Esatmüminli Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Esatmüminli Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keskin Esatmüminli Köyü Bilgileri - Esatmüminli Köyü Hakkında - Esatmüminli Köyü Tanıtımı - Esatmüminli Köyü Resimleri  Esatmüminli, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyümüzün kurulumu tam tarıhı bılınmemektedir ama dedelermızden duydugumuz kadarı ıle horosan tarafından göçebe olarak gelen 2 kardes esat ve cerit ıkıye ayrılarak cerit keskin istikametınde köyünü kurmustur ısmı cerit muminli , esat ise esat müminli olarak köyünü kurmustur köyümüzün il yerleşim merkezinde ermenilerin yasadıgı bılınmektedır onlardan kalma bir takım kilise gıbı yapılar zamanla yıkılarak baraj altında kalmıstır köyümüz şu anda kapulukaya barajı kenarında güzel bir sahıl kasabası halıne gelmıstır baslıca balıkcılık.sebze.meyve.hayvancılık yapılmaktadır. Bir araştırmaya göre de Türkmen Alevi köyleri içerisinde, Halil Dede"nin koruyucu gücü olarak Anadolu"ya gelen bektaşi koluna mensup bu köyümüzde, Türkmen Alevi izlerini görmek mümkündür.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 10 km, Keskin ilçesine 25 km uzaklıktadır , Rakım 740 m

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000-105
  1997-59

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığabalıkcılık dayalıdır. bu sene yapılan araştırmalarda karahmetlilerin korsan balıkcıları balık yumurtalarını heder etmesse balık ihracatı bile yapılacagı söylenmiş konu ile ilgili yasal tedbirler alınıp gençler uyarılmış güvenlik tedbirleri artırılmıştır..

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ama okul kapalıdır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yok ama elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Esatmüminli Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Esatmüminli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş