Erime Noktası Nedir - Erime Isısı Nedir

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Erime Noktası Nedir - Erime Isısı Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erime Noktası ve Erime Isısı Nedir?

  Erime Noktası

  Bir maddenin katı halden sıvı hale geçtiği andaki sıcaklığına Erime noktası denir.

  Erime Isısı


  Erime noktasındaki ısısıya ise Erime Isısı denir.
  Katı bir madde sıvı hale geçerken yani erime noktasına vardığında sıcaklığı bir süre değişmez. Sıvı hale geçtiği an sıcaklığı tekrar yükselmeye başlar. Erime noktası maddeler için ayırt edici bir özelliktir. Erime noktası cisme ve sıcaklığa bağlı olan bir özelliktir.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Erime Noktası Nedir

  Bir Katının ısı alarak sıvı hale geçmesidir.Sıvı hale geçmeye başladığı sıcaklığa erime noktası denir.

  Erime, bir maddenin katı halden sıvı hale geçmesine denir. Erime olayının meydana geldiği sıcaklığa erimeErime, donmanın tersi olarak da ifade edilebilir.
  Ergime noktası

  Erime noktası, bir katı maddenin katı halden sıvı hale geçmeye başladığı ve ergime sona erene kadar koruduğu sıcaklıktır.

  Bir katı cismin sıcaklığı artırıldığında moleküller arasındaki birbirini çekme kuvveti yavaş yavaş azalır ve belirli bir sıcaklık derecesinden sonra termik (ısı ile ilgili) hareket çekme kuvvetini yener. Katıda bir hal değişikliği başlar. Bu hal değişmesi maddenin kristal (billur) veya amorf oluşuna bağlı olarak değişik şekillerde olur. Amorf bir cisimde erime belli bir sıcaklıkta olmaz. Yani erimenin başladığı ve bittiği sıcaklık derecesi arasında bir fark vardır. Onun içindir ki, amorf bir maddenin erime noktasından bahsedilemez.Amorf maddenin sıcaklığı yükseldikçe, giderek yumuşar ve belirsiz bir sıcaklıkta sıvı hale geçer. Mesela cam ve plastikler amorf maddelerdir. Bunların erime noktası yoktur.

  Kristal ve saf olan bir madde ise, belirli bir sıcaklıkta katı halden tamamen sıvı hale geçer. Bu sıcaklığa o maddenin erime noktası denir. Bütün kristal yapıya sahip saf maddelerin erime noktasında, yani katı halden sıvı hale geçene kadar, sıcaklığı sabit kalır. Ancak tamamen sıvı hale geçtikten sonra sıcaklığı yükselir. Saf kristal cisimlerin erime noktası ile donma noktası arasında sıcaklık farkı yoktur. Mesela saf su, 0°C de donar. Fakat saf olmayan maddelerin, yani karışımların donma ve erime noktaları farklıdır.

  Diğer bir tanımla ergime ısısı; bir gram katının erime noktasında, katı halden sıvı hale geçmesi için gerekli olan ısı. Erime ısısı cisme ve sıcaklığa bağlıdır. Mesela buzun 0°C'deki erime ısısı, 79,8 cal/g'dır. Bir gram sıvı donduğu zaman erime ısısı kadar ısıyı çevreye verir.

  Bazı hallerde erimiş madde, donma noktasına kadar soğuduğu halde donmaz. İşte bu duruma aşırı soğuma ve donmada gecikme denir. Bu haldeki sıvıya kendi cinsinden küçük bir katı billur atılırsa sıvı maddenin birden donduğu görülür. Buna aşı billuru (kristali) denir.

  Erime ve donma noktası üzerine basıncın etkisi vardır. Normal erime noktasından söz edilirken, basınç bir atmosfer kabul edilir. Erime noktası, saf maddeler için karakteristik fiziksel bir sabittir sıcaklığı denir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erime Noktası Nedir Forum Tarih
Erime Sıcaklığı Nedir, Erime Noktası Nedir? Konu Dışı Başlıklar 7 Aralık 2011
Maddelerin Erime Ve Donma Noktaları Nedir, Maddelerin Erime Ve Donma Noktası Aynımı Konu Dışı Başlıklar 26 Ağustos 2011
Periyodik Cetvel Erime Noktası Konu Dışı Başlıklar 28 Kasım 2011
Erime Noktası Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 4 Kasım 2011
Erime Donma Buharlaşma ve Kaynama Örnekleri Eğitim Bilgileri 20 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş