Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  esenköy köyü tanıtım - esenköy köyü bilgileri - esenköy köyü resimleri  Esenköy, Zonguldak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün ihtyarları toplandı kızılcakese köyünden ayrıldı köyün adını esenköy olarak belirlediler.köyün eski adı abaz dır.köyümüzden bu güne teknolojik anlamda çok gelilme olmuştur.köyümüzdehastene bulunmaktadır.okul olmak ta ama faliyette degildir.ama muhtar köyümğüzdeki okulların açılacagını söylüyor bizde ondan yanayız .çünkü çocuklarımız.servisle fatih sitesine kadar gitmaek zorunda kalıyor.biz onları çok merek ediyoruz.köyümüze yapılan hastaneden sonra köy nüfusu artmaktadır.artan nüfusa paralel olarak köyümüze bir ilköğretim okulu yapılması gerekmektedir.ayrıca köyümüz belediyeye vergi ödemesine rağmen belediyenin hiç bir hizmetinden faydalanamamaktadır.ya köyümüz belediyeye dahil olsun yada bizden vergi alınmasın bazı k,işler bizim adımızla öne çıkmak istiyor esen köy tarihi abazdan biri yazmış gibi gösteriyorlar ama bu tarih bizimdi bizm anlatımımız dır .lütfen ama lütfen telif hakkına uyalımm uymayanları uyaralım.
  Kültür

  köyün gelenek ve görenekleri yoktur.reşberlik kalmamıstır.köylülerin geçim kaynağı olan toprakları turyapı şirketi tarafından kandırılarak çesitli vaadetlerde bulunurak ellerinden alınmıstır ve simdi bütün köylü ekmegini,domatesini,biberini içme suyuna kadar herseyi parayla dısarıdan almaya başlamıtır. köylü perişan toprakları ellerinden alındı ve verilen vaadetler de yapılmıyor topraklar da işlenemiyor daha birsürü sey... tamamen kandırılan köylüler artık topraklarını işleyemiyor. ve bundan bir gelir elde edemiyor. eskiden köylü halk tarlalarını işleyip mahsulu satıp gelir elde ediyordu turyapı inşaat adı altındaki(şarafettin turpcu)köylü halkını kandırarak vaatlerde bulunarak aratmayacak şeköylü halkının topraklarını istila etmiştir.kanun hükmünde hak kilde elini kolunu baglamıştır.Köyün çocukları ortak bir eylence etkinliklerin mahrum bırakılmıştır.Yarın bu yeni nesil dogal kaynaklardan nasıl faydalanacak?iştebu adam yüzünden şarafettin turpcu köy halkı bütün herşeyden mahrum bırakılmıştır.Sanki köyümüzü hipotek etmiş görünümün de dir.
  Coğrafya

  Zonguldak merkezine 5 km uzaklıktadır. karadeniz iklimindedir.yazları sıcak ve kurak geçer.kışları soguk ve karlı geçmektedir
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 549
  2000 531
  1997 524
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıydı.hastane ve okullar yapıldı zonguldak için güzel oldu ama köylünün toprkalarına yapılan okullar ve hastaneden köylü gençleri malesef iş açısından yararlanamdılar.ellerinde kalan yarın avuç topraklarınıda turyapı şirketi tarafından düsük fiyat karsılıgı ve köylünün tuttuğu avukat da turyapı bünyesıne geçerek vaat edilen sözlerın yerıne getirilmemesı tapularda köylünün ellerınden alındıgı ıçın toprkları işleyememesı ıcın köylünün ekonomısı su an ıcın nelere dayalı olduğu belli değil köylü kendi ihtiyaçlarını dısarıdan merkezden karsılıyor gider çok ama gelir az.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Cemal Çetinkaya
  1999 - Cemal Çetinkaya
  1994 - Cemal Çetinkaya
  1989 -
  1984 -

  muhtarlık secimleri yapılacaktır bugün san dık açıldıktan saonra kimin muhtar olacagını sizlere bildirecegim
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esenköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Esenköy Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş