Ergenlik Döneminde Arkadaşlık

'Psikoloji' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Ergenlik Döneminde Arkadaşlık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsan doğduğu andan itibaren gelişmeye başlar. Çocuk için annesi ve babası en önemli örneklerdir. İlkokula başladığında anne- babaya öğretmeni de eklenir.Ancak ergenlik dönemine gelindiğinde bu durum değişir.Anne –baba en iyi örnek olma yerine ergenin çatışma yaşadığı kişiler haline gelirler. İşte bu dönemde genç kendisine yeni örnekler bulur ki bunlar da çoğunlukla arkadaşları olur. Arkadaş edinme ve arkadaşlık ilişkisi çok erken yaşlarda başlar.Ancak ilkokul yıllarında arkadaş edinmekte zorluk çeken bir çocuğun ergenlik dönemine geldiğinde birden bire arkadaş edinmesi ve arkadaş gruplarına üye olması kolay değildir.Bunun için çocuğa çok küçük yaşlardan itibaren uygun arkadaşlık ortamları sağlamak gereklidir.
  Ergen için bu dönemde arkadaşlarının önemi büyüktür. Arkadaşlar arasında gruplar oluşturulur ve bu grupların kendilerine özgü kuraları vardır. Ergen onu en iyi anlayan kişilerin artık arkadaşları olduğunu düşünmektedir. Dolayısıyla bu dönemde ailenin arkadaşlarına karışmasına veya onlarla vakit geçirmesine izin verilmemesine şiddetle tepki gösterirler. Kendisine konulan yasaklara sonuna kadar direnir ve sınırlarını zorlamaktan çekinmeler. Bu noktada anne ve babanın vereceği tepki önem kazanmaktadır. Ergenlik döneminde arkadaş edinemeyen arkadaşlık ilişkisi kuramayan bir ergendeki bu boşluğu ailenin sevgisi ve yakınlığı dolduramaz.
  Genç arkadaş grubunun içinde doğru ilişkiler geliştirmeyi ilgilerini yapmaktan hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri keşfetmeyi karşı cinsle ilişkiler kurmayı ve kendisini anlamayı öğrenir. Ancak aile hiçbir zaman gencin yerine onun arkadaşlarını seçmemeli arkadaşlarının yanında ergeni küçük düşürücü veya kıyaslayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ergenlik Döneminde Arkadaşlık Forum Tarih
Ergenlik Döneminde Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir Psikoloji 27 Ekim 2011
Ergenlik Döneminden Önce Makyaj Yapılmamalı Güzellik & Bakım 27 Ağustos 2010
Ergenlik döneminde depresyon Psikoloji 15 Şubat 2010
Ergenlik Döneminde Meydana Gelen Değişiklikler Psikoloji 7 Ocak 2010
Ergenlik döneminde çocuğunuzun arkadaşlarını eleştirmeyin!!! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş