Erich Heckel Kimdir - Erich Heckel Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Erich Heckel Kimdir - Erich Heckel Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erich Heckel Kimdir - Erich Heckel Resimleri - Erich Heckel Biyografisi - Erich Heckel Hakkında  Erich Heckel (31 Temmuz 1883, Döbeln, Almanya-27 Ocak 1970, Radolfzell, Almanya), Alman dışavurumcu ressam, heykelci ve özgün baskı sanatçısı. Özellikle çıplak figürleri ve manzara resimleriyle tanınır.

  1904'te Dresden'de mimarlık öğrenimi görürken tanıştığı Karl Schmidt-Rottluff, Fritz Bleyl ve Ernst Ludwig Kirchner ile birlikte 1905'te Die Brücke (köprü) grubunu kurdu. İlk yapıtları van Gogh'a duyduğu hayranlığı yansıtır. 1911'de Berlin'e yerleştikten sonra biçimci resimsel kompozisyonlara yöneldi. Bununla birlikte renk kullanımı ve çarpıtılmış mekân betimlemeleri aracılığıyla çarpıcı görüntüler yaratmayı başardı. "Göl Kıyısındaki Kadınlar" (1913; Wilhelm-Lehmbruck Müzesi, Duisburg, Almanya) adlı resmi gelecekçi ressamların kırılmış ışıklarla sağladıkları geçici etkilerin izlerini yansıtır.

  Afrika heykeline duyduğu ilgiyi en iyi yansıtan örnekler arasında "Uyuyan Siyah Kadın" (1908: Schlafende Negerin) gibi ağaç oymalarıyla "Çömelen Kız" (1912; Sanatçının Koleksiyonu, Hemmenhofen, Almanya) adlı ahşap heykel sayılabilir.

  I. Dünya Savaşı'nda sıhhiye olarak görev yapan Heckel'in savaş öncesi yapıtlarının büyük bölümü kaybolmuştur. 1920'den sonraki resimlerinde daha çok genel beğeniye dönük bir üslup görülür. Gene de yapıtları Nazilerce "yoz" olarak nitelendi (1937). II. Dünya Savaşı'ndan sonra emekli olana değin Karlsruhe'deki Sanat Akademisi'nde ders verdi (1949-56). 1963'te Münih, Berlin ve Stuttgart'ta adına toplu bir sergi düzenlendi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erich Heckel Kimdir Forum Tarih
Erich Fromm Kimdir Sözleri Eserleri Biyografi & Otobiyografi 5 Ağustos 2013
Erich Fromm Sevme Sanatı Kitap, Resim ve Dergi 9 Mayıs 2011
Erich Fromm Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 7 Mayıs 2011
Erich Fromm Kitapları Düşünürler-Filozoflar 7 Mayıs 2011
Erich Fromm Kimdir - Erich Fromm Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 7 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş