Erenler Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erenler Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erenler Köyü Andırın Kahramanmaraş Hakkında - Erenler Köyü Andırın Kahramanmaraş Tanıtımı - Erenler Köyü Andırın Kahramanmaraş Bilgileri - Erenler Köyü Andırın Kahramanmaraş Resimleri
  İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Tarihi
  Köyün geçmişi 500-600 yıla dayanmaktadır. Köyün eski adı Dırtıbıtlı olarak geçmektedir. Ancak köy 14 yıl öncesine kadar Gökahmetli köyüne bağlı oba olarak faaliyette iken Arslantaş Barajı yapıldıktan sonra Gökahmetli köyünden ayrılarak Erenler ismini almış ve yeni bir köy oluşturmuştur.

  Kültür
  Köyün yemek olarak pancardan yapılmiş tirşik diye corba gibi bir yemegi meşhurdur bu yemegin içine nohut ince ve güzel şekilde dogranmış pancar nohut vb. malzemeler konulur bu yemege ekşisin diye akşam bastıılır üzerine un konulur sabaha kadar ekşir sabahleyin un üzerinden alınır daha sonra sobada pişirilir uzun süre pişer daha sonra yenir.ayrıca köyün yemekleri güzeldir. insanlar balıkçilıkla ugraşirlar gecinirler. cin kayasi diye bir yr vardır orada balık tutarlar cin kayasının uzunlugu 3 4 5 katlı bina kadardır diye söylenir.şimdi ise baraj geldikten sonra suyun içinde kalmiştır.(köyün birde şairi vardir çok anlamlı çok güzel şiir yazar güzel gözleri vardır ismi mustafa özdemir köyde bu şaire karagöz mustafa derler.)insanlar daglarda agaclar keserekte gecinirler bazen devlete keserler cogu zaman yakmak içinde keserler.

  Coğrafya
  Andırın ilçesinin güneyinde merkeze 35 km lik uzaklıkta bir köydür. 82 haneden oluşmakta olup köyde 460 kişi yaşamaktadır. Köyün kuzeyinde Kuzgun, doğusunda Sumaklı, Batısında Anacık güneyinde Gökahmetli köyü bulunmaktadır.Köy sınırlarının büyük kısmı çam ormanı ile kaplıdır. Köyün Arslantaş baraj gölüne sınırı vardır. Ormanlık alanın dışında kalan bölgelerde maki bitki örtüsü hakimdir. Köyde bir çok aylanda hafta sonu tatili geçirilebilecek yerler bulunmaktadır

  İklim
  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık ile orman işçiliğine dayanmaktadır. Köyde yer fıstığı, buğday, karpuz, mısır, yetiştirilmektedir. Hayvancılıkla uğraşanların sayısı azdır. Daha çok köylü kendi ihtiyaçları karşılamak maksadıyla birkaç büyükbaş hayvan beslemektedirler. Köy ayrıca orman işçiliği yapmaktadır.Köyün Arslantaş baraj gölüne sınırı bulunmasından dolayı balıkçılık gelişmiştir. En çok sazan ve Alabalık avcılığı yapılmaktadır. Köy nüfusunun genç kesimi köyde fazla yerleşik olarak kalmadığı çoğunun memur veya işçi olarak diğer illere yerleştiği görülmektedir. İşçi olarak giden kesimin, Adana, Osmaniye ve Mersin illerine gittikleri görülmüştür.


  Köy Muhtarı:
  Bilgi Bulunmamaktadır.

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  Cep Telefonu:  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000/320

  İle Uzaklığı:0 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım:170 m

  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Yok
  İlköğretim Okulu
  Yok
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok
  Su Şebekesi
  Yok
  Kanalizasyon
  Yok  Kaynak : Yerel Net
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimlei bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erenler Köyü Andırın Forum Tarih
Erenler Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Erenler Köyü Hakkında Bilgi Karaçoban Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Erenler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Erenler Köyü Pınarhisar Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Erenler Köyü Orhaneli Bursa Bursa Tanıtımı 30 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş