Ertuğrul Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ertuğrul Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ertuğrul köyü bilgileri - ertuğrul köyü tanıtım - ertuğrul köyü resimleri  Ertuğrul, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bu köy, Kuzeybatı Kafkasyanın Adigey Bölgesinden, 1864 yılı Rus Savaşlarının yenilgiyle sonuçlanması üzerine yaşanan, dunyanin en büyük göçlerinden birine maruz kalinması ve Anadolu'ya göç edilmesi sonucunda; alan olarak dönemin Osmanlı İdaresince şu an bulunduğu bölgeye iskan edilmiştir. Resmi ismi Ertuğrul köyü olsa da, çevre köyler ve halk arasında Çerkes Abdalbudu olarak bilinir. Göç sonrası, uzun yıllar boyunca, köy halkı sürekli anavatana dönüş umudu içinde bir bekleyiş sergilemişse de, zamanla bu umut körelmiş ve daha sonra bu topraklar benimsenmiş ve çevreye uyum saglanarak yaşamlarini yaklaşık 140 senedir bu alanda devam ettirmişlerdir.


  Kültür

  Kafkasya'dan göçmen gelen insanlarin yaşadığı bu köyde; Çerkez kültürü tüm yaşama ve tüm kültüre hakimdir.Bu kültürün en çarpici yansimalarina düğünlerde rastlanir. Thamate adi verilen saygin insanlarin eşliğinde düğünler yapılır. Kızlar ve oğlanlar mızıka eşliğinde zefago(kafe),şeşen, kaş'ewered, cegu, wuc'ı isimli tarihi danslarini yaparlar.Zexes adli toplantilar tertip edilir. Böylelikle küçüklere örnek bir kültür mirası bırakırlar.Çocuklar büyüklerin yanında saygıdan dolayı fazla konuşmazlar.Gelinler kayınpederlerinin yanında konuşmazlar.Her sene hıdırellez düzenlenir.Yemekler arasında en çok mamıse(pasta), şıpsı, çerkez tavuğu, eskiden kundusuw, haluje, bal, çerkes yemekleri ile meşhurdur.Cerkez peyniri harikadir. Genellikle gençler üniversitelerde okumaktadırlar.Köyde genç sayisi büyük bir hızla azalmaktadır.İhtiyarlar, eski günlerini yad ederek sohbet ederler. Köyün 3 mahallesi yerel adı ile Psi'ri'i, Hatxi ve Kocapshe'dir. Köyün kuruluşu başlangıçta 150 hane iken gunumuzde kış döneminde 33 hane, yazları 60 haneyi bulan bir nüfusa sahiptir.Köy kütüğünde 2700 nüfus; 1000 ölü, 1700 sağ görülmekte, genelde meslek olarak öğretmen, hukukçu, ticaretle uğraşan şirket sahipleri, yüksek dereceli memurlar, genel müdürler ve müşavirler, bakanlık müfettişleri ve muhendisler bulunmaktadır.Nüfusta, kagıt uzerinde nufusu köyde gözüken ama Türkiye'nin her yerinde (Ankara, Kirikkale, Istanbul, Antalya, Izmir, Adana, Eskisehir,Adiyaman vs gibi)yerlesmis Ertugrul Koyluler mevcuttur.Kafkasya'da, Almanya'da yerlesmis hemsehrilerimiz vardır.

  SON GÜNCEL HABERLER: Köyün içme su şebekeleri yenilenerek ilave takviye sular getirilmek sureti ile köyün içme su ihtiyacı karşılanmakta ve su debisi 4 katına çıkartılmış olup camii çevre düzenlemesi, camii avlusuna kilit taşı döşemesi yapılarak bahçeyede çamlar dikilmek sureti ile yeşil alan haline getirilmiştir.


  Köyün en yaşlıları; (2007 itibari ile) Gazi Yıldırım 88 , Halit Candemir 85, İbrahim Güney 84 , İsmail Güneş 84, Lokman Hayır 83.
  Coğrafya

  Çorum merkezine 32 km uzaklıktadır.Yakınında Yenihayat Barajı, Evcinyenikışla Göleti,4000 dönüm orman arazisine sahiptir.Çevresinde Yenihayat, Evcikuzkışla,Seyfe, Sapaköy, Gökdere, Deniz ve Evciortakışla köyleriyle komşudur.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve kismen de karasal iklim etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 84
  1997 88
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mısır, nohut, buğday ve mercimek ekilir.3000 dönüm ormanlık alana sahiptir.Yakınında Yenihayat Barajı, Evcinyenikışla Göleti mevcut olup piknik alanı olarak köyün değeri gittikçe artmaktadır.Köye, Çorum-Ankara yolu üzerinde Hamdiköy yol ayrımının yanında 8 kilometrelik eski Ankara yolundan ulaşılmaktadır.Çevresinde Yenihayat, Evcikuzkışla,Seyfe, Sapaköy, Gökdere, Deniz ve Evciortakışla köyleriyle komşudur.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak azalan nüfusla birlikte yeterli öğrenci olmaması nedeniyle kapalıdir ve Çeşmeören YİBO Bölge Okulundan istifade edilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kırankışla'dan 2,5 km su getirilmiştir. Ayrıca ilave olarak Topal Ömer Çeşmesi 1600 m'lik yerden su ilave edilmiştir.Çaprazlı mevkisindeki Çırçırpınarı(çerkezçeşmesi) boru çapları büyütülmek suretiyle 1600 m boruları ve drenajları yenilenmiştir.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Ancak Dicle tipi telefon santrali bulunmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Hamdiköy Sağlık Ocağı'ndan yararlanılmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ertuğrul Köyü Merkez Forum Tarih
Ertuğrul Köyü Merkez Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
Ertuğrulköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Ertuğrul Köyü Hakkında Bilgi Sarayönü Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Ertuğrulköy Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010
Ertuğrul Köyü Lüleburgaz Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş