Esenyamaç Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Esenyamaç Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Esenyamaç Köyü Oltu resimleri - Esenyamaç Köyü Oltu hakkinda bilgiler  Esenyamaç, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski ismi Kotik(İnci Kotik)tir. Bu isim Türkçe değildir. Köyün yüksek bir dağın yamacında kurulmuş olması, yağışlı ve sert bir iklimin görülmesi yeni isminin Esenyamaç olmasında etkili olmuştur. Esenyamaç ismi yakın tarihte verilmiştir.Rivayete göre daha aşağıda bulunan Kelgir köyünden biri, bir bahar mevsiminde köyün şimdiki yerine gelerek belirlediği bir yere birkaç tane buğday tohumu ekmiş ve bir yıl sonra tekrar aynı yere gelmiş. Buğdayların, atının boyuna kadar ulaştığını görünce ailesi ile bu araziye yerleşmiş. Daha sonra diğer aileler buraya yerleşmiş.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün Yemekleri Kuymak,kelec aşı,mıhlama,hıngel,herle,löbiye aşı, kartol aşı,cağ kebabı,siron,hamur aşı,tandır ekmeği

  Coğrafya

  Erzurum iline 150 km, Oltu ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 198
  1997 98

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İbrahim Erdem


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş