Erkek Çocuk Baskısı Ölüm Getiriyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Erkek Çocuk Baskısı Ölüm Getiriyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneydoğu’da ailelerin baskılarına dayanamayan kadınlar erkek çocuk için fazla doğum yaparak hayatlarını riske atıyor. Erkek çocuk doğurmadığı için aşağılanan ve fazla doğum yapmak zorunda kalan çok sayıda kadın var.

  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yalınkaya, bölgede erkek çocuk doğurmak için kadınların çok doğum yaparak hayatlarını riske attığını söyledi. Bölgede kadınların statüleri, doğurganlık, anne ve bebek ölümleri ile ilgili çeşitli çalışmalar yürüttüğünü belirten Yalınkaya, erkek çocuk isteğinin, erkek egemen toplumlarda daha yaygın olduğunu ifade etti.


  Yalınkaya, gelişmemiş toplumlarda kadının iki görevinin bulunduğunu, bunlardan birinin “çocuk yapmak” diğerinin ise “erkeğine hizmet etmek” olduğunu kaydederek, “bir kadın bu iki görevi yerine getirmediği takdirde eşi, eşinin ailesinin gözünde ve içinde bulunduğu toplumda değersiz adeta işe yaramaz duruma düşmektedir” dedi.

  KADININ SOSYAL STATÜSÜ
  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu tür olaylara çok sık rastlanıldığını belirten Yalınkaya, şöyle dedi:
  “Erkek çocuk doğurmadığı için aşağılanan, fazla doğum yapmak zorunda kalan çok sayıda kadın var. Eğer her şeye rağmen bu kadınlar erkek çocuk doğuramazsa ya boşanmaya ya da sosyal güvencesi olmadığı için kumaya razı olmaktadır. Hatta nadiren de olsa erkek çocuk için öncülüğü yapıp eşine kız istemeye giden kadınlar bile var. Kadın, hele hele hiç çocuk doğurmamış veya çocuk sahibi olamamışsa, bunu bir kötü kader kabul ederek eşinin her şeyine boyun eğmek zorunda kalmaktadır.”

  ERKEĞE BAĞLI AMA KADIN SORUMLU

  Bölgede erkek çocuğu olmadığı için eğitim düzeyi ne olursa olsun kişilerin toplumsal baskıdan nasibini aldığını da kaydeden Yalınkaya, “eğitimli kişiler arasında bile iki kızı olan çiftler, iki erkek çocuğu olanlara göre daha fazla üçüncü çocuk yapma eğilimindedirler. Erkek çocuğu olmadığı için eşi sürekli doğum yapan hatta 7-8 kız çocuğu olan üniversite hocaları da vardır” dedi. Yalınkaya, kız ya da erkek çocuk doğurmanın tamamen erkeğin eşey hücresine bağlı olduğunu söyledi. Toplumda, erkeğin bu konuda sorumlu tutulmadığını belirten Yalınkaya, şunları söyledi:

  “Kız ya da erkek doğurmak tamamen erkeğin eşey hücresine bağlıdır, yani kadının bunda hiçbir olumsuz rolü yoktur. Ancak bizim toplumlarda erkek hiçbir şekilde sorumlu tutulmaz. Eğer erkekten kaynaklanan bir kısırlık söz konusu ise bunun kadından sakladığına zaman zaman tanık oluyoruz. Çünkü burada erkeğin ve ailesinin gururu söz konusudur. Erkek çocuğun olmamasından erkek sorumlu tutulmamaktadır. Bunu ya bilmiyorlar ya da bilmek istemiyorlar. Bazılarına anlatılsa bile işlerine gelmediği için duymak istemezler. Bir kadın erkek çocuk doğurmazsa eşi ve eşinin ailesi tarafından aşağılanmakta ve hatta boşanmaya zorlanmaktadır. Bu kadınlar çaresizlikten daha çok doğum yaparak, daha çok risk almaktadırlar.”

  Yalınkaya, birçok ailenin erkek çocuğu, soy ağacının devamı için istediğini belirterek, “Erkek adamın erkek çocuğu olur” sözüyle toplumsal bir baskının söz konusu olduğunu kaydetti. Erkek çocuğa kalıcı sermaye gözüyle, kız çocuğa ise er ya da geç evden ayrılacak gözüyle bakıldığını anlatan Yalınkaya, “dini faktörler de etkili oluyor. Dini yönden daha radikal olanlar daha çok çocuk yapma eğilimindedirler. Eğitimliler arasında da bu durum değişmemektedir. Burada ‘veren rızkını da verir’ mantığı egemendir. Düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip bireyler arasında bu daha yaygındır” dedi.

  ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ
  D.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi’nin farklı servislerinde her ay 2 annenin gebelik nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydeden Yalınkaya, “doğurganlık arttıkça anne ve bebek ölümleri de artıyor. Her ay gebelik nedeniyle hastanemizin değişik servislerinde yaklaşık iki anne ölmektedir. Bölgemizde hala anne ölümlerinin en önemli nedenleri yüksek tansiyonlu gebelikler ve doğum kanamalarıdır. Yine zamanında yapılacak uygun tıbbi müdahale ile bu ölümlerin yüzde 90’ından fazlası önlenebilmektedir” diye konuştu. Yalınkaya, sorunun çözümünde en etkili yolun sosyal refahın artması ve eğitim düzeyinin yükseltilmesi olduğunu sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erkek Çocuk Baskısı Forum Tarih
Erkek Çocuk Baskısı Kadınları Ölüme Sürüklüyor Genel Sağlık 8 Nisan 2009
Yeni Erkek Çocuk Bebek İsimleri ve Anlamları 2017 İsimler Sözlüğü 12 Şubat 2013
2017 Kız ve Erkek Çocuk İsimleri İsimler Sözlüğü 12 Şubat 2013
2017 Kürtçe Erkek Çocuk İsimleri adları İsimler Sözlüğü 12 Şubat 2013
2017 Çocuk İsimleri Bebek Adları Kız ve Erkek İsimler Sözlüğü 12 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş