Esenler Köyü Merkez Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Esenler Köyü Merkez Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane İli Köyleri - Merkez Esenler Köyü - Esenler Köyü Hakkında Bilgiler - Esenler Köyü Resimleri  Esenler, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Önceki adı Yapaz'dır.

  Tarihi

  Köyün coğrafi yerleşim yeri olarak (m.ö 1.750-1.200)yıllarına kadar uzandığı bölgenin tarihsel ve kültürel mirasına dayanılarak söylemek mümkündür.Bu verilere dayanarak bölgenin bahsedilen yıllarda Hititler egemenliğinde olduğu, Hititlerin o dönemlerde bu coğrafyayada uzanan yerleşim alanında bulundukları bilinen bir gerçektir.Bu itibarla köyün Hitiler dönemindede yerleşim yeri olarak kullanıldığını söylemek yanlış olmaz kanaatindeyiz... Ayrıca Bölgede 3000 yıl önce bir HALD(T)İ devletinin bulunduğunu da söleyebiliriz. Tabzon bölgesindeki kadim koloni devletlerinin bu devletle ticaret ilişkileri kurduğu ve bu devletin mıntıkasına Hald(t), halkına da Hald(T) dediği bilinmektedir. Haldilerin kökeni net olarak bilinmemektedir.

  Kültür

  Köy Karadeniz bölgesinin güneyi Doğu anadolu bölgesinin coğrafik olarak kuzeyinde kalıyor olmasından mütevellit gerek Karadeniz , gerekse Orta ve Doğu Anadolu kültürünün etkilerini görmek olasıdır. Bu itibarla gerek bölge insanının giyim kuşamında gerek örf adet gibi kültürel yansımalarda, bahsettiğimiz yörelerin kültürel etkisinde kalmıştır.Bölge insanının nerelerden göçtüğü hususunda değişik rivayetler vardır.

  Bölgenin yoğun ilk Türk göçlerine sahne olduğu, dil ve inanç köklerinde görülebilir. Prototürk kelimelerine rastlanması, ve bilhassa yeni mezarlara çeşitli renklerde bez bayraklar asılması, mezar başında ateş yakılması şamanizmden kalan adetlerdir. Halkın kafkaslardan indiği, Kuzey Anadolu göç yolunu takip ettiği yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bilhassa rahmetli Pr. Dr. Fahrettin Kirzioğlu'nun "Karadenizin Türklüğü" adlı eserinde bu durum net olarak ortaya konulmuştur.

  Gümüşhane merkezine 58 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 62
  1997 43

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Bunun yanısıra bölgede doğal gaz rezervlerinin olduğunu kanıtlayan göstergelerin varlığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca yine bölgede bolca miktarda maden suyu yatakları bulunmasına rağmen, tesisleştirilmemiştir.

  Bölgenin genel olarak zengin gümüş yatakları ile dolu olduğu gerçeğinden hareketle muhtemel bir gümüş yatağının bölgede var olması olasılığı oldukça yüksektir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Adem Çakmak
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyümüzde bir Adet Camii ve iki adet çeşme, hali hazırda faaliyetine devam etmektedir.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esenler Köyü Merkez Forum Tarih
Esenler Köyü Merkez Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kesenler Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yukarıeşenler Köyü Hakkında Bilgi Hadım Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Aşağıesenler Köyü Hakkında Bilgi Hadım Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Esenler Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş