Erenli Köyü Merkez Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Erenli Köyü Merkez Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri - Merkez Erenli Köyü - Erenli Köyü Hakkında - Erenli Köyü Tanıtımı - Erenli Köyü Resimleri  Erenli, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Erenli köyünün Cumhuriyet öncesi tarihi hakkında bilgi veren kaynak yoktur. Ancak köyün yaşlı insanları, eskilerden köye hayvanlarını otlatmak için, iki kardeşin gelip yerleştiğini ve uzun süre burada kaldıktan sonra, kardeşlerden birinin başka bir yere göç ettiğini bir tanesinin burada kaldığını söylemektedirler. Burada kalan kardeşin isminin Mahmut Eren olduğu söylenmektedir. Erenli köyünün, halk arasında daha çok bilinen, eski ismi olan Mahmuteren ismini burada kalan kardeşin adından almış olduğu söylenmektedir. Daha sonra köyün ismi değiştirilerek, Erenli ismini almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Ordu merkezine 33km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 550
  2000 600
  1997 513

  Ekonomi

  Eskiden köyde arıcılık yapanlarda vardı. Arıcılık yapanlar İlkbahar mevsiminin başlaması ile arıları çiçeklerin bol olduğu yerlere, daha çok ve kaliteli bal elde etmek için taşırlardı. Ama köyde artık arıcılık yapan kişi yok denecek kadar azdır Erenli köyünde genellikle Fındık üretimi yapılmaktadır. Eskilerden köyün ekilir alanlarının yüzde 92 si mısır ve ekin gibi tahıl ürünleri ekilir iken şimdi ise bu rakam fındığın daha iyi gelir getireceği düşüncesi ile tamamen yön değiştirmiş bu ekilen alanların yüzde 94 üne fındık dikilmiştir. Meyve olarak çok sayıda elma, armut, şeftali, kiraz, erik, ayva, muşmula(döngel), karayemiş(taflan), üzüm, dut ve incir gibi çok çeşitli meyve ağaçları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra son zamanlarda köyde kivi yetiştiriliciliğide başlamıştır. Çok güzel ve kaliteli kivinin yetiştiğide görülmüştür. - Ayrıca köylü tarlalarında çeşitli sebzeler yetiştirmektedirler. Bunlar Fasulye, mağrul, havuç, salatalık, kabak, karalahana ve pırasa gibi bir çok sebze çeşitleridir. - Köyde Hayvancılık iki kolda büyükbaş ve küçükbaş olarak yapılmaktadır. Az denecek kadar olan büyükbaş hayvancılık genellikle kapalı besi yerlerinde süt üretimi ve et üretimi olarak yapılır. Çok sayıda küçükbaş havyan sürüleride bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  (2009)= --Koksal senyurt
  2004 - Köksal Şenyurt
  1999 - mehmet özcan

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak inşaat halidedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol gökomarakadar asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2008 yılında köye su şebekesi bağlanmıştır. ancak köyün su kaynaklarından,da su kullananılmaya devam edilmektedir.köyde yol yapımı nevzat şenyurt,un muhtarlık dönemiminde hız kazanmış (erce)(gartallık,kemeköprü)(gabagarış)yolları yapılmıştır.nevzat şenyurt döneminden sonra 1 metre yol yaptırılmamıştır.yaptırılması gereken yol yokmudur helbette vardır. köyün fındık taşımacılığının yüzde 80,ı katırlarla taşınmakta,dır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erenli Köyü Merkez Forum Tarih
Erenli Köyü Merkez Bayburt Bayburt Tanıtımı 30 Mart 2010
Gerenli Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Erenli Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Serenli Köyü Demirözü Bayburt Bayburt Tanıtımı 30 Mart 2010
Savur Serenli Köyü - Savur Serenli Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 18 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş