Erenköy Köyü Terme Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Erenköy Köyü Terme Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun İli Köyleri - Erenköy Köyü Hakkında - Erenköy Köyü Tanıtımı -Erenköy Köyü Resimleri


  Samsun

  Bilgiler
  Nüfus 328 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55600
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Terme

  Erenköy, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi


  Köyün tarihi hakkında kesin kaynaklara dayandırılmamakla birlikte daha önceleri bu köyde Rumların yaşadığı, bir kiliselerinin olduğu ve bu kiliseden Keriş isimli başka bir yere çan ile haber verildiği, bu sebepten dolayıda köyün isimin aslında Çankeriş olduğu ve civar bazı köylerle birlikte bu ismi taşıdığı bilinmektedir. Yani köyün geçmişi I. Dünya Savaşı öncesine kadar dayanmakta ama o zamanlar Rumların yaşadığı bilinmektedir. Köyün bazı kesimlerinde hala kalıntıları bulunmaktadır. Erenköy isminin nereden geldiği konusunda kesin bir bilgi vardır.Çangeriş ikiye ayrılmış.Birisi yuksek yayla diğeri erenkoy ismini almıstır.Ayrıca eski adıyla Çangeriş olan köyün batı taraflarında Ermeniler de yaşamaktaydı. Öyleki, köye komşu olan bir köyde Minas Ağa isimli bir mahalle vardır ve adını burada yaşamış olan Minas isimli bir ermeniden almaktadır. Öyleki, bu Minas denilen şahsın Samsun, Çarşamba, Terme ve Fatsa'nın Ermeni komitesi başkanı olduğu ve birçok mezalim kararı aldığı ve/veya katliamı bizzat yönettiği bilinmektedir. Ayrıca yine Çangeriş'te Sarı takma adlı Yani isimli bir Rum yaşamıştırki; korkunç katliam yapmıştır ve İngiliz gemileri Miliç sahillerine rumları almaya geldiklerinde, kocaları/oğulları askerde olan tüm kadın ve çocukları kiliseye doldurup süngülemiştir. Rivayet edilirki; hamile kadınların dahi karınlarını süngülemiş ve ana rahmindeki çocukları dahi katletmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek,ve görenekleri hakkında (yemeklerinden)karalahana dolması ve kaldirik turşusu çok lezzetlidir lahana çorbası mendek yemegi ısırgan yemegıdır köyün kültürüne köyün büyükleri sahip çıkmamıştır kurulan koydernegıde sahıpsıslıkten kapanma derecesıne gelmıştır önerı olarak HER YIL MESIRE INSANLARIN BIRARAYA GELMESI ICIN 25 07 HER YIL OLARAK BAYRAMIN TEPEDE kutlanmasını onerıyorum sayın muhtarımız İMDAT PATANIN dıkkatıne AYNEN KATILIYORUM.DİĞER KÖYLERİN FESTİVALLERİNİ GÖRDÜKCE İÇİMİZ BURKULUYOR.MUHTARLAR BİRAZ ÇABA GÖSTERİRSE BU İŞ OLUR.

  Coğrafya

  Samsun iline 80 km, Terme ilçesine 17 km uzaklıktadır. Ayrıca köy konumu bakımından deniz seviyesinden oldukça yüksekte olduğundan eşsiz bir ova ve deniz manzarası vardır. yayla merkez asagı mahalle kuytu yerde ama koyun en verımli tapraklarına sahıptır ermmenilerın yaşadıgı merkez imiş guney mahallesı ıse verımsıs topraklara sahıptır tarıhı olarak kılıse yerı meşhurdur ama kıleseden eser kalmamıştır

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 328
  1997 226

  Ayrıca köyün hemen hemen tamamında yapılan fındık üretimi sayesinde yaz aylarında köyün nüfusunun tamamına yakını köylerine dönmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fındık üretiminin köyün ekonomisine katkısı büyüktür.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.muhtarların koy için neler yaptıkları ve neler goturduklerı koy ınsanlarının aklında hep soru işaretı olmuştur.ancak orada yaşayanlarda köyleri için neler yaptıklarına bakmalılar.Evet muhtarlarımız çalışmıyor ama vatandaş masummu muhtarla beraber biryere gitmeyen ona destek vermeyenler lütfen şikayet etmesinler. Yıllardır bu köye muhtar olan herkes hiçbir haltı becerememiştir, köyümüzün daha adam akıllı bir içme suyu şebekesi dahi yoktur kaldı ki köyümüz sayısız kaynak sularıyla su bolluğu içinde yüzmektedir. O yüzden ne zaman muhtarlık seçimi olsa kimseye oy moy vermem NOT:Bu güne kadar gelip geçen muhtarlarımızın içinde en çok hizmet eden hangisidir ve köyümüze hangi hizmetleri yapmıştır? Şartları ve hizmetlari düşünmeden yukarıdaki değerlendirmeyi yapmak kanaatimce yanlıştır.Her muhtar az çok hizmette bulunmuştur diye düşünüyorum.Bu gün ülkemizde kaç köyün yolu asfaltla kaplıdır?Bundan 20-25 yıl öncesinde araçlarla yağmurlu havalarda köye çıkamaz,araçlarımızı yolda bırakarak yürümek suretiyle köye giderdik.Bugün;Köyümüzde,elektrik,su,yol,telefon var ise bunlar herhalde muhtarlarımızın çabaları ile olmuştur...Köyümüze katkı sağlayan herkese müteşekkiriz...DEĞERLİ MUHTARIMIZ HAŞİM KURU HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞTUR MEKANI CENNET OLSUN.YİNE ESKİ MUHTARLARIMIZDAN ABDULLAH PATAN'DA 09 ARALIK 2006 TARİHİNDE VEFAT ETMİŞTİR.VEFAT EDEN ESKİ MUHTARLARIMIZA ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ... Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  1973 - Haşim Kuru

  1978 - Abdullah PATAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Tarih boyunca böyle bir olayın gerçekleşrmediği herkes tarafından bilinmektedir.Muhtarımızın gayretleri eğer bu konuda yoğun olursa daha önce kimseye nasıp olmayan bir ilki gerçekleştirebilir.Hazır köye kadastro gelmesi sebebi ile herkesköye gelmişken bu konuda çalışma yapılabilir.  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erenköy Köyü Terme Forum Tarih
Erenköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Erenköy Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Erenköy Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Erenköy Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Erenköy Köyü Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 10 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş