Ergenlik döneminde beslenmenin önemi

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ergenlik döneminde beslenmenin önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BURSA (İHA) - Özel Bursa Kültür Okulları öğrencilerine, ergenlik döneminde beslenme ile ilgili bilgiler veren Medikal Park Bursa Hastanesi Diyetisyeni Gülşah Esensoy, ergenlik dönemindeki hızlı büyüme ile birlikte vücuttaki yağ oranının arttığını ve buna bağlı olarak kilo artışının ve sivilcelerin olabileceğini vurguladı.

  Özel Bursa Kültür Okulları Ovaakça Kampüsü'ndeki öğrenciler Medikal Park Bursa Hastanesi Diyetisyeni Gülşah Esensoy'un katıldığı seminer ile ergenlik döneminde beslenme şeklini öğrendi. Ergenlik ile ilgili olarak öğrencilere bilgi veren Esensoy, ergenlik döneminde beslenme şeklinin de çok önemli olduğunu ve bunun için öğrencilerin öğünlerine ve yediklerine dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Ergenliğin fizikiel, biyokimyasal, ruhi ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşma süreçleriyle yetişkinliğe geçiş anlamında bir dönem olduğunu belirten Diyetisyen Esensoy, “Ergenlik döneminde kilonuz belirgin bir biçimde artar. Erkeklerde daha çok kas, kızlarda ise yağ dokusu gelişimi olur. Ergenlikte hızlı büyüme döneminin başlangıcında yağ oranı artar. Bu dönemde dengeli beslenmeniz bu süreçte alınacak kiloların kolay yakılmasını sağlar. Ancak düzensiz beslenen ergende bu döneme özgü ergenlik sivilceleri çok fazla görülmektedir” dedi.

  Çikolata, cips, kola gibi abur-cubur yiyeceklerin tüketimi ve özellikle ayaküstü beslenme yani fast-food alışkanlığının da sağlıksız beslenme çeşitlerinden biri olduğunu belirten Esensoy, “Aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerin sık tüketilmesi yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmeye sebep olmaktadır. Yetersiz beslenme sonucu artan enerji ve besin öğelerinin karşılanmaması, sağlık kurallarına uyulmaması sonucu barsak parazitlerinin oluşması, yiyeceklerle C vitaminin yetersiz alınması ve diş çürükleri gençlerde görülen önemli sağlık sorunlarından biridir. Aşırı şeker-şekerli yiyecek tüketimi yetersiz beslenme diş bakımı ve temizliğinin yetersizliğine de sık sık rastlanmaktadır” dedi.

  Özellikle sabah kahvaltısı gibi önemli bir öğünün atlanmaması gerektiğini ve yeterli bir kahvaltı ile güne başlamanın şart olduğunu ifade eden Diyetisyen Gülşah Esensoy, “Sağlıklı beslenmek için öncelikle düzenli yemek periyodunuz olmalıdır. Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. Ayaküstü yemek yenmemeli, kahvaltılarda hamur işleri yerine kahvaltılıklar tercih edilmeli. Kola-gazoz gibi asitli içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran, süt alınmalıdır. Çikolata yerine meyve veya haftada 1 -2 defayı geçmemek kaydıyla sütlü tatlı tüketilmelidir. Öğle ve akşam öğünlerinde unlu mamüller yerine salata ve meyve daha fazla yenilebilir. Özellikle bu dönemde su, süt, peynir, yoğurt, meyve ve sebze gibi ürünler bol bol tüketilmelidir. Ve bu dönemde mutlaka fiziksel egzersizler yapılmalıdır” diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ergenlik döneminde beslenmenin Forum Tarih
Ergenlik Döneminde Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir Psikoloji 27 Ekim 2011
Ergenlik Döneminden Önce Makyaj Yapılmamalı Güzellik & Bakım 27 Ağustos 2010
Ergenlik döneminde depresyon Psikoloji 15 Şubat 2010
Ergenlik Döneminde Meydana Gelen Değişiklikler Psikoloji 7 Ocak 2010
Ergenlik döneminde çocuğunuzun arkadaşlarını eleştirmeyin!!! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş