Eros Kimdir (Aşk Tanrısı) - Eros Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Eros Kimdir (Aşk Tanrısı) - Eros Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eros Kimdir (Aşk Tanrısı) - Eros Hakkında Bilgi

  İlkçağ'ın en eski metinlerinden itibaren karşımıza çıkan, evrensel birleşme ve üremeyi simgeleyen doğal güçtür. Hesiodos'a göre Eros, Khaos'tan sonra ortaya çıkan Gaia ve Tartaros'la birlikte ilk evrensel güçtür. Bazı anlatımlarda tanrı değil, ölümlü-ölümsüz arası bir varlık, yani cindir. Bir başka efsaneye göre Eros, Yoksulluk Tanrıçası Penia ile Bolluk tanrısının Poros oğludur. Bazı önemli efsanelerde de Aphrodite ile Hermes'in oğlu olarak karşımıza çıkar. Anteros (Karşılıklı aşk) adıyla anılan Eros efsaneleri, Eros'un özündeki çok yönlülüğü dile getirmek için sonradan uydurulmuş olmalıdır.


  [​IMG]


  Eros İlkçağdan itibaren hem şair, hem de ressam ve heykeltraşların başlıca konularından biri olmuştur.Yunan mitolojisindeki başlangıçtaki evrensel güç ilkesinden giderek değişmiş, insanları oklarıyla kovalayan ve yaralayan, alaycı yaramaz ve hatta zaman zaman oldukça tehlikeli bir çocuk kimliğine bürünmüştür.


  Tasvirlerin çoğunda Eros ya küçük, tombul, yaramaz kanatlı bir bebek ya da çok genç sırtında kanatları olan bir delikanlı olarak görülür. Delikanlı olarak gösterildiğinde ya da anlatıldığında, Eros'un tıpkı kelebek gibi kanatlı, uçan çok güzel bir genç kız olarak tasvir edilen Psykhe (ruh) adında bir sevgilisinden söz edilir. Eros ile Psykhe'nin aşkını anlatan bir masal dilden dile dolaşır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eros Kimdir (Aşk Forum Tarih
Homeros Kimdir? Düşünürler-Filozoflar 9 Eylül 2008
Xerostomi (kserostomi) ne demektir? Genel Sağlık 23 Ekim 2012
Aerosol Nedir - Aerosol Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012
Guitar Hero: Aerosmith Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 20 Haziran 2011
Sferositoz Nedir - Sferositoz Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 18 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş