Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu - Refahiye Meslek Yüksekokulu iletişim - Refahiye Meslek Yüksekokulu resimleri - Refahiye Meslek Yüksekokulu hakkında


  Tarihçe

  Refahiye Meslek Yüksekokulu, ilçede istihdam oluşturmak, ilçenin ekonomik ve kültürel olarak gelişmesine katkıda bulunmak, ülkemizde gelişmenin ve ilerlemenin lokomotifi olacak yetişmiş insan gücü açığının kapatılmasına katkıda bulunmak ve mesleki eğitimin hak ettiği noktaya ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaçla, Atatürk Üniversitesi Senatosu’nun 16.01.1995 tarih ve 1/13 sayılı kararı doğrultusunda Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın 02.02.1995 tarih ve 2039 sayılı yazısında belirtilen kararla başvurmuştur. Bu başvuru sonucu Refahiye Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Programlar Bölümü altında Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programı ve Teknik Programlar Bölümü altında Elektrik programı olmak üzere iki program olarak kurulması gerçekleşmiştir.
  Kuruluşunda Refahiye ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden tahsis edilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasında eğitime başlayan Refahiye Meslek Yüksekokulu 2001 yılında şu an kullanmakta olduğu binasına taşınarak fiziki açıdan biraz daha kendisine yeterli hale gelmiştir. Daha sonra Avukat Mehmet Yavuz tarafından yaptırılmış olan Avukat Mehmet Yavuz Kültür Merkezi, 2006 yılında Erzincan ili İl Genel Meclisi kararı ile yüksekokulumuza tahsisi yapılarak, yüksekokulumuzun fiziki yeterliliğine katkı sağlanmıştır.
  Yapılan bu tahsis sonucunda Refahiye Meslek Yüksekokulu toplam 5750 metre kare kapalı alana ve 7398 metre kare de açık alana sahip duruma gelmiştir. Kapalı alanın 3000 metre karesi okulumuza ve 2750 metre karesi de Avukat Mehmet Yavuz Kültür Merkezi’ne aittir. Okulumuzun 7398 metre karelik açık alanında bir kamelya, bir havuz mevcuttur. Ayrıca geri kalan alan ise çeşitli türdeki ağaçlarla ağaçlandırılmış durumdadır.
  Refahiye Meslek Yüksekokulu 1995–1996 eğitim öğretim yılında, otuz (30) Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı öğrencisi ve otuz (30) Elektrik Programı öğrencisi olmak üzere toplam 60 öğrenci ile eğitime-öğretime başlamıştır. Yüksekokulumuz kuruluşunun ilk yılının güz döneminde öğretim elemanı ihtiyacını Erzincan Meslek Yüksekokulu’ndan görevlendirilen öğretim elemanlarıyla gidermiş, bu eğitim yılının ikinci yarıyılında ise kendi bünyesinde barındırdığı 3 öğretim elemanı ile faaliyetlerini devam ettirmiştir.
  Atatürk Üniversitesi Senatosu’nun 14.07.2003 tarihinde, Refahiye Meslek Yüksekokulu’nda yapmış olduğu toplantısında yüksekokulumuzun iktisadi ve idari programlar bölümüne bağlı olarak Büro Yönetimi ve Sekreterlik programı açılması kararlaştırılmış ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın 10.09.2004 tarih ve 19206 sayılı yazısı ile bu programın açılması uygun görülmüştür. Ancak ilgili programa öğrenci alımı 2007–2008 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilebilmiştir.
  2007–2008 eğitim öğretim yılında yoluna üç programla devam eden meslek yüksekokulumuz öğrenci sayısını da artırarak, birinci ve ikinci sınıfları bulunan programlardan Muhasebe Programı 102, Elektrik Programı 97 öğrenciye sahip olup, bu dönemde öğrenci almaya başlayan Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı ise 18 öğrenciye sahiptir. Toplama bakıldığında yüksekokulumuzun 2007 yılı itibariyle 217 öğrenciye sahip olduğu görülmektedir.

  Adres1 : Refahiye Meslek Yüksekokulu
  Adres2 : Refahiye / Erzincan
  Posta Kodu : 24300
  Telefon : 0 - 446 - 611 33 72 / 73
  Faks : 0 - 446 – 611 33 74

  [​IMG]

  * BARINMA

  Yüksekokulumuz öğrencilerinin kalabileceği Kredi ve Yutlar Kurumuna ait Refahiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından yaptırılmış 112 kişi kapasiteli Erkek öğrenci yurdu ile Telekom Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmış 120 kişi kapasiteli Kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.

  Erkek ve kız öğrenci yurtları Yüksekokulumuza 500 metre mesafede bulunmaktadır. Kız öğrenci yurdu yeni yapılmış olup ilk bu öğretim yılında (2008-2009) öğrenci almaya başlamıştır.

  Ayrıca Üniversite öğrencilerine hitap eden yaklaşık 50 şer yatak kapasiteli 3 adet özel erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Özel yurtlardan bazıları kız öğrencilere yönelikte hizmet vermektedir.  * BURS

  2008-2009 Öğretim yılında Yüksekokulumuzda öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerimize çeşitli kamu-kuruluş ile sivil toplum örgütlerinden burs olanakları sağlanmıştır.

  Bu bağlamda yaklaşık 100 kadar öğrencimize değişik miktarlarda nakti yardım yapılmıştır.Ayrıca üniversitemizin ve yüksekokulumuzun kendi mediko-sosyal imkanları doğrultusunda ihtiyaçlı öğrencilere yemek bursu verilmiştir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş