Esentepe Köyü Akkuş Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Esentepe Köyü Akkuş Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri - Akkuş Esentepe Köyü - Kabakulak Köyü - Esentepe Köyü Hakkında - Esentepe Köyü Tanıtımı - Esentepe Köyü Resimleri  İlçe: AKKUŞ

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: KEMAL BOLAT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000:288
  1997:300

  İle Uzaklığı: 126 km

  İlçeye Uzaklığı: 19 km

  Rakım: 1100 m

  Tarihi:

  Köyümüze yerleşen insanlar şimdiki Gürcistan topraklarında bulunan Batum’a bağlı Macahel ilçesinin Kvabitavi köyünden (Camili-Kayalar) gelmişlerdir. Osmanlı- Rus Harbi (Rumi 1293 ve Miladi 1877) kısaca 93 Harbi sırasında (1877-1878 yılında) Osmanlı toprakları olan bu yerler Ruslar tarafından işgal edilince oturdukları toprakları terk ederek hicret etmek zorunda kalmışlardır.
  Batum’dan Ünye’ye kadar gelip konaklayan Osman Usta, Ömer Usta, Bebeloğlu, Hacıoğlu, İmamoğlu, Lazgıoğlu adındaki kabileler bir zaman sonra sahilde baş gösteren Sıtma salgını ve sivrisinek saldırıları sonucunda Ünye’den ayrılarak daha serin ve yüksek olan köyümüzün bulunduğu şu anki alanına gelip yerleşmişlerdir.
  Köyümüzün Kilisekar, Matoslar, Artinustalar, Kerpiçlik, Bedikler, Minaslar, Hastoğlebi diye bilinen bölgelerinin daha önce de yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Köyümüzün bulunduğu topraklarda sarı çiçekli Orman Gülü bolca yetiştiğinden köye ilk yerleşenler buranın adına “Sarıyer” adını vermişlerdir.  Cumhuriyetle birlikte yerleşim yerleri kayıtlara geçerken köyümüzün adı “Kabakulak” olarak yazılmıştır. Bir rivayete göre köyün Çorakdere mevkiinde yetişen ve kabakulak hastalığına iyi gelen bir otun (Yıldırım Çiçeği) bol olması sebebiyle bu ismin verilmiş olması, diğer rivayete göre de Karakuş’un Nahiye (Akkuş) olmasından sonra köyün adını “Sarıyer” olarak yazdırmaya giden kişinin Kabakulak hastası olması nedeniyle köy isimlerini yazan memurun buna istinaden köyümüzün ismini “Kabakulak” olarak yazması vesile olmuştur.  Köyümüz her türlü rüzgarı aldığı için köyümüzün adı 1995 yılında köy ihtiyar heyetinin talebi üzerine Esentepe olarak değiştirilmiştir. Resmi ismi Esentepe olan köyümüzün diğer ismi (Kabakulak) de halen halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Çoğrafi Durumu

  Engebeli bir arazı yapısına sahip olan köyümüz Akkuş ilçesinin kuzey-doğu bölümünde Akkuş-Ünye karayolunun 18. km de 15,864 Km2 yüz ölçüme sahip olup Ünye İlçesi sınırları ile sınırdır.
  Doğusunda; Kızılelma (Yenikonak) Beldesi, Batısında; Muratlı Köyü ve Pelitliyatak Beldesi, Kuzeyinde; Dağ köy, Güneyinde ise; Çayıralan Beldesi bulunmaktadır. Köyümüzün toprakları Orta Karadeniz’in iç kesiminde bulunmakta olup denizden yüksekliği 900mt civarındadır.
  İklimi; Köyümüz Karadeniz ikliminin iç kesimlerinde hüküm süren karlı, yağışlı ve soğukça bir iklimin başlangıç bölgesinde yer alır.Yazları serin ve yağışlı kışları soğuk geçen köyümüzün en yüksek noktaları; Tahtabaş, Böğürtlen tepe, Arpalık tepe ve Duman tepedir.
  Karadeniz’e kadar uzanan derin vadilerin bulunduğu köyümüzde deniz üzerine çöken bulutlar derin vadilere, karaya ve iç kesimlere doğru ilerler ve rakımla birlikte yükselerek köyümüzde ve Duman tepe denilen mevkide sis ve duman olaylarına yol açar. Bu nedenle köyümüz sınırları içerisinde her mevsim sis ve duman görülür.
  Orman köyü olan Köyümüzün 9494 dekarlık kısmı ormanlarla 300 dekarlık kısmı çayır ve meralarla, 865 dekarlık kısmı fındık ağaçları ile kaplıdır.
  Köyümüz; doğa turizmi için çok müsait olmasına rağmen yeterli tanıtım yapılamadığından pek bilinmemektedir.
  Yeşilin her tonunun görüldüğü, oksijen deposu köyümüzde iç turizmi canlandırabilmek için; Karadeniz yaylalarına meraklı dostlarımıza köyümüzün çadır turizmine müsait emniyetli ve leziz bir ortam olduğunu anlatmamız, köyümüzün geleceği için çok önemlidir.

  Tarım ve Bitki Örtüsü

  Köyümüzün başlıca bitki örtüsünü Kayın (Gürgen) Kızılağaç, Sarı çiçekli Orman Gülü ve az miktarda olsa Kestane ve Çam ağaçları oluşturur.
  Geçim genel olarak tarım ve hayvancılıkla sağlanmaktadır. Ayrıca gurbette yapılan çeşitli işçilik de köyde yerleşik bulunan aileler için geçim kaynağıdır. Köyümüzde tarım; arazinin engebeli ve eğimli olması nedeniyle genellikle ilkel araçlarla (karasaban vb.) yapılmaktadır. Bu yüzden ekilebilir alanların % 80’i işlenememektedir.
  Açık alanlar son zamanlarda fındık fidanları dikilerek önemli oranda fındık bahçesi haline getirilmiştir. Diğer alanlar ise boş otlaklar olarak kullanıl-maktadır.
  Fidanı dikilip yetiştirilen meyvelerin başında Fındık başta olmak üzere Armut, Elma, Kiraz, Erik, Ceviz, Döngel gelmekte ancak bunlardan sadece fındık gelir getirmektedir. Ekilen tahıl ürünlerinin başında Mısır, Yulaf, Buğday, Yonca Vb; gelmektedir. Sebzelerden Patates, (Yetiştirilen Beyaz patates tam bir mide dostudur. Mide rahatsızlığı çekenlere tavsiye edilir) Fasulye, Karalahana, Kabak, Pırasa, Sarımsak, Soğan yetişmekte ancak bu ürünlerden fasülye ve patates hariç hiçbiri satılamamaktadır.
  Köyümüzün bitki örtüsü Hayvancılık ve arıcılık yapmaya müsait olmasına rağmen göç nedeniyle yapılamamaktadır.
  Ayrıca en kaliteli alabalık türü olan Kırmızı Benekli Alabalık yetişmesine rağmen bilinçsiz avlanma sonucu balık nesli tükenmek üzeredir.
  Duyarlı halkımızın bu konuya da hassasiyetle yaklaşacağını ve bu değerlerimizin korunacağını ümit ediyoruz.

  Eğitim

  1958 yılında açılan Kabakulak İlkokulu köyümüzün ilk ve tek eğitim kurumudur. Bu okuldan mezun olarak Yükseköğrenim gören ve Eğitim kadrosuna dahil olan birkaç kişi (Hasbi KIYAKLI, Huriye KIYAKLI, Asım Hüsnü FİDAN, Selahattin DEMİRCİ, Hasan DEMİRCİ) kendilerinden sonra gelen nesillerin gönlüne eğitimin önemini hissettirmiş olmalılar ki köyümüzden göç eden aileler çocuklarının eğitim ihtiyacını göç nedeni olarak belirtmişlerdir. Öğrenci sayısı yeterli olmadığından şu an köyümüzde bulunan ilkokul eğitime kapalıdır.
  Ancak çeşitli okullardan mezun olarak ticaret hayatına atılanlar, çeşitli işlerde çalışanlar olduğu gibi devlet kurumlarında belli görevlerde bulunan köylülerimiz de bulunmaktadır. Onları Köyümüzün Yetiştirdikleri bölümünde bulabilirsiniz.

  Nüfus

  2007 yılı Aralık ayı sonu itibariyle Adrese Dayalı Nüfus Tespit Sistemi Sayımına göre köyümüzün Nüfusu 85 Bayan 90 Erkek olmak üzere Toplam 175 kişi olarak belirlenmiştir.
  Elbette göç veren köyümüzün gerçek nüfusu bu değil, Ünye’deki, Niksar’daki, İstanbul’daki, Tekirdağ’daki, Bursa’daki’ Ayvalık’taki ve daha sayamadığımız şehirlerdeki hatta yurtdışındaki herkesin gönlü köyümüzde yaşamakta ve büyük bir kasabanın nüfusuna ulaşmaktayız.
  Hepinizi Köyümüzde Camiyanı’nda düzenlenecek olan ve geleneksel olmasını ümit ettiğimiz buluşma tarihinde (duyurular bölümünde yayınlanacak) köyüne gelerek köyüne ve köylülerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esentepe Köyü Akkuş Forum Tarih
Esentepe Köyü Hakkında Bilgi Sarıveliler Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Esentepe Köyü Hakkında Bilgi Karatay Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Esentepe Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Esentepe Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Esentepe Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş