarıldığında yıkıntı hâlinde harap bir kasabaydı


  Yunan Ordusunun Eskişehir'e girişi (1921)
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ESKİŞEHİR Türk Kurtuluş Forum Tarih
Türkiye Haritası Eskişehir - Eskişehir Haritası Eskişehir Tanıtımı 7 Mayıs 2011
Türkmenmecidiye Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Türkmen Tokat İlköğretim Okulu Odunpazarı Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 31 Ekim 2010
Muttalip Atatürk İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Eylül 2010
Atatürk İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş