Erkeklerin korkulu rüyası prostata kansız çözüm

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Erkeklerin korkulu rüyası prostata kansız çözüm konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erkeklerin korkulu rüyası prostata kansız çözüm


  Prostat, orta yaş erkeğinin korkulu rüyası. Çoğu, yaşadığı sorunun nedenini bilmeden prostatın yol açtığı sorunları yaşar. İlgi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sinan Kireççi, bu konudaki her soruya cevap verdi


  Prostat nasıl tedavi edilir?

  Erkeklerin korkulu rüyası prostat hakkında bilmediklerinizi İlgi hastanesi Üroloji uzmanı Op. Dr. Sinan Kireççi ile konuştuk. Greenlight yöntemi ile kansız bir operasyonun nasıl yapıldığını ve sonrasında hastanın cinsel fonsiyon bozukluğu yaşayıp yaşamadığını konuştuk.

  Sağlık alanındaki gelişmelere paralel olarak prostat ameliyatlarında lazer teknolojisi kullanımı daha yaygın hale gelmektedir. Son 15 yılda prostat ameliyatlarında kullanılan lazer teknolojileri de farklılık göstermiştir. Burada amaç daima hastaya mümkün olduğu ölçüde operasyon etkilerinden korumak ve hastanede kalış süresini kısaltarak günlük hayatına bir an önce dönmesini sağlamaktır. Dünyada en son kullanıma Greenlight Laser ile bu büyük ölçüde başarılmıştır.

  Greenlight Prostat ameliyatı nedir nasıl yapılır?

  Klasik kapalı prostat ameliyatı (TUR) gibi penisden girilerek yapılır farklı olarak daha ince sistoskop denilen aletle girilir bu nedenle ameliyat sonrası üretr a darlığı riski daha azdır, prostatı TUR operasyonundaki gibi kazıma yöntemi yerine lazer probu kullanılarak kansız bir şekilde prostat buharlaştırılarak yapılır, bu esnada geride atık doku bırakılmaz, lazerin özelliği gereği işlem bittiğinde kalan dokudaki etkilenme 1-2 mm lik derinliktedir buda normal cinsel fonksiyonların korunmasında önemlidir.

  Greenlight Prostat ameliyatları her hastaya uygulanabilir mi?

  Her hastaya Greenlight prostat ameliyatı uygulanır demek işin ticari kaygısından kaynaklanan bir söylemdir. Bütün Prostat ameliyatlarında olduğu gibi Üroloji uzmanınızın hastanın Prostat şikayetleri, Prostat büyüklüğü, Yaşı, Genel durumu ve beraberinde olan hastalıkları ve hastanın beklentilerini göz önüne alarak koyduğu operasyon kararı en doğrusudur.

  Prostat büyümesinin belirtileri kabaca: Gece sık idrar çıkma, idrar yaparken zorlanma ve idrar akış hızında azalma, idrar kesesinin tam boşalmaması, ani idrar yapma gereksinimi ve idrar kaçırmadır. Bu şikayetlerin olması illa hastanın prostat ameliyatı olacağı anlamına gelmez, hekiminizin yapacağı değerlendirme sonrasında vereceği ilaç tedavisi bazen yeterli olabilmektedir. İlaç tedavisine rağmen şikayetlerin devamı etmesi operasyon nedenlerindendir.

  Greenlight Prostat ameliyatının diğer yöntemlerden farkı nedir?

  Prostat ameliyatları genel olarak 3 şekilde yapılmaktadır

  Açık yöntem: Çok Büyük Prostatlara uygulanır hasta açık ameliyat olur, Kanama riski diğer yöntemlere göre fazladır. Hastanede kalış ve sondalı kalma süresi daha uzundur.

  TUR Prostatektomi: Dünyada halen en çok yapılan ve altın standart olarak kabul edilen yöntemdir, genellikle sondalı kalma süresi 3 gündür.

  Greenlight Prostatektomi: Sistoskop adı verilen daha ince aletlerle girilerek prostatı buharlaştırarak yapıln yöntemdir, hemoglobin affinitesi yüksek olduğundan işlem kansız olarak gerçekleşir, ameliyattan sonra hastanede kalış süresi maksimum 1 gündür. Son çalışmalarda diğer ameliyat yöntemlerindeki kadar başarılı olduğu gösterilmiştir ilave olarak hastanın cinsel performansında diğer yöntemlere göre etkilenme daha az olmaktadır. Hastanın semtomlarında rahatlama çok çabuk gerçekleşmektedir. Genel sağlık durumu iyi olmayan hastalarada lokal anestezi altında uygulanabilme avantajı mevcuttur. Etkisi ve güvenirliliği uzun süreli çalışmalarla kanıtlanmış ve Amerikan Sağlık Bakanlığı (FDA) onayı alarak da güvenilirliği onaylanmıştır.

  Op.Dr.Sinan Kireççi
  .::İLGİ HASTANESİ::.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erkeklerin korkulu rüyası Forum Tarih
Kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olmasının toplumsal açıdan önemi nedir? Eğitim Bilgileri 17 Mart 2016
Erkeklerin Saç Ektirmesi Günah mıdır? Dini Sorular ve Cevaplar 12 Kasım 2011
Kadınların Ve Erkeklerin En Çok Söylediği 10 Yalan Sohbet & Muhabbet 24 Ağustos 2011
Kızlar ve Erkeklerin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzuyor? El Ayak ve Vücut Bakımı 19 Haziran 2011
Erkeklerin Kadınlarla Paylaşmadığı Gizli Sırları Nelerdir? Sohbet & Muhabbet 19 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş