Ericek Köyü Osmaneli Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ericek Köyü Osmaneli Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ericek Köyü Osmaneli Bilgileri - Ericek Köyü Hakkında - Alıç Köyü Tanıtımı -Ericek Köyü Resimleri  İlçe: OSMANELİ - İl: BİLECİK

  Köy Muhtarı: Yaşar ŞAHİN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Cep Telefonu:

  0 537 265 21 95


  Bilgiler
  Nüfus 292 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 11570
  Alan Kodu 0228
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bilecik
  İlçe Osmaneli
  Web Sitesi

  Ericek, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Kuruluş tarihi hakkında tam bir bilgi bulunmamaktadır ancak 3 asıra yakındır yerleşim yeri hemen hemen aynı yerdedir.Fakat zamanında büyük bir köy olduğu bilinmektedir.Kurtuluş savaşı yıllarında köy dağılmış,kalan haneler de düşman işgali nedeniyle yaylaya taşınmıştır.Fakat daha sonra şu an olduğu yere taşınmıştır.

  Kültür

  Köy halkının sosyal ve kültürel yapısı çevre köylerle benzerlik göstermektedir. Köy halkının %90'ı okur yazardır. Köyde her yıl mayıs ayı sonunda Erenler Mevkiinde bahar şenliği yapılmakta ve bu şenliğine her yıl köy dışında yaşayan köylüler de gelerek katılmaktadır. Bahar şenliğinde mevlid okunmakta ve gelen misafirlere pilav,ayran ve tatlı ikram edilmektedir.

  Köyün düğün adetleri;Düğüne gelen misafirlere düğün sahibi tarafından konak (davulla karşılama ve barınma) verilir.Köyde Düğün olduğu zaman eğer köy dışına kız verilecek ise,damattan toprak bastı parası alınmaktadır.Köy gençlik başkanı tarafından alınan bu para, köyün giderleri için harcanmaktadır.Alınan bu para başlık parası ile karıştırılmamalıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir. Ericek'in iklimi Karadeniz ile Akdeniz ikliminin keşiştiği alanda olması nedeniyle her iki iklim tipininde karakteristik özelliklerini barındıran bir yapıda olan Marmara ılıman karasal iklim özelliklerindedir.


  Nüfus

  Ericek, 75 haneli bir köydür.

  Ericek; Bilecik, Osmaneli ve İznik ilçelerinin etki alanı içerisindedir. Köyde yaşayan nüfusun çoğunluğunu orta yaşlı kişiler ve gençlerden oluşturmaktadır...

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 292
  1997 268

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyde bir cami, bir bakkal, iki kahvehane bulunmaktadır. Ericek'te yetiştirilebilen sebze ve meyveler; domates,sırık domates, patlıcan,kabak,fasulye,barbunya,biber,şeftali,erik ,kiraz, kivi,ayva,üzüm,elma... Kısaca turuçgiller haricinde her tür sebze meyve üretimi mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Yaşar Şahin
  2004 - Adem Yiğit
  1999 - Muhammer Çetin
  1994 - Atmet Tekin
  1989 - Halit Öztürk
  1984 - Feyzi Aydın


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faal olmadığı için eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Köyde içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık evi ve Sağlık Ocağı yoktur. Ptt şubesi ve acentası yoktur.elektrik ve sabit telefon vardır.


  Ulaşım

  Bursa'dan ve Adapazarı'ndan karşılıklı olarak her saat başında haraket eden Narlıca Seyahat otobüsleri Ericek Köyü'nden de geçmektedir. Bursa, İznik ilçesi D150 Kara yolu üzeri 20.km de / Adapazarı Pamukova ilçesi Mekece D150 Kara Yolu üzeri 8.km de...

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ericek Köyü Osmaneli Forum Tarih
Ericek Köyü Gürsu Bursa Bursa Tanıtımı 30 Nisan 2010
Ericek Köyü Büyükorhan Bursa Bursa Tanıtımı 30 Nisan 2010
Ericek Köyü Dursunbey Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
Ericek Köyü Seydiler Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Ericek Köyü Buharkent Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş