Esence Köyü Mudanya Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Esence Köyü Mudanya Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Esence Köyü Mudanya - Esence Köyü resimleri - Esence Köyü hakkında - Esence Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: MUDANYA - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: Ali BELCİ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0224 5677184

  Cep Telefonu: 0532 7872422


  Esence, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Esen bir havası vardır ve Esence adı da bu yüzden verilmiştir.

  Esence köyünün tarihi yazılı kaynaklarda 1570 yılına dek uzanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman'ın tutturduğu tapu tahrir defterlerinde köyün (Eşkel) Kite'ye bağlı imaret olduğu belirtilmektedir. Bahsedilen durumun Yıldırım Bayezid döneminde olduğu yazmaktadır ve böylece bu Türkmen köyünün tarihi 1400'lü yıllara dayanmaktadır.

  Köy ahalisinde köyün Osmanlı ordusuna bağlı akıncılar tarafından kurulduğunu belirtilse de de bir kesinlik mevcut deildir. Diğer bir iddia da köyün eski bir Rum köyü olduğudur ki bunda da bir kesinlik mevcut değildir. Ancak bir gerçek vardır ki o da eskiden Rumlarla bir arada yaşanıldığı ve Rum adetlerinden özellikle içki konusunda etkilenildiğidir - ki Anadolu'daki diğer Türkmen köylerinde içki yoktur-. Ayrıca bu Türkmenler Anadolu'daki ırkdaşlarının tersine aşiretlerini de unutmuşlardır ve sadece Manav (yerleşik Türkmen) olduklarını bilmektedirler.

  Rumlar'la olan birliktelik ise Zeytinbağı ve Yalıçiftlik'in aksine mübadele döneminden önce kesilmiştir. Köyün eski yerinde (Eşkel-i Küçük) Rumlar'la çıkan anlaşmazlık ve bazı Rumlar'ın öldürülmesi sonucu Rumlar Yalıçiftlik köyüne, Türkmenler ise köyün şu anki yerine gelmişlerdir.

  Kültür

  Köyde Anadolu Türkmen-Manav adetleri hakimdir. Ancak Rum adetlerinden de etkilenilmiştir. Fakat bu Rumlarla karışıldığı manası taşımaz. Asla Rumlardan kız alıp vermemiş olan bu halk ırkına da gayet düşkündür.

  Spor
  Köyde spor etkinlikleri de mevcuttur. 2002 yılında kurulan Esence Spor Kulübü futbol etkinliklerinde başat rolünü üstlenmektedir. Köyler arası maçlarda birincilik ipini elinden bırakmayan kulüp yakın bir zamana kadar kendine ait kulüp lokaline ve futbol sahasına sahipken günümüzde kulüp etkinlikleri bitme noktasına gelmiştir. Eski şaşalı günler geride kalmıştır. Kulüp lokali günümüzde Kooperatife aitken Esence Stadyumu da atıl vaziyettedir. Sahip çıkılması gereken yeşil beyazlı kulüp eski günlerine dönmenin özlemi içerisindedir.
  Futbol ihtiyaçlarını sahil kesiminde yapılan plaj futbolu maçlarıyla karşılayan köy gençliği şampiyonluğu hiç elden bırakmamıştır. Kırmızı Şeytanlar adını kullanan gençler kulübün eski günlerini anımsatmaktadırlar.
  Köyde diğer gelişmiş spor etkinliği de bilardodur. Sahip olunan bilardo masaları hiç boş kalmamıştır ve spor köyde büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

  Coğrafya

  Bursa iline 54 Km., Mudanya ilçesine 20 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Başlıca üretim zeytin ve şeftalidir. Gayet verimli topraklara sahip olup elmadan kiviye herşey yetiştirilmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2210
  1997 2232

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son yıllarda hayvancılık gerilemiş olup başlıca süt üreticisi aileler bu işi bırakmışlardır. Gelişen gelir kaynağıysa turizmdir. Sahili her yaz on binlerce yerli turist almaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ali Belçi
  2004 - Ali Belçi
  1999 - Haşım Kürklü
  1994 - Hasan Gümüş
  1989 - Hasan Gümüş
  1984 - Hasan Gümüş
  1981 - Hasan Gümüş

  - Mehmet Güner

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.ne yazık ki artık esence köyünün ve çevre köylülerinde cok ıhtıyacı olan saglık ocagıda kapanacaktır yapılan guzel seylerın muhtarımız sayesınde kapanması en tuhaf olanıdır ...  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esence Köyü Mudanya Forum Tarih
Esence Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yukarıesence Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Esence Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esence Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Esenceli Köyü Şile İstanbul İstanbul Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş