Ereğli'den Çıktım Sökün Eyledim Türküsü Hikayesi

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ereğli'den Çıktım Sökün Eyledim Türküsü Hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ereğli'den Çıktım Sökün Eyledim Türküsü ve Hikayesi..

  Ali Ercan, Kara Kaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri adlı kitabında "Sabi Baba" isminde bir kişiden dinlediği bu türkünün hikayesini aynen şöyle anlatmaktadır:

  "Orta köyde Tahir efendi adında bir halk şairi varmış. Bu zât sazını kendi zevki için çalarmış. Altında atı, terkesinde sazı, şehir şehir, kasaba kasaba dolaşırmış. Günlerden bir yaz mevsimi Ereğli'ye gezmeye gidiyor. Şehre girmeden bir ağaçlık, su kenarında bir kaç aşiret çadırına rastlıyor. Çadırların bir tanesinden güzel bir kız ellerindeki helkeleri,saçları iki bölük,yakınındaki pınara su doldurmaya gidiyor. Tahir efendi kızı görünce aşık oluyor. Kendisini tanıtıyor ve Allah'ın emri ile de kıza evlenme teklifi yapıyor. Kız ise Tahir efendiyi ayaktan başa kadar süzdükten sonra teklifi kabul ediyor. "Yalnız babam Adana'ya gitti, bir hafta sonra gelir, o zaman gel ve beni babamdan iste" diyor.

  Tahir efendi hemen geri Ortaköy'e döner ve en yakın akrabasına,eşine,dostuna durumu anlatır ve bir haftayı sabırsızlıkla bekler. O bekleye dursun ,kızın babası üç gün sonra dönüyor. Kızının durumunda bir takım değişiklikler seziyor. Vaziyeti başka bir şahıs tarafından da öğrenen baba,bu işe asla razı olmuyor. Hemen çadırı,çatmayı yüklenip Adana tarafına doğru yollanıyor. Bir hafta geçiyor ve Tahir efendi dünürcülerini toplayıp Ereğli'ye hareket ediyor. Çadırın olduğu yere geldikleri zaman hepsi şaşırıyorlar. Çünkü çadırın yerinde yeller esmektedir. Tahir efendi Sevgili Hüsne'sinin ayak izinden başka hiçbir şeye rastlayamıyor. Sonsuz gam tülüne bürünen Tahir efendi çeker sazını,
  vurur mızrabını ve bu türküyü yakar."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ereğli'den Çıktım Sökün Forum Tarih
Çamlıbel'den Çıktım Yayan Ninnisi - Bebek Ninnileri Çocuk Şarkıları & Videolar 15 Şubat 2013
Oruçluyken Acıktım Demek Günahmı Dini Sorular ve Cevaplar 16 Temmuz 2012
Bocu Köyden Çıktım Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 8 Ocak 2012
Yöresel Türkülerimiz - Çıktım Belen Kahvesine (Ormancı) Türküsünün hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 8 Ocak 2011
İçimden Çıktım Bugün İçimle Konuştum(Resimli Şiir) Resimli Şiirler 8 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş