Erkek Acı Çeker Kadının Ruhu Duymaz - Mineke Schipper

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Erkek Acı Çeker Kadının Ruhu Duymaz - Mineke Schipper konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mineke Schipper Erkek Acı Çeker Kadının Ruhu Duymaz kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi


  Erkek Acı Çeker Kadının Ruhu Duymaz

  Mineke Schipper
  · NTV Yayınları
  · Basım Tarihi : 05 - 2010
  · ISBN : 978-605-5813-55-0
  · Sayfa Sayısı : 400
  · Etiket Fiyatı : 22.00 TL


  Kitap hakkında

  Bütün kültürlerde cinsellik, toplumsal cinsiyet ve kadınlarla ilgili meseleler, dünyanın en basit edebi türü olan atasözlerinde ifade edilmiştir. Mineke Schipper'in 150'nin üzerinde ülkeden ve yüzlerce dilden derlediği atasözleri de tarih boyunca ve tüm dünyada kadınların durumunu gözler önüne seriyor. Kitapta kadın bedeniyle ilgili atasözleri ele alındıktan sonra kadınların yaşadığı evreler ortaya konuyor: çocuk, gelin, zevce, kuma, anne, kaynana, dul veya nine olarak, aşk ve cinsellik hayatları, çocuk yetiştirmeleri, yaptıkları işler, yetenekleri ve iktidarları.

  Ancak, söylenmiş sözler söyleyeni de anlatır; o nedenle bu kitaptaki atasözleri en az kadınlar kadar erkekleri de anlatıyor.

  Aslında bu derlemeyle kültürler arası bir insanlık tarihi sunan Mineke Schipper, halklar arasında farklılıktan çok benzerlik buluyor: Yaklaşık 4000 yıl önce Sümer tabletleri üzerine yazılmış bazı gözlemlerin (yerel kültürel farklara ve tarihsel değişimlere karşın) daha sonra Grekçe, Latince, Sanskritçe ya da Çince ifade edilmiş düşüncelerle örtüştüğünü, hatta bugün bile Afrika, Asya ve Güney Amerika'da dolaşımda olan sözlü kültürlerde karşımıza çıktığını görüyoruz.

  Schipper burada olağanüstü bir fırsat yakalanabileceğine işaret ediyor:İnsanlığın birbirleriyle tanışma zahmetine katlanmamış akrabalardan oluştuğu gerçeğini vurgulayarak farklı kültürlerden gelen insanların birbirleriyle nasıl iletişim kurabileceğinin yolunu aydınlatmaya çalışıyor ve dışlayıcı değil kucaklayıcı biçimde düşünmeyi, konuşmayı, yazmayı öneriyor.

  Atasözlerindeki erkek egemen söylemi de gözler önüne seren Schipper, bunun böyle sürüp gitmesini önlemek istiyorsak, yüzyıllar boyunca uydurulmuş, değer verilmiş ve bütün dünyaya yayılmış sayısız engelin farkında olmamız gerektiğini söylüyor.

  MINEKE SCHIPPER, Hollanda'da Leiden Üniversitesi'nde kültürler arası edebiyat çalışmaları alanında profesördür. Bu kitapla 2005'te en iyi edebiyat dışı kitap dalında Eureka Ödülü'nü aldı. Aralık 2008'de “ulusal ve uluslararası çapta, akademi içinde ve dışında kültürler arası köprüler kurmasından ötürü “Kraliyet Şövalyelik Nişanı” aldı. Doktorasını Afrika edebiyatı alanında yaptı. Başta Afrika kültürüyle ilgili olmak üzere onlarca kitap yazdı. Nijerya, Kenya, Zimbabve ve Burkina Faso'da misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Afrika, Arap dünyası ve Çin'den meslektaşlarıyla ortak çalışmalar yürüttü. Çin'deki Siçuan Üniversitesi'nden onursal profesörlük aldı. Üç de roman yazmış olan Schipper'in The London Times, El Mundo ve Los Angeles Times'ta yazıları yayımlandı.

  Kitap kapağı

  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erkek Acı Çeker Forum Tarih
Erkek aşk acısı çeker Magazin Haberleri 21 Kasım 2009
Kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olmasının toplumsal açıdan önemi nedir? Eğitim Bilgileri 17 Mart 2016
Bazen İnek, Erkek; Bazen De Dişi Doğurur Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 30 Haziran 2011
Yeni Erkek Kazak Modeli(Açıklamalı) Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 17 Ekim 2010
Örgü Fermuarlı Erkek Hırkası Yapılışı (Açıklamalı) Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş