Erzurum ve Sivas Kongrelerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Erzurum ve Sivas Kongrelerinin Ortak Özellikleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum ve Sivas Kongrelerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

  Erzurum ve Sivas Kongrelerinin Ortak Özellikleri


  Erzurum Kongresi’nden 64, Sivas Kongresi’nde de 24 delege yer almıştır. Bu durum, her iki kongreye de az sayıda delege katıldığını ve ya bir başka deyişle, beklenen sayıda delege katılmadığını göstermektedir.


  Kongreler öncesinde İtilaf Devletleri, Erzurum ve Sivas’ı işgal ederek, bu kongreleri engelleyeceklerini yaymışlardır. Ancak böyle bir harekette bulunmadılar.  Her iki kongre de Mustafa Kemal, kongre başkanlığına aday olmuş ve bu konu delegeler tarafından çok tartışılmıştır. Her iki kongrenin de başkanı Mustafa kemal olacaktır.  Her iki kongrede de çok tartışılan konulardan bir diğeri “Manda”konusudur. Erzurum veSivas Kongreleri’nde tartışılan mandacılık, delegeler tarafından reddedilecektir.

  Uyarı: “Manda ve himaye kabul edilemez” kararı, her iki kongre de alınmış olmakla beraber; bu konu Kuva-i Milliyeci’ler arasında, Sivas Kongresi’inden sonra bir daha gündeme gelmeyecektir. Bu bakımdan Mandacılık konusu, Sivas Kongresi’nde kesin olarak reddedilmiştir. Reddedilme nedeni, ulusal egemenliğe aykırı görülmesidir.  Her iki kongrede de; “Mebusan Meclisi’nin derhal toplanması sağlanacaktır.”kararı alınır.
  Erzurum Kongresinde 9 kişiden oluşan Heyet-i Temsiliye kurulmuştur. Bu kurul Sivas Kongresinde genişleterek devam ettirilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erzurum Sivas Kongrelerinin Forum Tarih
Erzurum ve Sivas Kongresinin Benzerlikleri Nelerdir Tarihi Bilgiler 24 Temmuz 2011
2017 Erzurum nüfusu Erzurum Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Erzurum nüfusu kaçtır? Erzurum Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Erzurum Nüfusu Erzurum Tanıtımı 30 Ocak 2014
Türkiye'de Akdeniz'de Denize Girilirken Erzurum'da Kayak Yapılmasının Nedeni Nedir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 4 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş