Erfelek çağlayanlarının kuşlarla melodisi,Erfelek ve muhteşem manzaraları

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Erfelek çağlayanlarının kuşlarla melodisi,Erfelek ve muhteşem manzaraları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çağlayanlarla dolu bu vadide, sağlıklı herkes doğa yürüyüşü yapabilir. Bölgede çadır kurup konaklama imkanı da var. Rahatça yürüyebilmek için spor ayakkabı ve doğaya uygun rahat giysiler giymek, ıslanmaya karşı bir yağmurluk bulundurmak yerinde olur. Fotoğraf çekmek için muhteşem bir ortam. İlkbaharı-yazı ayrı, sonbaharı ayrı renklere bürünen, bu vadideki güzelliklerin fotoğrafını çek çek bitiremezsin..

  Erfelek Çağlayanları ve çevresi doğal sit alanı


  Erfelek Çağlayanları’nın bulunduğu vadi; coğrafi özellikleri, jeolojik yapısı, ağaç dokusu ve bitki örtüsü açısından 19 Mayıs Üniversitesi tarafından incelenmiş. Vadiyi daha iyi tanımak açısından bu bilimsel araştırmadan aydınlatıcı bazı bilgiler:

  ‘’Erfelek çağlayanları, Sinop ilinin Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca Köyü sınırları içerisinde yer alır. Karasu çayının kollarından Gülleyük Deresi üzerindeki çağlayanların Sinop şehrine uzaklığı 42 km’dir. Gülleyük Deresi, yatağını derine yararken tabaka başlarından döküldüğü kesimlerde merdiven basamakları şeklinde birçok çağlayan oluşturmuştur. Yörede nemli-ılıman Karadeniz iklimi hüküm sürmekte, özellikle kış ve ilkbahar aylarında artan yağış ve eriyen karlar akarsuyun akımını yükseltmektedir. Akarsu havzasındaki ormanın hakim elemanlarını, geniş yapraklı ağaçlar oluşturur. Bunlar arasında, kayın, gürgen, kestane ve meşe türleri ile ibrelilerden köknarlar öncelikle sayılabilir. Vadi boyunca yapılacak bir yürüyüş sırasında ayrıca, akarsuya yakın kesimlerde kızılağaç, çınar ve söğüt gibi su isteği yüksek ağaçlara, karayemiş, kızılcık, adi fındık, muşmula ve böğürtlen gibi ağaççık ve çalılara; çeşitli sarmaşık türlerine ve çok sayıda otsu tür ile kaya yüzeylerini kaplayan liken ve yosunlara da rastlanır. Erfelek Çağlayanları ve çevresi 2000 yılında doğal sit alanı kabul edilerek koruma altına alınmıştır.’’


  Kaynak: S. Uzun, A. Uzun, C. Yılmaz, H. İ. Zeybek

  19 Mayıs Üni. Fen Ed. Fak. Coğrafya Bl.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erfelek çağlayanlarının kuşlarla Forum Tarih
23 Nisan Anaokulu Sinop Erfelek Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Sinop - Erfelek - Erfelek Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Hürremşah Köyü Hakkında Bilgi Erfelek Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Horzum Köyü Hakkında Bilgi Erfelek Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Himmetoğlu Köyü Hakkında Bilgi Erfelek Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş