Esengazili Köyü Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Esengazili Köyü Boyabat Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boyabat Esengazili Köyü - Esengazili Köyü Hakkında - Esengazili Köyü Tanıtımı - Esengazili Köyü Resimleri
  İlçe: BOYABAT

  İl: SİNOP


  Köy Muhtarı: ZEKİ TÜRKEŞ

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 76

  İle Uzaklığı: 109 km

  İlçeye Uzaklığı: 19 km

  Rakım: 550 m


  Tarihi

  Günümüz Esengazili Köyü yaklaşık 50 yıl önce şu anki bulunduğu yerin 1 km ilerisinde "Eski Köy" olarak bilinen yerde bulunmaktaydı. Ancak köyde su sıkıntısı yaşanmasından dolayı köyün ileri gelenleri toplanmış ve köyü daha düz ve su sıkıntısı olayan bir alan olan şu anki yerine taşımışlardır.

  Kültür

  Köyde her yıl yakın köylerin ve başka şehirlere dağılmış olan köylülerin toplandığı, yağmur duasının edildiği ve köylülerin kaynaştığı "Keşkek Şenliği" düzenlenmektedir. Şenlikte yörenin meşhur yemeği olan "keşkek" büyük kazanlarla pişirilir ve köylülere ikram edilir. Öğle namazından sonra başlayan şenlik akşam namazına doğru köylülerin eve dağılmalarıyla son bulur.

  Yörenin meşhur yemeklerinden biri keşkek iken bir diğeri ise Sırık Kebabı'dır. Sırık Kebabı, bir diğer adıyla kuzu çevirme günümüzde de Sinop, Kastamonu ve Çorum bölgelerinin vazgeçilmez tatları arasındadır. Küçük baş hayvan 130 cm genişliğinde ve 80 cm derinliğinde 1509 cm yükseklikteki ocaklarda pişirilir. Kuzunun takıldığı sırık yaklaşık olarak 2,5 metredir. çevrilirken sırık kullanıldığı için de Sırık Kebabı olarak bilinir. Kebabın en büyük özelliği ise soğuk yenmesidir.


  Köyün hemen girişinde yer alan Kestüren Deresi (ismi Osmanlı zamanından gelmektedir) çok fazla akmamakla birlikte köyün doğal güzelliğinin temel taşlarından biridir.

  Köyün meydanı "Tülekin (halk dilinde Tüleğen) Tarlası" olarak anılmaktadır. Tüm şenlik ve organizsayonlarda bu meydan kullanılmaktadır. Köyün okulu ve parkı da burada yer almaktadır. Köyde 3 adet oluk bulunmak olup biri bu meydandadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu ve kanalizasyon vardır


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esengazili Köyü Boyabat Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş