Erentepe Köyü Kumluca Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erentepe Köyü Kumluca Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erentepe Köyü Kumluca Bilgileri - Erentepe Köyü Hakkında - Erentepe Köyü Tanıtımı - Erentepe Köyü Resimleri  İlçe: KUMLUCA - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: İsmet ECE  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0242 8852190

  Cep Telefonu:

  0533 7301699


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 681 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07350
  Alan Kodu 0242 885
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Kumluca
  Web Sitesi

  Erentepe, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Erentepe koyunun adı koyun yukarısında bulunan yüksek tepe den ve eren bulunmasından dolayı koye erentepe denilmektedir köyün eski adı ise gerçendir Erentepe Köyü Osmanlı Devleti zamanın da ilk olarak “DELİ HASANOĞULLARI Aşiretinin yerleşmiştir bu aşiret 200 yılı aşkındır ve halada sürdürmektedir.Ancak köyde oturan bugünkü eskilerin köyün yerleşimini şu şekilde izah etmektedirler.

  Erentepe Köyü 1700’lü yılların sonunda, 1800’lü yılların başlarında Toroslardan gelen aşiretler içinden bir obanın yerleşmesiyle iskan edilmiştir(delihasanoğulları). Yerleşim yeri olarak şu anda delihasan mahallesi olan köyün mezarlığının batısında bulunan yanık köy diye adlandırılan yere yerleşmişler, yerleşilen bu köyde yer altı suyu bulamadıkları için şuan köyün bulunduğu bölgede yer altı suyunu bulmuşlar ve buraya iskan olmuşlardır.Köye gelen Yörüklerin Oğuz boylarından ve Sarı .Köyümüzün şimdiki bulunduğu yerleşim yeri zamanında hayvancılığa çok elverişli olduğu, hayvanların otlaklaması açısından merası çok geniş ve genelde düzlük bir arazi olduğu için tercih edilmiştir. Eskiden yavrulayan devenin yavrusu boduğu ayağa kalktığı zaman bahar dönemlerinde otlardan zor göründüğü söylentileri vardır. Güz döneminde otlar kuruduktan sonra da çocukların oyun oynarken bu otların arasında tavuk yumurtalarını topladıkları, otlar arasında saklanarak saklambaç oynadıkları rivayet edilmektedir.İlk yerleşen bu atalarımız hayvancılıkla geçindikleri için göçer olarak yaşamlarını sürdürdükleri ve göçerlikten dolayı da belli bir nüfus kayıtları bulunmadığı nüfus idarelerinde yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmaktadır. Bu yüzden iki kuşak önceki atalarımızın kim olduğunu bilemiyoruz. Hazırlanan albümün bizlerden sonra yaşayacak olan evlatlarımıza atalarının kim olduğunu öğrenmelerinde katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

  Göçebelik zamanla bu insanlara zor gelmeye başladığından, sabit olarak yerleşim, yurt tutalım demişler. Bu bölge uygun olduğu için buraya yerleşelim demişler. Bundan sonra göçebelik hayatına son verelim son olsun demişler. Son kelimesi Sondur-Sondurlu şeklinde söylene söylene Köyün eski ismi olan SODUR ismini almıştır. 1800’lü yıllardaki salnamelere ve Osmanlı kayıtlarına “SODUR” olarak kayıtlara geçmiştir. 1960’lı yıllarda Türkiye’deki anlamlı olmayan köy isimlerinde yapılan düzenlemede o günkü değerlendirmeyi yapan kişiler köy yakınlarında mezarı bulunan evliyadan olduğu söylenen bir zatın ismine izafeten köyün adını ERENTEPE KÖYÜ olarak değiştirmişlerdir. Kumluca bölgesindeki suyla çalışan ilk un değirmeni,Eğitmen Salih Cengiz tarafından bu köyde kurulmustur.80 li yilların başına kadar, bütün civar köylerin buğdayları bu değirmende öğütülmüstür.Tarihi değirmen şu anda köye gelen turistlerin gezip görmelerine açıktır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve göreneği olarak her yıl hıdırellez günü veya bir öncesi gunu koyun cay gozu olan mavkın de koy halkı ve tum davetliler toplanark bır araya gelirler once mevlit-i şerif okunur ve dua edilir melut-i şerif bittikten sonrA köyün genclerinin yardımıyla yemek verilir. Köy, geçmişte gençlerinin saçlarını zeytinyağıyla taramasıyla tanınır. GERÇENLİ DÖVÜŞÜ : Gerçen, köyün diğer adıdır.Rivayete göre; iki kişi kavga ediyormuş gibi yapıp,ayırmaya gelen üçüncü kişiyi aralarına alıp döverlermiş.Defalarca tekrarlanan bu olaydan sonra,zamanla espri konusu olup halk arasında,plan ve kurnazlık anlamında, Gerçenli Dövüşü deyimi olarak kalmıştır.


  Coğrafya: Erentepe, Kumlucayazırı ile Eren köyleri arasında, Antalya-Kumluca modern karayolunun kenarında yükselti üzerinde yer almaktadır. Kent, Klasik Dönem’de (5. ve 4. yy lar da) iskân edilmiş olup, stratejik konumundan dolayı bu asırlarda, Olympos Dağ Kenti henüz kurulmamışken, Kumluca ile Phaselis arasında önemli siyasi bir güç oluşturmaktaydı. Yüksek bir tepenin eteğine kurulan kent Kumluca Ovası’na hâkimdir. Yapılar zirvedeki orman yangın kulesine doğru devam etmektedir. Kentin güneyinde düzlük bir alan teraslanarak tarım amacıyla kullanılmıştır. Kentte, Likya’nın diğer yerleşimlerinden tanınan mimari öğelerin bulunmasından dolayı burası Likya Bölgesi’nin en doğuda bulunan kenti niteliğini taşımaktadır.

  Antalya iline 97 km, Kumluca ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 885
  2000 681
  1997 751

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Seracılık, nar ve turunçgil üretiminde ileri seviyededir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -Ali GÖÇER
  2004 -İsmet Ece
  1999 -İsmet Ece
  1994 -İsmet Ece
  1989 -İsmet Ece
  1984 -Azem Aksoy

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardur ,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erentepe Köyü Kumluca Forum Tarih
Erentepe Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 1 Ağustos 2012
Erentepe Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Erentepe Köyü Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 12 Mart 2010
Erentepe İlköğretim Okulu Konya Çumra Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş