Ernesto Che Guevara kimdir

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ernesto Che Guevara kimdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ernesto Che Guevara
  [​IMG]


  Ernesto Guevara de la Serna (14 Haziran 1928Doğum tarihi[›] – 9 Ekim, 1967), Che Guevara ya da el Che, olarak bilinir. Guevara, Arjantin doğumlu doktor, Marksist, politikacı ve Küba ile Enternasyonalist gerillaların lideriydi. Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği çözmenin tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

  Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi olmuştur. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz sonucu öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir.

  Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafında çekilen "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yy.’ın sembolü" olarak nitelemiştir.

   
  Son düzenleme: 1 Ocak 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ernesto Guevara kimdir Forum Tarih
Ernesto Che Guevara Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 28 Mayıs 2011
Ernesto Che Guevara Sözleri ve Şiirleri - Che Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 8 Ocak 2011
İki Üç Daha Fazla Vietnam - Ernesto Che Guevara Kitap, Resim ve Dergi 25 Nisan 2010
Gençlik Üzerine Yazılar-Ernesto Che Guevara Kitap, Resim ve Dergi 21 Şubat 2010
Ernesto Che Guevara Resimleri - Ernesto Che Guevara Fotoğrafları Sanatçı-Ünlü Resimleri 31 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş