Ergenlikten Önce Makyaj Yapılmamalı!

'Güzellik & Bakım' forumunda maviboncuk tarafından 16 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Ergenlikten Önce Makyaj Yapılmamalı! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ergenlikten Önce Makyaj Yapılmamalı!

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, östrojen hormonu içeren makyaj ürünlerinin küçük yaşlardan itibaren kullanılmasının erken ergenliğe yol açtığını söyledi.

  Östrojen içeren rujlara dikkat!
  Tetiker, "oyun çocuğu" denebilecek yaştaki bireylerin bile yaşlarıyla bağdaşmayan kozmetik malzemelerini kullandıklarının gözlendiğini söyledi.''Dudak kalınlaştıran'' ya da ''silikonlu' diye tabir edilen ruj başta olmak üzere bazı makyaj malzemelerinin östrojen (kadın cinsiyet hormonu) içerdiğine dikkati çeken Tetiker, bunun da çocukların daha erken yaşta ergenlik dönemini yaşamalarına yol açtığını belirtti.

  Ergenlikten önce makyaj yapılmamalı'
  Tetiker, ergenlik döneminin fizyolojik ve psikolojik birçok soruna yol açtığını, bu nedenle bu dönem tamamlanmadan makyaj malzemesi kullanımını önermediklerini belirterek, "16 yaşa kadar uzayabilen ilk adet döneminin erkene almak gelişimin de durmasına neden olur. Bu dönemde çocuğun genetik faktörlerin de etkisiyle boyu kısa ise adet döneminden sonra hızlı gelişim olmaz ve kısa boylu kalabilir" dedi. Tetiker, bilinçsizce kullanılan kozmetiklerin ciltte alerjik reaksiyonlar, aşırı tüylenme, yüzde kollarda, sırt ve bel bölgelerinde çıkan istenmeyen tüylere de neden olduğunu söyledi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş