Erkekler, en çok bu modayı takip ediyor

'Populer markalar & Moda' forumunda Fatma tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Erkekler, en çok bu modayı takip ediyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erkekler, en çok bu modayı takip ediyor

  Futbol dünyası da tıpkı moda dünyası gibi! Her sezonda yeni formalar ve yeni ekipmanlar tanıtılıyor taraftarlara. En az transfer olan futbolcular kadar ilgi çekiyor kulüplerin yeni formaları. Bir tür pazarlama taktiği olan formaların ve taraftar ürünlerinin yelpazesi her yıl genişlerken, beylerin koşulsuz takip ettikleri bir moda da gündeme taşınıyor böylece.

  Her sene moda dünyası adına birçok yenilik yaşanıyor. Milyonlar, özellikle de kadınlar bu yenilikleri olanca gücüyle takip ediyor. Yeni trendler, renkler, kesimler, kumaşlar tüm detayları ile hem de büyük bir keyifle inceleniyor. Beylere gelince büyük çoğunluk modaya uzak durmasa da kendisini günün trendine kaptırmıyor. Ama beylerin de özellikle futbolla ilgilenen erkelerin merakla beklediği bir moda sezonu, daha doğrusu futbol sezonu var.

  Moda dünyasında olduğu gibi futbol dünyasında da her sezonda yeni formalar ve diğer ekipmanlar tanıtılıyor taraftarlara. En az yeni gelen futbolcular kadar ilgi çekiyor bu formalar. Vazgeçilmez renkler yeni kesimlerle birleştirilerek geleneksel kulüp anlayışıyla modernize ediliyor bir bakıma. İlgi çekici olan bir konu da bu formaların çoğunun taraftarın ruhunu yansıttığına inanılması. Kulübün bağlı bulunduğu renkleri erkek gözüyle yeni forma tasarımlarında da görüyoruz. Erkek gözüyle diyorum çünkü öncelikle beylerin beğenisini kazanmak gerekiyor. Taraftarın büyük çoğunluğunun erkek olması bunda etkili tabii. Bir tür pazarlama taktiği olan taraftar ürünlerinin yelpazesi her yıl genişlerken beylerin koşulsuz takip ettikleri bir moda da gündeme taşınıyor böylece.

  Aslında sevilen spor dalları kişinin yasam stilini de oluşturuyor. Hani diyorlar ya ‘moda trendleri ile size yeni bir yasam stili sunuyoruz’ diye. Kişinin tercih ettiği, severek takip ettiği spor dalları da o kişinin moda ile bağını fark ettirmeden güçlendiriyor. Moda illa ki mağazalardan yahut podyumlardan takip edilecek diye bir şey yok aslında, sahalardan da takip edilebiliyor. Her yıl moda trendlerinde olduğu gibi forma tasarımlarının da değişiyor olması bunun en büyük göstergesi.

  Peki kulüpler özellikle de dört büyükler neden formanların tasarımında her yıl değişikliğe gidiliyor? Sanırım bu soruya şu şekilde cevap verilebilir: Büyük bir heyecanla modayı reddeden kişilere dahi fark ettirilmeden moda takibi yaptırılıyor. Çünkü bu kavram büyük bir ticari anlayışı da anlatıyor. Her sezon yeni ürünler çıkmalı ki tüketicinin ilgisi, beğenisi yenilensin. Bu sayede de satılan ürünlerde artış yapılarak kazanç dilimi genişlesin. Sonuçta birileri öyle ya da böyle gelir elde etsin. Yazının başında dediğim gibi bayanlar modayı takip etmekte erkeklerden çok daha etkin. Bu belki fıtratlarına çok daha yakin geldiği için böyledir diyoruz. Ama erkekler nasıl fethedilebilirdi diye düşünüldüğünde spor dallarından daha iyi bir pazar olmadığı hemen anlaşılıyor. Çağın en gözde mesleklerinden olan pazarlama taktikleri sayesinde erkekler de tüketime tuttukları kulüp ürünleri ile yönlendirilmiş oldu. Hem de öyle bir yönlendirme ki hiç modadan anlamayan, giyimine düşkün olmayan, eşlerinin aldıklarına hiç ses çıkarmadan, giyinmiş olmak için giyinenler dahi kulüp forması deyince bülbül kesiliyor. Formanın renkleri şöyle dursun kumaşı, kalıbı, baskısı, grafiği, reklâmı, yazı karakteri hakkında dahi en ince detayına kadar yorum yapmaktan geri durmuyorlar.

  Kabul edilse de edilmese de ortada bir spor modası var. Çünkü değişen stillerde karşımıza çıkıyor her yeni sezonda. Bazı kulüpler, ‘modacılardan yardım almıyoruz’ diyerek moda olduklarını reddetseler de genel trendlerden esinlendiklerini net olarak görebiliyoruz. Lisanslı ürünlerin kulüpler için gelir pastasında çok büyük dilime sahip olması bunu destekliyor. Kulüp ne kadar taraftara sahipse pastadaki dilim o derece büyüyor. Bunun göstergelerinden biri de geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe futbol takımının 2008-2009 sezonuna ait formalarının tanıtıldığı gecede Fenerium'dan sorumlu asbaşkan Tuncay Uzun'un sözleriydi: “Buradan taraftarlığın sadece stada gelmek değil, lisanslı ürün satın almak, takımlarının yanında iyi ve kötü günde yer almak, destek vermek olduğunu bilen taraftarlarımıza teşekkür ederiz.”

  Görülen o ki kulüplere kazandırılan paraların artık büyük çoğunluğunu lisanslı ürünler ve reklâmlar sağlıyor. Zaten bakıldığında 4 büyüklerinde formasında neredeyse reklâmdan geçilmiyor. Üretimi yapan sponsor firmanın adı, reklam veren diğer firmanın kocaman puntolarla yazılı ismi, futbolcunun adı ve numara, tabii bir de kulüp arması derken formalar reklam panosunu aratmayacak stilde karşımıza çıkıyor. Bu reklâmlar sadece futbolcuların formalarında değil, lisanslı ürünlerin olduğu tüm ürünlerde bulunuyor. Böylelikle de sokaklarda o firmaların reklâm afişleri ile gönüllü tanıtım yapıyor taraftar. Hem de o reklâmı ücret alarak değil ücret ödeyerek yapıyor. Dünya futboluna baktığımızda bu reklâm ve lisanslı ürünler konusunda o kadar büyük meblağların konuşulduğunu görüyoruz ki akıllara durgunluk veriyor adeta. Örneğin tüm dünyada en çok kazanan sporcular sıralamasında üçüncü olan David Beckham, kazancının çoğunu lisanslı ürünlerden elde ediyor. Beckham’ı 35 milyon Euro’ya transfer eden kulüp, bu futbolcunun tanesi 60 Euro’dan 2 milyon formasını satarak 120 milyon Euro kazandı.

  Beşiktaş'ın renklerinin modası hiç geçmiyor

  Tasarım olarak bakıldığında bu formalara kimisinde reklâmların büyüklüğü keyfimizi kaçırıyor. Çünkü kulüp formasından daha çok reklam afisine dönüşmüş görünüyorlar. Bu reklâmları bir kenara bırakırsak 4 büyüklerde renk adına en şanslı Beşiktaş'ı görüyoruz. Çünkü renk dünyasının iki zıt kutbu olan ayni zamanda da son derece zarif görünen renklerin en doğal tonları siyah-beyaz Beşiktaş Futbol Kulübü’nün geleneksel renklerini oluşturuyor. Bu şansı sayesinde formalarında kötü görünme olasılığı en asgariye iniyor. 2008-2009 sezonu için hazırladıkları çubuklu forma her takım için vazgeçilmez dizaynlardan biri. Hazırlanan 4 formanın da kalıplarının aynı olmasına rağmen üzerindeki çizgi ve renk farklılıkları formayı farklı zevklere sevdiriyor. Kol kesimlerinin giyildiğinde kolları kasıyormuş izlenimi vermesi dolayısı ile çok hoş durmuyor. Ama bu sezon taraftarın beğeneceği forma olarak gri-siyah formayı görüyorum. Günlük yaşamda da tercih edilebilecek renkler olması bu formanın hafta sonları için rahat tercihler arasında olacağını gösteriyor.

  Galatasaray'ın yeni forması şaşırtıcı

  Dünya kupalarında turuncuların statda tartışmasız egemen olduğundan mı bilmiyorum, fakat bu sezon birçok kulüp turuncu formaya ağırlık verdi. Galatasaray da bu sezon turuncu bir forma tasarlayarak taraftarlarını şaşırttığı düşüncesindeyim. Zaten iki en parlak ve iddialı renge sahip olan takım turuncu ile yanlış tercih yaptığını düşünüyorum. Aynı formada kullandığı yazı rengi de uzaktan bakıldığında pek fark edilmiyor. Parçalı forması ise taraftar için vazgeçilmez olsa da üzerindeki yazı, logo ve reklam yerleştirmelerinde boyut hatası görülüyor. Beyaz forma tişört görünümünde olduğu için zarif duruyor. Üç çubuklu forma göbekli taraftar için uzak durulması gereken bir tasarım. Bunlara rağmen gecen yılın şampiyonu olduğundan dolayı kullanmaya hak kazandığı ay-yıldız amblemi formaya anlam kazandırıyor.

  Trendi en iyi Fenerbahçe yakalıyor

  Fenerbahçe de diğer kulüpler gibi 4 yeni forma hazırladı. En çok lisanslı ürün satan kulüpler içerinde bulunan Fenerbahçe sarı-beyaz forması ile geleneksel renklerinden uzak durmuş. Ama çubuklu forma yine bu sezonda da en çok satacak olan forma görünümünde. Neon sarı forma ise sezonun moda tonlarından esinlenerek hazırlanmış görünüyor. Sadece renk tonunda değil, kol kesiminde sezon modasından yararlanılmış. Reglân kollar modacıların vazgeçemediği kol kesimi olarak görüldü podyumlarda. Fenerbahçe de formalarında reglan kolu tercih etmiş. En ihtişamlı bayrak forma olsa da çubuklu formaya olan talebi azaltmayacak.

  Trabzon'un üçüncü rengi turuncu mu?

  4 büyüklerden biri olan Trabzonspor da ise bordo-mavi renkler birkaç sezondur turuncu ile yarışıyor. ‘Acaba bordo maviden yavaş yavaş vaz mı geçecek maçlarda’ diye düşünmeden edemiyorum. Zor olan bu iki rengi simgeleyen Trabzonspor düz formalar ile sezona hazır. Taraftar hazırlanan 4 farklı formadan kendine en yakın olanı tercih edecek. Forumlar beğenilmemiş forma yorumları ile dolup taşsa da bir sezon boyunca bu formalara bakıp onlara tezahürat yapmaktan keyif alacak.
   

 2. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  paylaşımın için teşekürşler güzel paylaşım olmuş ,,,,
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erkekler çok modayı Forum Tarih
Kadınların Ve Erkeklerin En Çok Söylediği 10 Yalan Sohbet & Muhabbet 24 Ağustos 2011
Erkeklerin gözdesi Olmak Aslında Çok Basit Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 7 Ekim 2010
Erkekler İçin Çok Şık Saat Modelleri Değerli Taşlar ve Takılar 10 Kasım 2009
Erkekler İçin Eşofmanlar - Cok guzel Eşofmanlar Modeller Populer markalar & Moda 20 Şubat 2009
Erkekler İçin Hırka Modelleri - Cok guzel Hırka Modelleri Populer markalar & Moda 20 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş