Erecek Köyü Manyas Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erecek Köyü Manyas Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erecek Köyü Manyas Bilgileri - Erecek Köyü Hakkında - Erecek Köyü Tanıtımı - Erecek Köyü Resimleri  İlçe: MANYAS - İl: BALIKESİR


  Köy Muhtarı: SITKI MACİT


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (266) 823 12 13

  Erecek, Balıkesir ilinin Manyas ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün Kurucusu Kerim ağa Taşçeviren,dir.Köy halkı, genelde 93 Macırı olarak bilinir Bulgaristan,Kırcali,Kızanlık'tan gelmiş göçmen,yani muhacirlerden oluşur.Muhacirler önce Manyas Eşen Köyü yakınına konmuş olup daha sonra sivri sinek sıtma hastalığı sebebiyle Erecek Köyü koca kaynak çeşme etrafına yerleşmişlerdir. Köyün isminin köyü kuran muhacirlerin uzun yolculukaları ve ilkin bir başka köye yerleştirilmeleri sonrası geldikleri bu yer için "ere ere buraya erdik" sözünden gelmektedir. Ayrıca isimle ilgili bir başka söylence de "burası da bir gün mamur olacak" anlamında "erecek" sözünden geldiğidir. Köyün kurucuları daha önce göç etmiş ailelerdir. Bu ailelerin köy ve misafir odalarında misafirlere köy korucuları eliyle gezek şeklinde yemek verilir idi. Köy 1980'li yıllarda şehre çok göç vermiştir.Bu yüzden bugün köyde 50 hane yaşamaktadır.(yazları köyün emeklileri şehirden gelerek bu sayı 55 haneyi bulmaktadır.Son yillar da şehirde belli bir refaha ermiş aileler, yeniden köye dönüşü yaşamaktadırlar.Köyden,şehire,gidenler arasında Öğrenci, Öğretmen, İmam, Polis, Asker, İşçi, Memur, Emekli, Esnaf, İşadamları vardır.

  Kültür

  Köy halkı birbiriyle akraba gibidir.Düğünlerde ve cenazelerde köy halkı hep birliktedir.köyün işleri imece angarya ile birlik ve ahenk içinde yapılır. köyün gençleri son zamanlarda dış köy ve kasabalardan evlenmişlerdir. Köyün ünlü bir pınarı tatlısuyu vardır. Köyün ünlü yemekleri ve tatlıları; yabani eriklerden yapılan pekmez ve bundan yapılan pekmez hoşafı, Muhacır Tarhanası, kıvırma adı verilen yoğurtlu börek, papara, şaştım aşı, keşkek, Paça, dizmana'dır. Köyde Kiraz,Erik,Ceviz,Fındık,Armut bol yetişir. Köyün havası çok temizdir. Her yıl Mayıs ayının son haftası pazar günü köy hayrı yapılmaktadır. Köy hayrı köyün kıyısında kaledüzü mevkiinde yapılmaktadır, yemeklidir. Köyde geçmiş yıllarda 6 Mayıs günü Cennet Çeşme Mevkiinde Hıdırellez şenlikleri yapılıyormuş.

  Eğitim

  Köyde ilköğretim okulu ve Lojman vardır.(Fakat okulda eğitim verilmemektedir.Köyün öğrencileri taşımalı sistem ile Manyas İlçesine gitmektedir).

  Manyas Merkezdeki Okullar

  Atatürk İlköğretim Okulu
  İstiklal İlköğretim Okulu
  Manyas Lisesi
  İmam Hatip Lisesi
  Manyas Anadolu Lisesi
  Manyas Meslek Yüksek Okulu
  Bölümler:Bankacılık ve sigortacılık,gıda teknolojisi ve hayvan sağlığı ve beslenmesi

  Coğrafya ve İklim

  Erecek,Köyü Manyas ilçesine 15 km uzaklıkta olan küçük bir orman köyüdür.

  Komşu köyler: Peynirkuyu,Kalfa,Hacı İbrahim Pınarı,Koçoğlu,Yeroluk,Alacabayır,Taşkesiği,dir.

  Yüzölçümü

  .....km2 dir.Köy Haritası var eskidir.Sınırları Harita Kazastro,ca Ölçümü yapılmamıştır.Yüzölçümü belli değildir.Kazastro ölçümü yapılması halinde Köy sınır ihtilafları ortadan kalkmış olacaktır.

  Ulaşım

  * Manyas....Erecek Köyü ...15 km
  * Manyas....Cumhuriyet ... 4 km
  * Manyas....Peynirkuyu ... 8 km
  * Manyas....Koçoğlu ...18 km
  * Manyas....Bandırma ...45 km
  * Manyas....Balıkesir ...82 km
  * Manyas....Susurluk ...37 km

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 224
  1997 198

  Ekonomi

  Köy halkı geçimini hayvancılık,Arıcılık,çiftçilik ve orman kesimleri ile sağlamaktadır. 1980'li yıllarda büyük göç almış olup, köyün nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 224 olarak belirtilmiştir.

  Altyapı Bilgileri

  Köyde Cami Lojman var faal İlkÖğretim Okulu Lojman var faal değildir.Hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy kahvesi var faaldir.Bakkal yoktur. Su Değirmeni var faaldir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [karayolu] olup yol asfaltır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Gölet ve Akarsu Dereler

  Göleti yoktur.Yapılması halinde Balıkçılık,Tarım ve Hayvancılığa İklim olarak katkısı olacaktır. Akarsu Dereleri vardır Kaya,Kum,Tatlısu Kefali Balığı yengeç yaşamaktadır.

  Tarihi Yerler

  Cami,Mezarlıklar,Okul,Köprü,Değirmenler,Koca,Çeşme ,Cennet,Çeşme,Kaledüzü,Gürdüşlük,Alfatalan, Çeşme,Almaçatır

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erecek Köyü Manyas Forum Tarih
Erecek Köyü Ayvacık Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010
Erecek Köyü Refahiye Erzincan Erzincan Tanıtımı 17 Mart 2010
Erecek Köyü Akçakale Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010
Valide Sultanın yerinde olsaydınız hangi alanlarda insanlara hizmet verecek vakıflar kurardınız Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Zekât Verecek Kimse Oruç-Hac-Zekat 23 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş