Erkek Çocuklar İçin Örgü Kapişonlu Hırka Örneği ve Yapılışı, El İşi Örgüler

'El Örgü Örnekleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Erkek Çocuklar İçin Örgü Kapişonlu Hırka Örneği ve Yapılışı, El İşi Örgüler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  [FONT=Tahoma, sans-serif]Model Adı/No: Kapişonlu Hırka[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Kullanılan İplikler: Vizon,[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Kullanılan Renkler:
  256 (1 Yumak),517 (2 Yumak),1256 (2 Yumak),
  [/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Zorluk Derecesi: Kolay[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Tığ No: Belirtilmemiş[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Şiş No: 7.0[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Tığ Siş No: Belirtilmemiş[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Beden: Belirtilmemiş[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Yaş Grubu: 4-5[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Örgü Şekli: Düz örgü, Çift Kat İplik [/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Ek Malzemeler: 40 cm fermuar[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Mevsim: Kış,İlkbahar,Sonbahar[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Kategori: Bebek-Çocuk[/FONT]
  [FONT=Tahoma, sans-serif]Alt Kategori: Hırka[/FONT] [FONT=Tahoma, sans-serif]Modelin Yapılışı[/FONT] [FONT=Tahoma, sans-serif]ÖN :
  Koyu mavi renkle iplik iki kat yapılarak, 27 ilmek başlanacak. 1 düz 1 ters lastik olarak 6 sıra yapıldıktan sonra düz örgüye yine aynı renkle geçilip 48 sıra örülecek. Krem rengine geçilip 1 gidiş geliş yapıldıktan sonra, tek yandan kol evi için 5 ilmek kesilip krem iplikle toplam 12 sıra örüldükten sonra mavi renge geçilecek. Mavi ile 12 sıra örüldükten sonra ön yakada 8 ilmek açığa alınıp bu ilmeklerin yanındaki ilmeklerden her sırada iki kere 1 ilmek kesilip, daha sonra mavi renk toplam 18 sıra olduğunda omuzlarda kalan 12 ilmek iki kere 6 ilmek olarak kesilip ön parça bitirilecek.
  ARKA :
  Koyu mavi renkle 55 ilmek başlanacak. 1 düz 1 ters lastik olarak 6 sıra örüldükten sonra yine koyu mavi ile düz örgüye geçilip 48 sıra örülecek. Krem renge geçilip 1 gidiş geliş yapıldıktan sonra yanlardan 5’er ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Krem toplam 12 sıra olduğunda, mavi renge geçilip 18 sıra örüldükten sonra, omuzlar iki kere 6 ilmek olarak kesilirken arka yaka ortasından 11 ilmek, yanlardan da bir kere 5’er ilmek kesim yapılıp arka parça da bitirilecek.
  KOL :
  Krem renkle 3 ilmek, maviyle 21 ilmek, kremle 3 ilmek şişe başlanıp 1 düz 1 ters olarak 6 sıra örüldükten sonra, renkler yukarıya aynı şekilde çıkarken lastik üstünde yanlardan 2 ilmek içeriden her 10 sırada bir yedi kere 1’er ilmek artış yapılacak. İlk artış lastik üstünde yapılacak. Kol boyu 37 cm’e ulaştığında 41 ilmek düz olarak kesilip bitirilecek.
  KAPÜŞON :
  Önlerde yaka kenarında açıkta bırakılan 8 ilmekler şişe alınıp, arasına yakanın etrafından 42 ilmek daha takılarak toplam 58 ilmek olarak mavi renkle kapüşon 32 sıra örüldükten sonra, 26 ilmek örülüp kesimler dışa bakacak şekilde 3 ilmek birlikte alınıp kesilecek, 2 ilmek örüldükten sonra yine kesim dışa bakacak şekilde 3 ilmek birlikte alınıp, kesilecek. Bu işlem üst üste her düzde dört kere tekrarlandıktan sonra kalan 42 ilmek karşılıklı şekilde dikilerek kapüşon bitirilecek.[/FONT]
   

Bu Sayfayı Paylaş