Erzincan fırtınasında 3 polemik

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 20 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Erzincan fırtınasında 3 polemik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzincan Başsavcı'nın tutuklanması ile yaşanan krizle ilgili merak edilen üç soru...

  1. Bakanlık, mesajı niye 05.58’de verdi?

  Adalet Bakanlığı, Başsavcı İlhan Cihaner’in Erzurum’da sorgusu sürerken Çarşamba sabahı sürpriz basın açıklaması yaptı. Erzurum’da soruşturmayı yapan savcılara destek niteliği taşıyan açıklama ilginç bir zamanlamayla saat 05.58’de Anadolu Ajansı’nda (AA) yayınladı. Detayları şöyle... Basın Müşavirliği’nden AA’ya saat 23.00’te yazılı açıklamanın yer aldığı elektronik posta atıldı. Basın Müşavirliği görevlileri AA çalışanlarıyla görüşerek açıklamanın sabah 06.00-06.30 gibi yayınlanmasını istedi. Ve haber sabah 05.58’de yayına girdi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, dün Ergin’in “’İhsas-ı rey’de bulundunuz” eleştirisini bu açıklamayı gündeme getirerek yanıtladı: “Asıl Adalet Bakanı’nın kendisi sabaha karşı 05.00’te yaptığı açıklamayla ihsas-ı rey’de bulunmuştur.”

  2. Çiçek, tutuklanan savcıyı aradı mı?

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in, yerel seçimler öncesi Erzincan Başsavcısı Cİhaner’i arayarak İsmailağa Cemaati operasyonuyla ilgili görüştüğü iddia ediliyor. Çiçek, bugüne kadar bu konuda konuşmadı, Ancak Adalet Bakanı önceki gün “Kendisi ifade etmiştir, o süreçte bilgi alma mahiyetinde bir müracaattır, girişimdir” deyince ortalık karıştı. Başbakan Yardımcısı Arınç da dün, “Adalet Bakanı Türkiye’nin bütün başsavcılarıyla görüşebilir. Önemli olan yargısal göreve müdahale edip etmediğidir” dedi. Cemil Çiçek ise akşam saatlerinde şu açıklamayı yaptı: “Bir tek cümle dahi benim bu olayı kabul ettiğime dair hiçbir yerde görülemez. Bu bilgi kirliliği ortamında bir kısım konuların siyasetin konusu yapılmasını istemedim. Bir tek yerde de söylemedim. Yargının saygınlığı bir ülke için çok önemlidir. buna herkes saygı duyacak, herkes saygı duymalı, yargının kendisi de saygı duymalı.”

  3. Müsteşar HSYK’ya destek için mi girdi?

  Müsteşar olmadan toplanamayan HSYK’nın, savcıların özel yetkilerini geri aldığı toplantıya Müsteşar Ahmet Karaman katıldığı için tartışma yaşanıyor. Bu, “Zımmi destek” olarak yorumlandı. Arınç dün, olayı şöyle anlattı: “Müsteşar katılmış ama aniden bir HSYK üyesi önerge verip bu konuyu gündeme getirince, Sayın Müsteşar itirazı etmiş. Ama toplantı başladığı için bu kararın alınmasını maalesef engelleyememiştir.” Ancak, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek bu iddiayı yalanladı, gündemden bir gün önce haberi olduğunu şöyle açıkladı: “Kararın alındığı toplantıdan bir gün evvel yapılan toplantıda bu konunun ertesi gün yapılacak toplantıda inceleme ve değerlendirmeye alınmasına ilişkin karar alındı. Kendisi karar oylamasına katıldı. Karşı oy kullandığına dair imzası vardır. Karar, 6’ya karşı 1 oyla alındı.”

  (Vatan)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erzincan fırtınasında polemik Forum Tarih
2017 Erzincan nüfusu Erzincan Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Erzincan nüfusu kaçtır? Erzincan Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Erzincan Nüfusu Erzincan Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Erzincan Nüfusu Kaçtır? Erzincan Tanıtımı 29 Ocak 2013
Erzincan Üzümlü Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Erzincan Tanıtımı 12 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş