Ertuğrul Kürkçü Kimdir - Ertuğrul Kürkçü Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ertuğrul Kürkçü Kimdir - Ertuğrul Kürkçü Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ertuğrul Kürkçü Kimdir - Ertuğrul Kürkçü Resimleri - Ertuğrul Kürkçü Biyografisi - Gazeteci Ertuğrul Kürkçü  Ertuğrul Kürkçü, (d. 1948, Bursa) Sosyalist aktivist, yayıncı ve yazar.

  68 kuşağının önde gelen öğrenci liderlerinden biri olan Kürkçü, 18 Ekim 1970'de Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEV – GENÇ) Genel Başkanlığı'na seçildi. Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere olayından patlayan havan toplarının etkisiyle samanlığa düşerek yaralı bir şekilde sağ kurtulan tek kişi oldu. Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı, ölüm cezasına mahkûm edildi, 1974'te çıkarılan genel Af Yasası ile cezası 30 yıla çevrildi; 14 yılını cezaevinde geçirdikten sonra 1986'da yapılan infaz yasası değişikliğiyle serbest bırakıldı. "Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi"'nin yayın yönetmenliğini yaptı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı.ÖDP'deki ayrışmaların ardından oluşumuna katıldığı Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi'nin (SEH) Sosyalist Cumhuriyet Kolektifi (SCK) ve Sosyalist Demokrasi Kolektifi'yle(SDK) birlikte 27-28 Mart 2010'da gerçekleştirdiği konferansta oluşturulan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi (SGPH)'nin eş-sözcüsü. Şimdi ise Sosyalist Gelecek Parti Hareketi(SGPH), Sosyalist Demokrasi Partisi(SDP), Toplumsal Özgürlük Platformu(TÖP), Sosyalist Parti ve Sosyalist Birlik Hareketi'nin "birleşik bir sosyalist parti" oluşturmak için kurdukları Sosyalist Yeniden Kuruluş Parti Girişimi içerisinde yer alıyor.

  Kürkçü 2002 - 2007 arasında Siyasi Gazete isimli siyaset ve kültür dergisini çıkardı. Siyasi Gazete'nin "eki" Sosyalist Emek'in ardından Eylül 2009'dan bu yana yayınlanan, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi'nin yayını Ekmek&Özgürlük'ün editörlüğünü yapıyor. Aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyelerinden.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayımladığı Savaş ve İnsan: Türkiye'de Silah Transferleri ve Savaş Yasaları İhlalleri adlı kitabı Türkçeye çevirdiği için 14 Mart 1997'de ertelemeli 10 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kürkçü'nün açtığı davada Türkiye'nin 2 bin 500 Euro ödemesine karar verdi.[1]

  Kürkçü, bianet.org haber sitesini de kapsayan BİA (Bağımsız İletişim Ağı) projesinin koordinatörlüğünü yapıyor [2] ve gazeteci-yazar olarak çalışıyor.

  12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak genel seçimlerde BDP'nin destek verdiği aday olarak Mersin'den aday oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ertuğrul Kürkçü Kimdir Forum Tarih
Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu Bilgileri Söğüt Bilecik Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Temmuz 2012
Yeşilkent Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu Bilgileri Bozüyük Bilecik Bilecik Tanıtımı 10 Temmuz 2012
Ertugrul İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 15 Haziran 2012
Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 24 Şubat 2012
Ertuğrul İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 21 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş