Esence Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Esence Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niksar Esence Köyü Bilgileri - Ehen Köyü - Esence Köyü Hakkında - Esence Köyü Tanıtımı - Esence Köyü Resimleri


  Esence, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:NİKSAR

  İl: TOKAT

  Tarihi

  Köyün eski adı Ehen'dir. Köyün kuruluşu 1700'lü yılların ortalarına dayanmaktadır. Rivayete göre Reşadiye'nin Sazak köyünden gelen 3 kardeşin buraya yerleşmesi ile kurulan köye daha sonra çevre köylerden de katılım olmuştur.

  Kültür

  gibi illere de göç vermiştir. Göç edenlerin yüzde 90'ı tekstil işi ile uğraşmaktadır. İstanbul'a göç edenler yoğun olarak Atışalanı, İkitelli, Güngören ve çevresinde yaşamaktadır. İstanbul'da Esenceli yaklaşık 80 hane bulunmaktadır. 1996 yılında Esenceliler, köy adına bir dernek kurmuş olsalar da 2000'li yıllarda derneği fesh etmişlerdir. Köyde bulunan soyadları ise şunlardır: Özdemir, Yurdaer, Baştürk, Çıtak, Aksoy, Gürel, Akalın, Karamanve diğer taraftan köyün mezrası olan şu an kimsenin yaşamadığı Karameşe mezrasında yaşayan Karaman, Çaktı ve Elbasan.

  köyde keşkek yemeği,yaprak sarması,madımak çorbası,yahni yapılır. Ağırlıklı olarak İstanbul'a göç veren köy, Ankara, Niksar, Tokat ve İzmir gibi illere de göç vermiştir. Göç edenlerin yüzde 90'ı tekstil işi ile uğraşmaktadır. İstanbul'a göç edenler yoğun olarak Atışalanı, İkitelli, Güngören ve çevresinde yaşamaktadır. İstanbul'da Esenceli yaklaşık 80 hane bulunmaktadır. 1996 yılında Esenceliler, köy adına bir dernek kurmuş olsalar da 2000'li yıllarda derneği fesh etmişlerdir. Köyde bulunan soyadları ise şunlardır: Özdemir, Yurdaer, Baştürk, Çıtak, Aksoy, Gürel, Akalın, Karamanve diğer taraftan köyün mezrası olan şu an kimsenin yaşamadığı Karameşe mezrasında yaşayan Karaman, Çaktı ve Elbasan

  Coğrafya

  Tokat iline 57 km, Niksar ilçesine 7 km uzaklıktadır. Gülbayır, Işıklı, Ustahasan, Sulugöl kurtlarderesi, şahlaalan köylerinin komşusudur.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Köy 40-45 hanelidir. 1970'lerin sonundan itibaren göç vermeye başlamıştır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 195
  1997 130

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi orman ürünleri, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ceviz ve nohutu ile Niksar ve çevresinde tanınan Esence'de sulu tarımın yapılamaması köyün en büyük sorununu oluşturmaktadır. Köyün ormanlarında çok çeşitli ağaç ve bitki türleri bulunmaktadır. Gene köyün ve Karameşenin daimi içme ve tarım suyuna kavuşması için gerekli çalışmaların yapılacağını umuyoruz..

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde muhtar seçimleri inanılmaz bir rekabet ortamında geçmektedir. Son yıllarda bu rekabet yerini uzlaşmaya bırakmıştır!!

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları::

  :2009 - İBRAHİM AKSOY
  :2004 - HÜSEYİN BAŞTÜRK :1999 - KEMAL AKSOY
  :1994 - SALİH YURDAER
  :1989 - MEHMET AKSOY
  :1984 - HASAN AKALIN

  Altyapı bilgileri

  Köyde 1986 yılında köylü-devlet işbirliği ile yapılmış bir ilköğretim okulu vardır. Daha öncesinde de köyde ilkokul bulunmasına rağmen köy çocukları 1960'lı yıllarda çevre köylerdeki okullarda eğitim görmüştür. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol yarı asfaltlı yapılıp diğer yarısı asfaltmayı beklemektedir.çevre köylerin yolları asfalt olup, Esence köyü hala asfaltı bekleyen,unutulmuş köylerden biridir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 67 km

  İlçeye Uzaklığı:13 km

  Rakım: 950 m

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Esence Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esence Köyü Hakkında Forum Tarih
Esence Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yukarıesence Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Esence Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esence Köyü Mudanya Bursa Bursa Tanıtımı 30 Nisan 2010
Esenceli Köyü Şile İstanbul İstanbul Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş