Erenler Köyü Oğuzlar Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Erenler Köyü Oğuzlar Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  erenler köyü bilgileri - erenler köyü tanıtım - erenler köyü resimleri  Erenler, Çorum ilinin Oğuzlar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy tarihi kesin olarak bilnmemekle beraber 1900'lü yılların başlarında Kayı Köyü'nden gelen bir aile bölgeyi yayla olarak kullanmaya başlamış, aile sayısı artmıştır, burada tereyağı üretimi yapıp geçimlerini sağlarlarmış. Bir rivayete göre bu bölgeyi bir balta karşılığında satın almışlardır.Daha sonraları aile sayısı artmıştır. Cumhuruyet Kurulduktan biraz sonra Kayı Köyüne bağlı Yağcıyeri mahallesi olarak kayıtlara geçmiştir. Nüfus zamanla artarak 90 lı yıllarda köy olacak çoğunluğa ulaşmıştır. 1992 yılında gerekli işlemler yapılıp Kayı Köyü'nden ayrılmıştır. Köy ismini ise çevre dağlarda sık bulunan türbelerde yatan alimlerden almıştır. 1994 yılında referanduma giderek İsklip'ten ayrılıp Oğuzlar'a bağlanmıştır. İlk muhtarını 1994 yılı yerel seçimlerinde seçmiştir
  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri Oğuzların Kayı Boyundan gelme Türk gelenek ve göreneklerini devam ettirmektedirler. Düğünlerde ata sporumuz olan güreş yapılmaktadır. Ayrıca bunun yanında komşumuz olan Şeyh Köyü ile birlikte eylül ayı içerisinde Armut Festivali yapılmaktadır. Köyde okuryazarlık olanı % 98 dir. Köye has yemekleri keşkek, İskilip dolması, açma mantı, cevizli erik bestili, çılbır ve dene aşıdır. Armut ve cevizi meşhurdur.
  Coğrafya

  Çorum iline 73 km, Oğuzlar ilçesine 14 km, İskilip ilçesine 33 km uzaklıktadır. Köyün bulunduğu yer Oğuzlar-İskilip Karayolunun en yüksek noktasında Kayıbeli geçidinin (1360) hemen eteğindedir. Etrafı U şeklinde dağlarla çevrili İskilip ovasına bakan delta üzerindedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve karasal iklim etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 224
  1997 198
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanında köy halkının büyük bölümünün gelir kaynağı Tuğla fabrikalarıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Hüseyin Kula
  1999 Hüseyin Kula
  1994 Bekir Kula
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim 500 m mesafede Paşaçayırı Fatih İ.Ö.O. vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik GSM ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erenler Köyü Oğuzlar Forum Tarih
Erenler Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Erenler Köyü Hakkında Bilgi Karaçoban Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Erenler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Erenler Köyü Pınarhisar Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Erenler Köyü Orhaneli Bursa Bursa Tanıtımı 30 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş