Erzurum Aşkale

'Erzurum Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Erzurum Aşkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Aşkale

  Coğrafi önemi nedeniyle tarih boyunca çeşitli kavimlerin milletlerin uğrak yeri olan ilçenin ilk yerleşme yeri olan, Karasu kıyısındaki eski bir kalenin kalıntı köyüğünün etrafı ile Kaban dağını doğusudur. İlçenin ismi tarih içerisinde Locus Basara, Şöğayn, Aşhane, Açhane, Kale olarak değişegelmiş günümüzde Aşkale olarak dilimize yerleşmiştir. MÖ. 1700 yıllarında Hititler tarafından kurulan ilçe, tarih boyunca otuz beş defa el değiştirmiştir. M.S. 395 yıllarında Roma İmparatorluğu'nun elinde bulunan ilçe, Hint-Avrupa İpek Yolu'nun üzerinde oluş nedeniyle bütün milletlerin ilgisini çekmiştir M.S.650 yıllarında Bizans yönetimine giren ilçe, 1387'de Timur'un egemenliğine girmiştir. 1273'te Otlukbeli Savaşından sonra Osmanlı topraklarına katılan ilçe, 1916'da Rusların işgaline uğramış, 3 Mart 1918 tarihinde işgalden kurtarılmiştir.

  Yerleşik olan ilçe, batıda Bayburt ve Tercan, kuzeyde İspir, güneyde Çat ve doğuda Ilıca ilçeleriyle çevrilmiştir. Sınırlarında Dumanlı, Güllü, Merşem ve Kop dağları bulunmaktadır ve volkanik yapılıdır.

  İlçede genel olarak sert kara iklimi sürer. Kışlar uzun, soğuk ve karlı; yaz mevsimi kısa sıcak ve kurak geçer, Yağışlar ilkbaharda başlar.Çevresine göre daha çukurda oldugu için genelde soguk hava akımlarından daha az etkilenir.

  İlçe ekonomisi, hayvancılık ve tarıma dayalı olmakla beraber, ilçede sanayi ve ticaret de önemlidir, Kuzgun Barajı'nın hizmete girmesi tarımla uğraşanlar için, modern kümeslerin artış göstermesi ise hayvancılıkla uğraşanlar için büyük umutlar vermekte ve ilçe ekonomisinde önemini hissettirmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erzurum Aşkale Forum Tarih
Erzurum Aşkale İlçesi Hakkında Bilgi Erzurum Tanıtımı 22 Mayıs 2011
Abdalcık Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Güllüdere Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Başkale Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Tazegül Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş