Erikli Köyü Merkez Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Erikli Köyü Merkez Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Erikli Köyü - Erikli Köyü Hakkında - Erikli Köyü Tanıtımı - Erikli Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ


  İl: SİNOP


  Köy Muhtarı: CELAL ÖZDEMİR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-368-283 95 17

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 234

  İle Uzaklığı: 36 km

  İlçeye Uzaklığı: 36 km


  Tarihi

  Artvin ili Erikli köyünden gelenlerin bu ismi verdikleri de rivayet edilir.

  Köyün mahalesi olan Hacılar, adını köyde yaşayanların dedeleri hacca gitiği için almıştır. (Kaynak: Hacılar Mahallesinden Hacigil Haydar'ın Torunu Öğretmen Erdal SURAT)

  Kültür

  Sinop ilinin yerel yemek kültürü burada da hakimdir. Nokul, Tarhana, katlama, keşkek, pasta, kulaklı hamur, ıslama keş vb Zonguldak, istanbul, Kocaeli ve İzmir gibi sanayisi gelişmiş bir çok ile köyden göçler yaşanmıştır. Emekli olup köye dönenler çoktur. Köyde kalan kişiler yaşlılardır. Yaz aylarında köyün nüfüsu artmaktadır. Üniversite mezunu sayısı artmıştır.

  Düğünlerde Davul Zurna ve Köçek geleneği sürdürülmektedir. Düğünler 3 gün 3 gece sürer. 1.Gün gelin evinde kına gecesi, erkek evinde damat düğünü 2.gün gelin alma 3.gün Semet (Kız tarafının, erkek tarafında ağırlandığı ve ikramlar yapıldığı gündür.

  Düğüne gelen misafirler postayı çağırır. Posta kurulu bir sofra ve davul zurna eşliğinde misafirleri düğün yerine kadar getirir. Davetliler düğün sahibine düğün bahşişlerini verdikten sonra kendilerine gösterilen yerde eğlencelerine devam ederler. Düğün bitene kadar kazanlar kaynar, misafirlere ikramlar devam eder. Düğünden yedi gün sonra gelinin baba ocağına gidilir. Burada da küçük bir eğlence düzenlenir. Damat beye yemek ikram edilir. Damat utanır dibi yapar ve yemek yemez. Damadın yemek yemesi için damada hediye verilir. Hediye beğenen damat yemeği yer. Evet bu tür dügün olayları yaklaşık olarak 1985 yılına kadar devam etmiş daha sonraları bu aneneler tamamen ortadan kalkarak yerini günümüzün moren calgılarına ve salon dügünlerine bırakmıştır yerini sebebi ise bu tur dügünlerin maddi acıdan yüksek maliyetli olması gösterilmektedir.

  Ramazan ayında çoçuklar ve gençler Teravih namazından sonra her haneyi heleso söyleyerek ziyaret ederler. Hane sahibinden hediye alınır

  Dini bayramların arifesinde kabristan ziyareti yapılır. Her gelen evinde yapılmış bir yiyeceği getirir. (Kek, ekmek, çörek, börek, katlama, nokul vb) Bunlar dilimlenir ve karıştırılır bir yığın haline getirilir. Bunun etrafında toplanılır ve Kur'an-ı Kerim okunur, dualar edilir. Dua sonrası karıştırılmış olan bu yiyecekler gelenlere dağıtılır. Köy halkı akraba, hasta, cenaze evi, düğün evi ziyaretlerine çok önem verir. Bu ziyaretler aksatılmaz. Rahmetli olan şahısların 7.sinde 40.ında ve yılında yemekli dini törenler yapılır. (Kur'an ve mevlit okutulur.)

  İmece usulu yaygındır. İmece sayesinde işler yapılır ve bitirilir. Bu sayede kimse mağdur olmaz. Evler genelde 2 katlıdır. Her katta Aralık ismi verilen bir salon bulunur. Tüm işler bu salonda yapılır. (tütün dizimi, mısır ayıklama, kilim dokuma, gibi). Kalabalık davetlerde bu salon kullanılır. Her katta enaz 2 oda bulunur. Her odada ocak (şömine) mutlaka bulunur. Ocağın bir yanında dolap (gardrop), diğer yanında banyo bulunur. Ocaklarda kullanılsın veya kullanılmasın içi su dolu kazan hazırdır. Üç ayaklı saç ayağının üzerinde duran bu kazanın altında yakılmaya hazır odun eksik olmaz. Su, ateş ve hamam temizlik için daima hazırdır. Her katta tuvalet vardır. Ahır (dam)evin hemen yanında (evden kapı açılır) veya enalt kattadır.

  Coğrafya

  Sinop merkezine 36 km uzaklıktadır. Sinopun yüksek dağları bu köyden sonra başlar. Engebeli bir arazisi vardır. Köy bir dağ eteğine kurulmuştur. erfelek çayı bu köyden geçmektedir. Dağınık yerleşim vardır. Yakupoğulları, Bekiroğulları, Bedeller, Tecirgil, Pehlivangil, Çökelezler, Hacigiller (Hacılar, Karaosmangiller, Çolaksaliler, Tepecik, Köstebekoğulları, Karaaliler, Kokalar, Abazagiller, Fındık Pınarı, Çakırgiller gibi aileler vardır. Bunlar aynı zamanda mahallelerdir. Komşu Köyler:

  Tangal
  Avdan
  Tepealtı (Gerze)
  Göllü
  Tıngıroğlu(Gerze)
  Alasökü


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda diğer şehirlerde çalışarak, köye dönüş yapan emekliler köyün ekonmosine büyük katkı sağlamaktadır. Emeklilerin bir çoğu Zonguldak'ta Kömür işletmelerinden emekli kişlerdir. Köy göç vermektedir. Kalan kişiler yaşlılar ya da emekli kişilerdir. Tarım olarak, tahıl üretimi ve hayvancılık yapılmaktadır. Tütün ekimi bırakılmıştır. Tarlalar bölünmüş ve ekonomik değerlerini kaybetmiştir. Bahçe ürünleri ailelerin ihtiyaçlarını bile karşılamakta yetersizdir. Sulama yapılan arazisi yoktur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün yolları kısmen asfalttır.İçme suyu şebekesi 2008 yılında hizmete girmiş olup evlere su verilmeye başlanmıştır. Su şebekesi 1990 yılından sonra yapılmış bu yıla kadar hizmete geçirilememiştir. Camisi hayır severlerin yardımıyla yapılmış. Eski cami hala durmaktadır.


  [​IMG]


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erikli Köyü Merkez Forum Tarih
Merkez Erikli Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Eriklice Köyü Merkez Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Erikli Köyü Merkez Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Erikli Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Erikli Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş