Ergenliğin sırrını Türk doktorlar çözdü

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ergenliğin sırrını Türk doktorlar çözdü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Biliminin tüm alanlarında yanıtı olmayan 125 sorudan biri 'Ergenlik sürecini ne başlatıyor?'un cevabını Türk doktorları buldu. Buluş biyolojik ve psikolojik birçok tedavide kullanılacak.


  Prof. Dr. Ali Kemal Topaloğlu, ergenliği düzenleyen hormonu buldu. 'Ergenlik sürecini ne başlatıyor' sorusu bilimin yanıtı olmayan sorularından birisi olarak biliniyordu. Buluşla, bu soruya yanıt bulundu

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Topaloğlu başkanlığındaki bir heyet ve Cambridge Üniversitesi'nden bilim adamları, ergenliği düzenleyen hormonu buldu. Ergenlik sürecinin nasıl başladığının günümüz biliminde halen yanıtı olmayan sorulardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Topaloğlu, "Science Dergisi'nde 'Ergenlik sürecini ne başlatıyor' sorusu günümüz biliminin bütün alanlarında yanıtı olmayan 125 sorudan birisi olarak lanse edilmiştir. Bu buluş, bu sorunun yanıtına ulaşmada basamak oldu" dedi.

  ÖYKÜLER DİNLENDİ
  Ergenlik dönemine geç ya da çok erken girmenin kişide biyolojik ve psikolojik bir takım sorunlar yaratabildiğine işaret eden Topaloğlu, "Bu nedenle polikliniklerimize başvuran hastaların öykülerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu bu araştırma, genlerden gelen gelişim bozukluğuyla ilgili farmakologların bir ilaç üzerinde çalışmasına da zemin hazırlamış oldu" dedi. Araştırmasının ilk bölümünü Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleştirdiğini belirten Topaloğlu, "Buluş, Nature Genetics adlı dergide Çukurova ve Cambridge üniversiteleri adresli olarak yayınlandı. Buluşun, bir Türk bilimadamından çok bir Türk üniversitesi adresli yayınlanması beni çok mutlu etti" dedi.
  Buluşun hikayesi
  Araştırmaya göre, insan beyninde ergenlik sürecinin başlatılmasında rol alan iki genin rolleri ilk kez ortaya çıkarıldı. Burada rol alan genlerin adı TAC3 ve TCR3. TAC3, neurokinin B adlı bir beyin hormonunu ve TACR3 ise bunun alıcısını kotluyor. Bu iki genden biri bozuk olduğunda insanlar ergenlik sürecine giremiyor, kendi cinsle-rine ait fiziksel ve cinsel özelliklere sahip olamıyorlar ve ileride ancak çok özel tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olma şansına sahip olabiliyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ergenliğin sırrını Türk Forum Tarih
Win 7'nin sırrını açıkladı! Windows 7 26 Kasım 2009
Daum motisvasyon sırrını açıkladı: Aziz Başkan Fenerbahçe 11 Kasım 2009
Açma sırrını dostuna, o da söyler dostuna. Atasözleri & Deyimler 11 Nisan 2009
Kazanın sırrını çözecek kaset kayıp ! Haber Arşivi & Gündem 4 Nisan 2009
Yaşamın sırrını yansıtan desenler Dekorasyon 15 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş