Erkekler Aşk ve Sadakat'te kitabının özeti ve tavsiye

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Erkekler Aşk ve Sadakat'te kitabının özeti ve tavsiye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erkekler Aşk ve Sadakat'te kitabının özeti ve tavsiye

  Fransız psikolog Maryse Vaillant, yeni kitabı 'Erkekler, Aşk ve Sadakat'te; erkeğin tek eşli olmasını, sanılanın aksine sağlıklı değil patolojik bir durum olarak anlatıyor. Fransa'daki feministleri ayağa kaldıran bu tez, Türkiye'yi de ikiye böldü.

  [​IMG]

  "Mutlu bir evlilik için erkeğin aldatması şart. Aldatan erkek de karısını seviyor. Sevmediği için bunu yapmıyor. Sadece nefes almaya ihtiyaçları var. Kadınların, kocalarının evlilik dışı ilişkilerini hoş karşılaması, sağlıklı bir birlikteliğin işaretidir. Sadakat aşkın kanıtı değil, kültürel bir olgudur." Bu enteresan tezi buyuran kişi Fransa'nın oldukça popüler psikologlarından biri; Maryse Vaillant. Vaillant'ın, son kitabı 'Erkekler, Aşk ve Sadakat'te (Men, Love and Fidelity) ortaya attığı tez, Avrupa'daki feministleri ayağa kaldırdı ve büyük tartışma yarattı. Yeni Aktüel de, Vaillant'ın, "Mutlu bir evlilik için erkeğin aldatması şart" tezini ünlülere ve işin uzmanlarına sordu.

  Müge İplikçi (Yazar)
  'İşinsırrı bu' formüllerine şaşırıyorum
  "Dünya üzerinde gittikçe muhafazakârlaşan bir yapı var. Bunu 20, 30 yıl daha çekeceğiz, o kesin. 20 yıl önce çok daha hararetle, zihin açıcı ve devrimci bir üslupla tartışılıyordu bu konular ve hâlihazırdaki sistemi beslemek adına yapılmıyordu. Hemen her şeyin çağa özgü, suni bir doğallaştırmayla 'işin sırrı bu!' formüllerine indirgenmesine gerçekten şaşırıyorum."

  Serdar Turgut (Gazeteci)
  Çokeşlilik kadının doğasında da var
  "Psikologların hemen hemen tümü, sorunlu olduğunu düşündüğü erkeklere, evlilik dışı ilişkiyi deneyip denemediklerini sorar zaten. O psikoloğun ortaya attığı varsayım yeni bir şey değil yani. Ama bu, çok tek yönlü bir bakış açısı olmuş. Çok eşlilik erkeğin doğasına uygun olabilir ama kadının doğasında da var. Bence evlilik insan doğasına aykırı zaten. Bunu düzeltmenin de yolu yok.. Karısını aldatmak, erkeği de ruhsal açıdan etkiler. Severek evlendiği insanı aldattığında erkek kötü hisseder kendini."
  Belki doğasında var erkeklerin, çekime karşı koyamıyor olabilirler ama bu kadar basit değil
  Hülya Koçyiğit (Oyuncu)
  Facia bir durum, Allah kimseye yaşatmasın!
  "Tabii ki tek eşliliği savunuyorum ben. Bazı kadınlar evlendikten sonra, kocaları artık başka hiçbir kadını görmeyecekmiş, güzel bulmayacakmış gibi kendini salıyor. Eşini, evlendikleri dönemdeki cazibesiyle, cilvesiyle, güzelliğiyle göremeyen erkek de özlediği şeyi dışarıda aramaya başlıyor.. Eğer eşler, bu manevi Kadın da, erkeğini eskisi gibi zinde, kibar ve düşünceli görmek istiyorihtiyaçları karşılıklı olarak tatmin edebilirlerse, dışarıda aramaya gerek duymazlar. Ama ne olursa olsun, aldatma kabul edilemez.. İşte onu onarmak zor. Facia bir durum, Allah kimseye yaşatmasın öyle bir şey."
  Hayatta her şeyini paylaşırsın ama eşini asla! Eşlerden biri paylaşma noktasına gelmişse, ilişki gerçekliğini kaybetmiş demektir
  Kenan Işık (Oyuncu)
  Biz insanlar zamanla tek eşliliğe zorlandık
  "İçinde yaşadığımız dünya, bizim mutlu yaşayabilmemiz için ince hesap edilerek inşa edilmiş. İnsanlarda, ilkel-komünal toplumlara baktığımız zaman, kadınların ve erkeklerin tek eşlilik gibi bir durumu yoktu. Komün hayatı vardı. Erkekler ya da kadınlar belli periyotlarda cinsel ilişkiye giriyordu. Çocukları oluyordu. Çocuk kimden, bilinmiyordu. Ta ki, çocuğun kimden olduğu sorusu ortaya çıkana kadar. Nasıl ortaya çıktı bu? Miras denen bir şey var, öyle çıkmış olabilir. Tek eşlilik modasını kendimiz mi yarattık yoksa doğa mı böyle? Hayvanlarla bitkilere baktığımız zaman doğanın böyle olmadığına dair izlenimler edinebiliyoruz. Biz, süreç içinde entelektüel bir ahlak geliştirdik.. Bu ve benzer sebeplerden dolayı tekeşlilik önemli hâle geldi. Demek ki tekeşlilik, bize dışarıdan empoze edilen bir ahlakla bağımlı. Erkeğin doğasında poligami olup olmadığını sorgulamak karışık. Ama dediğim gibi, ilk insanlara baktığımız zaman bunun böyle olmadığını görüyoruz. Demek ki tek eşliliğe zorlanıyoruz."
  Bunun içinde miras var, genetik var, yani çocuğu bilmek var
  Eda Arduman (Klinik Psikolog)
  Aldatmayı meşru bulan popüler oluyor
  "İlişkilerimizdenedindiğimiz keyfi, farklı şeyler etkiliyor. Sadakat bazı ilişkinin olmazsa olmazıdır. Bazı bireyler için başka birini hayal etmek, aldatmak sınıfına giriyor. Bazı çift içinse başka insanları düşünmek kendi ilişkilerini ateşleyen bir itme oluyor. Elbette aldatmayı, sağlıklı ilişkinin olmazsa olmazı olarak tanıtmak, taraftar toplamak için çok etkili bir yol. Özellikle terapistler arasında feminizmin kol gezdiği bu dönemde... İlişki terapisi, hali ile dişiliğe yakın bir iştirak. İletişimi, süreci, birlikteliği vurgulayan bir yaklaşım. Birçok erkek sudan çıkmış balığa dönüyor terapi odasında. Onlara iktidar hislerini geri veren bir yaklaşım, bir kitabın satışını ve terapistin popüleritesini etkileyecek bir tutum."

  Psikolog Emre Konuk
  Herkesin aldatmadan anladığı farklı
  "Birkaç aldatma vakasından sonra aldatmanın tek bir anlamı olmadığını, insanların birbirlerini çok değişik biçimlerde aldatabildiğini ve hangi eylemin aldatma olarak tanımlanabileceği konusunda ciddi teorik tartışmaların olduğunu gördüm" diyen Psikolog Emre Konuk, 'aldatmanın anlamları'nı farklı örneklerle açıkladı:
  Eşi Rusya'da çalışan bir kadın, "Tamam eşim Rusya'da yalnız. Birtakım şeyler yaşayabilir. Ama o...puyu İstanbul'a getirmenin alemi var mı?"
  (Yani aldatmayı coğrafi sınır belirliyor)
  "Hani âşık filan olsa anlayacağım Emre Bey ama adi herif gidip o...pularla yatmış."
  "O...pularla filan yatmış olsa neyse, insan gene şey yapabilir ama aşık olduğunu söylüyor. Bu iş bitmiştir."
  "Geçen gün bir davetteydik. O ne? Bulmuş yarı yaşında bir kızı, herkesin içinde flört ediyor."
  "Kiminle ne yaptığına karışmam. Bir şeyler yaşamak istiyorsa yaşasın ama benden saklamasın."
  "Lisedeki erkek arkadaşıyla buluşup yemek yemişler. Bir de ne var bunda diyor."
  "Aldatma beyinde olur."
  (En vahim teori de budur. Her zaman dilim tutulmuş, paralize olmuşumdur..)
  İki eşcinsel bir de ben eş terapisi yapıyoruz: Ben: Problem nedir? D: Partnerim çok kıskanç. Ben: Bir örnek? D: Geçen gün barmenle sohbet ediyordum, krizi tuttu barın altı üstüne geldi. Islahı gayrı kabildir
  (Seansın orta yerinde öğreniyorum ki, zaman zaman hep birlikte grup seksi yapıyorlar ve kimse kimseyi kıskanmıyor ve de aldatmış olmuyor.)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Nisan 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erkekler Aşk Sadakat'te Forum Tarih
Kadınlar Sağdan Erkekler Soldan Kitap Özeti - Aşkım Kapışmak Kitap Özetleri & E-Kitaplar 24 Ocak 2011
Kadınlar ve Erkeklerin İnsan Saçından veya Başkasından Takma Saç Yapmaları Sünnetler & Hadisler 18 Mart 2010
Erkekler İçin Nike Basketbol Ayakkabı Modelleri Populer markalar & Moda 13 Eylül 2009
Kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olmasının toplumsal açıdan önemi nedir? Eğitim Bilgileri 17 Mart 2016
Erkekler için Atkı Bere Modelleri ve Örnekleri Atkı Eldiven Bere Örgü Modelleri 27 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş