Erken doğan çocuklar derslerde zorluk çekiyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Erken doğan çocuklar derslerde zorluk çekiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Erken doğan çocukların yarısından fazlasının okuldaki derslerde zorluk çektiği ortaya çıktı. İngiltere'de 26 haftadan önce doğmuş 219 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, bu çocukların en fazla matematik ve okumada zorluk çektikleri belirlendi.

  University College London'dan bir ekibin yaptığı araştırmada, bu çocukların yüzde 13'ünün uzmanlar tarafından tam zamanlı eğitime ihtiyaç duydukları ortaya çıktı.
  "Archieves of Diseases in Childhood, Fetal and Neonatal" dergisinde yayımlanan araştırmada, bu çocukların 11 yaşındaykenki IQ'larına ve kuramsal yeteneklerine bakıldı. Bu çocukların performansları normal sürede doğan 153 sınıf arkadaşlarının durumuyla karşılaştırıldı.

  Erken doğan her üç çocuktan birinin okuma güçlüğü çektiği, çocukların yüzde 44'ünün de matematikte zorlandığı belirlendi. Ayrıca bu çocukların IQ seviyelerinin de yaşıtlarından düşük olduğu görüldü. Araştırmaya konu olan çocukların 29'unun özel okullarda eğitim aldıkları, diğerlerinin normal okullara gittikleri ancak bunların yüzde 57'sinin, bire bir ders almak gibi özel eğitime ihtiyaç duydukları ortaya çıktı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erken doğan çocuklar Forum Tarih
Erken Doğan Bebeğin Gelişimi Gebelik ve Annelik 9 Kasım 2010
MALATYA - DOĞANŞEHİR - Erkenek Lisesi Liselerimiz 2 Temmuz 2010
Kış virüsü erken doğan bebekleri vuruyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 16 Ekim 2009
Erken doğanlarda göz hastalıkları daha çok görülüyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Haziran 2009
Meslek seçerken nelere dikkat edilmelidir? Meslekler Rehberi 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş