Erken ergenlik boy uzamasını olumsuz etkiliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Erken ergenlik boy uzamasını olumsuz etkiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, ergenliğe giriş yaşının düştüğünü belirterek, ''Erken ergenliğe giren çocuklarda büyüme hızlı olur ama erken biter. Bu çocukların genelde boyları kısa kalır'' dedi.Prof. Dr. Cinaz, doğumdan itibaren erişkin yaşa kadar çocukların boy uzamasının büyümenin ilk şartı olduğunu belirterek, büyümeyi etkilemede beslenme başta olmak üzere birçok faktörün etkili olduğunu söyledi.

  Doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6 ay sonrasında uygun ek gıdalara başlanılması gerektiğini ifade eden Cinaz, çocukluk döneminde ise tüm besin gruplardan doğru oranda tüketilmesinin sağlıklı büyüme için şart olduğunu bildirdi. Cinaz, çocuk döneminden sonra büyüme sürecinde ''endokrin'' hormonların
  etkili olmaya başladığını anlatarak, bunlar içerisinde hipofizden salınan ''büyüme hormonu'' ile tiroid bezinden salınan ''tiroid'' hormonlarının çok önemli olduğunu belirtti. Bu hormonların yeterli düzeyde salınması ve sağlıklı beslenme ile çocuğun boyunun yılda ortalama 5-7 uzaması gerektiğini dile getiren Cinaz, büyümenin 5-6 yaşından sonra 10-12 yaş aralığına (ergenlik dönemine) kadar duraklama evresine girebileceğini ancak yine yılda 5-6 santimetre kadar boy uzamanın söz konusu olduğunu söyledi.

  Cinaz, ergenlik döneminde büyüme sürecinin hızlandığına dikkati çekerek, ''Ergenlik dönemine girildiğinde, kızlarda yılda 7-8, erkeklerde ise 8-10 santimetre boy kazanımı oluyor. 2,5-4 yıl süren ergenlik bitimine kadar kızlar toplam 15-20, erkeler 25-30 santimetre kadar boy atıyorlar'' dedi.Prof. Dr. Cinaz, bu yaş aralığında büyümeleri hızlanan çocukların yakından takip edilmesi gerektiğine işaret ederek, ''Çünkü, bu çocukların boyları büyüme sürecinden olumsuz etkilenebilir ve beklenen boy uzunluğunun altında kalabilir. Bu nedenle, mutlaka yılda bir kez çocuklar uzman hekim tarafından muayene edilmeli, büyüme hızına bakılmalıdır'' uyarısında bulundu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erken ergenlik uzamasını Forum Tarih
Erken ergenlik nedeni oyuncaklar olabilir mi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Nisan 2010
Son zamanların en büyük gelişim sorunu: Erken ergenlik Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Haziran 2009
Meslek seçerken nelere dikkat edilmelidir? Meslekler Rehberi 18 Ocak 2017
Hacca giderken yapılması gereken hazırlıklar nelerdir? Oruç-Hac-Zekat 7 Mart 2016
Kurban keserken nelere dikkat edilmeli Dini Sohbetler Dini Forum 1 Mayıs 2015

Bu Sayfayı Paylaş