Erikleryurdu Köyü Babaeski Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erikleryurdu Köyü Babaeski Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Babaeski Erikleryurdu Köyü Bilgileri -Erikleryurdu Köyü Hakkında - Erikleryurdu Köyü Tanıtımı - Erikleryurdu Köyü Resimleri  Erikleryurdu, Kırklareli Babaeski ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BABAESKİ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:20 km

  İlçeye Uzaklığı:25 km

  Rakım:150 m

  Nüfus:

  2000:491
  1997:0

  Tarihi

  dedelerimiz bulgaristandan türkiye'ye göç ettiklerinde babaeski'nin kenarına yerleştirilmişler.daha sonra orasını beğenmeyerek doğuya doğru tekrar göç etmişler.şu an köyümüzün mezarlığının bulunduğu yerde bir musallah taşı görmüşler ve buraya yerleşmişler. şu anda çiftlik içi diye bilinen bölgede yörüklerin yaşadığı rivayet edilir.bu yörükler,bizler oraya yerleştikten sonra orasını terk etmişler.ve bizim köyümüzün adıdiye anılır olmuş.daha sonra nedendir bilinmez:diye anılmış. not:ben bunu rahmetli babaannemden dinlemiştim. köyümüzün tarihi hakkında bir bilgi yoktur diye gördüğümde bunu yazma gereği duydum.

  yazan:ceren AKÇIN

  Kültürü:
  Örf ve adetlerine çok bağlı bir köydür yöresel yemekleri bulamaç ayran paparası ve soğan aşıdır geçmişi olmıyan hiçbir köy yoktur.bu vatanda.kaldıki,örf ve adetlerine böylesine bağlı bir köyden bahis ederken nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur demek.doğrusu bana pek anlaşılır gelmedi.Doğru yönde geriye dönük bir araştırma yapılırsa,köyün geçmişi ve nereden,neden,niçin geldiği,kimler tarafından kurulduğu ortaya cıkacağından eminim.köyün mezarlığına giderseniz mezar taşında hoca mehmed efendi erikler yurdu baş öğretmeni yazılıdır bu yazı ne bir raslantı nede bir yakıştırmadır.babası hasan hocada köyümüzün ilk imamlarındandır.köyümüzün ilk kurucularının ekseriyeti yedi kız kardeş ve eşlerinde,çocuklarından olşmuştur.köylerini kuran bu müstesna insanlar yeni bir işgale mahruz kalmışlar bu nedenle içhanadolu bölgemizde bulunan şimdiki konya şehrimize göç etmek zorunda kalmışlardır.rahmetli dedem hoca mehmet efendi konya ve köylerinde iki sene boyunca vaizlik etmiştir.Koca bostancının yiğeni. ibrahim ağanın kızkardeşi halil efendinin ablası olan rağmetli babaanem sahibe hanımla evlenmiş konyada iki sene kalan bu aileler işgal sonunda köylerine dönerek yanmış yıkılmış olan köylerini yeniden inşa etmişlerdir.İşte o gün inşa ettikleri köy bu günkü köyümüz olan erikler yurdu köyüdür.Geçmişini merak edenler nüfus kayıtlarına dönerek geriye yürüyerek kim olduklarını nerden niçin geldiklerini öğrenebilirler ama bu köyün tarihi vardır.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 20 km, Babaeski ilçesine 22.5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca cıvarda ki fabrıkalarda çalışanlarda mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardı ama öğrenci yoklugundan kapandı. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erikleryurdu Köyü Babaeski Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş