Eroin (Opiyat) Bağımlılığı (Alkol ve Madde Bağımlılığı)

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Eroin (Opiyat) Bağımlılığı (Alkol ve Madde Bağımlılığı) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Opiyatlar eroin, morfin, hidromorfin, metadon ve kodeindir. En sık kullanılan opiyat eroindir. Düzenli kullanımıyla eroine birkaç ayda bağımlılık ve tolerans gelişmektedir.

  Eroin kullanımıyla önce neşelenme, sonra apati (ilgisizlik), huzursuzluk, yargılama ve bellek bozukluğu, gözbebeklerinde daralma, sersemlik duygusu, sözleri geveleme, dikkat ve bellek bozukluğu olur; bunlar eroin sarhoşluğu belirtileridir.

  Eroin kullanımının azaltılması veya kesilmesiyle ortaya çıkabilecek yoksunluk belirtileri; hoşnutsuz duygudurum, bulantı-kusma, kas ağrıları, göz yaşı artışı, burun akıntısı, gözbebeği genişlemesi, terleme, ishal, esneme, ateş, uykusuzluk. Eroin aşırı dozda alındığında solunum durması ile ölüme neden olabilir. Eroin komasında gözbebekleri topluiğne başı gibi daralmıştır.

  Tedavisinde ayıklığın sağlanması, AİDS açısından bilgilendirme, denetimli metadon yerine koyma tedavisi, psikoterapi, adsız narkotikler (AN) gibi kendine yardım grupları sayılabilir.

  tıp dergilerinden alınmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Eroin (Opiyat) Bağımlılığı Forum Tarih
Eroinin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir? Genel Sağlık 28 Aralık 2011
Eroin Nedir, Eroin Hangi Maddeden Üretilir, Eroinin Vucuda Zararı Ve Etkileri Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 9 Ağustos 2011
Eroin Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 16 Mart 2010
Alevden Küle Eroinle Dans - Canan Tan Kitap, Resim ve Dergi 26 Şubat 2010
Eroin /Christiane F. Kitap Özetleri & E-Kitaplar 19 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş