Ersin Onay Kimdir - Ersin Onay Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 10 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ersin Onay Kimdir - Ersin Onay Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ersin Onay Kimdir - Ersin Onay Resimleri - Ersin Onay Biyografisi - Ersin Onay Hakkında

  Prof. Ersin Onay

  İstanbul’da 1949 yılında doğan sanatçı, piyano öğrenimine 4 yaşında başladı. 1955’te İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Çalışmalarına, 1959’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Fuad Türkay ve Ulvi Cemal Erkin ile devam etti. Konservatuvar’ın Yüksek Devre'sini 1968 yılında bitirdikten sonra, Devlet İhtisas Bursu kazanarak Fransa’ya gitti. Paris’te Pierre Sancan, Thierry de Brunhoff ve Pierre Fiquet gibi piyanist ve pedagoglarla çalıştı. Alfred Cortot’un kurduğu "Ecole Normale de Musique de Paris"den 1971 yılında "virtüozite", 1973’de "Licence d’Enseignement" diplomalarını, birincilik ve jüri özel ödülleriyle (Premier nomme avec Felicitation du jury) aldı. Prof. Ersin Onay Paris’te eğitimini tamamladıktan sonra, 1974’de İstanbul Devlet Konservatuvarı’na atandı. Bu kurumda Bölüm Başkanı ve Müdür olarak 1980 yılına kadar kurucu çalışmalarda bulundu.

  Çalışmalarını 1980-83 yılları arasında öğretim üyesi olarak Almanya’da sürdürdü ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserler verdi. 1983 yılında,Ankara Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeliği'ne ve Müdürlüğü’ne getirildi. 1987 yılında Bilkent Üniversitesi’nin kuruluşuyla, Üniversite’nin Kurucu Bölüm Başkanlığı ve Dekanlığı'na getirilen sanatçı, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin Fakülte’ye bağlı Müzik Hazırlık Okulu’nun ve mezuniyet sonrası programları veren Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nün kuruluşunu ve çocuklara dört yaşından itibaren eğitim veren "Erken Müzik Eğitimi Programı"nı gerçekleştirdi.

  Onay, 1988’de Bilkent Uluslararası Müzik Yaz Okulu’nu, aynı yıl bu okul bünyesinde Bilkent Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası’nı; 1993’de önce Bilkent Sinfonietta daha sonra Bilkent Uluslararası Akademik Senfoni Orkestrası’nı (Bilkent Senfoni Orkestrası) kurdu. 1994 yılında ise, Bilkent Uluslararası Anadolu Müzik Festivali’ni tasarlayarak uygulamaya koydu. 1995’te Bilkent Akademik Konserler Dizisi’ni hayata geçirdi. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu Atatürk Merkezi ile Yüksek Öğretim Kurulu Genel Kurulu üyeliklerinde de bulunan Prof. Ersin Onay, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanlığı, Müzik Hazırlık Okulu ile Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü Müdürlüğü, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Akademik Konserleri Sanat Yöneticiliği, Ahmed Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanlığı görevlerini 1999 yılına kadar yürüttü. 2000-2002 yılları arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Genel Müdürü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Festivali Danışma Kurulu Üyesi ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Öğretim Üyesi'dir. 1991-1995 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul kontenjanından YÖK üyeliği yapmıştır.

  Prof. Ersin Onay,Sevda - Cenap And Müzik Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olup, ayrıca İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın isteği üzerine, Vakıf bünyesinde müzik ve sahne sanatları alanında yaş sınırı olmaksızın uygulanan bir eğitim programının tasarımını ve Akademi İKSEV'in kuruluş organizasyonunu gerçekleştirmiştir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş