Ertuğral Köyü Babaeski Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ertuğral Köyü Babaeski Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Babaeski Ertuğral Köyü Bilgileri -Ertuğral Köyü Hakkında -Ertuğral Köyü Tanıtımı - Ertuğral Köyü Resimleri  Ertuğral, Kırklareli Babaeski ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BABAESKİ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:57 km

  İlçeye Uzaklığı:12 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:420
  1997:0

  Tarihi

  Köyün adı eskiden Kozpınar olarak geçiyor. Daha sonra Ertuğral olarak değiştirilmiştir. Köy 1890'lı yıllarda Bulgaristan'ın çeşitli kasabalarından göç eden ve çoğunluğu Pomak halkından kişilerce kurulmuştur. Koçpınarı mana anlamıyla o yıllarda küçük baş hayvancılık yaygın olduğundan sulama olanağı çok olduğu için söylenir. Bir diğer rivayete göre gelen misafirlere koç kesilirmiş. Bu kesilen koçların yerlerinden ikramlarda bulunurlarmış.

  Köyün en eski tarihi yapıları; mezarlığı ve eski çeşmesidir. Köye yerleşen halk İzvor ve Lofça isimli yerleşim merkezlerinden gelmiştir.

  Ertuğral Köyü pehlivanlarıyla bir hayli ünlüdür. Biri Kırkpınar başpehlivanı olmakla beraber çeşitli boylarda pehlivanlar çıkarmıştır. Köyün Kırkpınar'da başpehlivan unvanına erişen güreşçisi İbrahim Erdi'dir. Diğer ünlü güreşçiler: İbrahim Gürler, Ahmet Topçu, Yunus Gürler, Süleyman Gürler, Hüseyin Gürler, İsmail Gürler, Cihan Topçu ve Sinan Topçu'dur. Ahmet Topçu Kırpınar'da hakemlik de yapmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün gelenekleri ,bayramlarda tüm köy halkı bayram namazlarından sonra topluca kabristan ziyaretine gider. Yapılan cemiyetlerde düğün nişan vb. gibi ortamlarda tüm köy halkı yardımda bulunur. Cemiyetlerde herkesim evinden yaptığı tatlı ve hamur yiyeceklerini düğün evine verir.

  Yemek kültüründe genelde domates çorbası, kuru fasulye, etli yemekler, luçinik, aşure, keşkek, gözlemeler, köy makarnaları, hazan mevsiminde kurulan turşu çeşitleri, hıdırellezde eşmerim tatlısı, ve pomak tatlısı çeşitleri vardır.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 57 km, Babaeski ilçesine 12 km uzaklıktadır. Edirne iline ise 45 km mesafe uzaklığındadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda arıcılık canlandırılmaya çalışılmaktadır. Kuru tarım üzerinde üretim yapılmaktadır. Buğday, arpa, ayçiçeğı ve sarımsak üretimi başlıca ürünleridir. Üretilen buğday genelde Toprak Mahsülleri Ofisi'ne ve bölge tüccarlarına satılır. Sarımsak pazarlaması bölgeye gelen tüccarlara dönüm veya kg üzerinden satışı yapılmaktadır. Ayçiçek ürünlerini köyde bulunan yağlı tohumlar satış kooperatifine ve tüccara satılır. Hayvancılık konusu genelde süt ve besicilik üzeredir. Sütler köy merkezındeki süt kooperatifidne toplanır. Kooperatif toplanan sütü pazarlayıp, üretiticiye parasını oder.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : ARİF RECEP KILIÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 288 563 92 76

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ebe yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ertuğral Köyü Babaeski Forum Tarih
Ertuğralköyü Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Muhsin Ertuğral, istifa etti Spor Haberleri 22 Mart 2010
Muhsin Ertuğral (Muhsin Ertuğral Kimdir? - Muhsin Ertuğral Hakkında) Yerli - Yabancı Sporcular 17 Aralık 2009
Ertuğral: Her şey Sivasspor için Diğer Takımlar 12 Ekim 2009
Sivasspor'da Ertuğral dönemi başladı Diğer Takımlar 12 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş