Erozyon Nedir - Erezyon Çeşitleri - Erozyon Etkileri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Erozyon Nedir - Erezyon Çeşitleri - Erozyon Etkileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erozyon Nedir - Erezyon Çeşitleri

  Erozyon, toprakların su, rüzgâr, çığ, dalga gibi faktörlerin yâda insanların bilinçsiz davranışlarının sonucu bulundukları yerden kopartılarak başka yerlere taşınması olayıdır. Doğal erozyon ve hızlandırılmış erozyon olmak üzere iki çeşit erozyon vardır.

  Doğal Erozyon

  Yeryüzünde toprak, bitki örtüsü, eğim ve yağış arasında doğal bir denge vardır. Bu doğal denge içerisinde zamanla yeryüzün bazı yüksek kısımları rüzgâr ve benzeri yollarla aşınmakta ve bu bölgelerden kopan materyaller başka yerlerde birikmektedir. Bu sayede yeryüzü ideal bir şekil oluşturmaya doğru gitmektedir. Bu şekilde doğal yollarla dış faktörlerin etkisiyle meydana gelen bu aşınma şekline doğal erozyon denir. Doğal erozyon faydalı bir erozyon şekli olup yüzeydeki verimsizleşen toprak parçalarını uzaklaştırırken ana kayadan yeni toprak oluşumunu hızlandırır. Doğal erozyon yeryüzünün oluşumundan bu yana devam eden doğal bir süreçtir.

  Hızlandırılmış Erozyon

  Doğal bitki örtüsünün tahrip edilerek doğal yapının bozulması ya da toprakların yanlış kullanımı sonucu oluşan erozyona hızlandırılmış erozyon denir.

  Hızlandırılmış erozyona; orman tahrip edilmesi, aşırı otlatma, yanlış tarım tekniklerini kullanma gibi davranışlar sebep olmaktadır. Genel olarak toprak erozyonu birçok doğal ve beşeri faktörlerin kontrolü altındadır. Bu faktörlerin bazıları erozyonu önlemekte, bazıları ise hızlandırmaktadır.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erozyon Nedir Erezyon Forum Tarih
Erezyon Anlamı Nedir - Erozyon Ne Demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 5 Ağustos 2011
Erezyon Nedir - Erezyon Nasıl Önlenir - Türkiyede Erozyon Doğa ve Bitkiler 21 Mayıs 2009
Erozyon Nedir Korunma Yolları Nelerdir Doğa ve Bitkiler 26 Şubat 2014
Erozyon Nedir Erozyonun Nedenleri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 3 Aralık 2013
Erozyon Nedir Kısaca Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 20 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş