Erdoğan'dan sert 'bölücü' cevabı

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Erdoğan'dan sert 'bölücü' cevabı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Son dönemde yüksek seyreden gıda ve enerji fiyatları, iklim değişikliği, ekonomik krize bağlı olarak yaygınlaşan işsizlik ve biyoyakıt üretimindeki artış küresel gıda krizini tetikleyen başlıca unsurlardır'' dedi.
  Erdoğan, Excelsior Otel'de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.
  Başbakan Erdoğan, yeryüzünde 1 milyarın üzerinde aç insan bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:
  ''Açlıkla mücadelede insanların büyük bölümü en az gelişmiş ve gelişme yolundaki ülkelerde yaşamaktadır. Son dönemde yüksek seyreden gıda ve enerji fiyatları, iklim değişikliği, ekonomik krize bağlı olarak yaygınlaşan işsizlik ve biyoyakıt üretimindeki artış, küresel gıda krizini tetikleyen başlıca unsurlardır. Ayrıca tarımsal yatırımların azalması ve gıda stoklarındaki düşüş de krizin şiddetini arttırmaktadır. Krizden sadece gelişme yolundaki ülkeler ve en az gelişmiş ülkeler değil, gelişmiş ülkeler de önemli oranda etkilenmişlerdir.''
  Türkiye olarak BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından gıda güvenliğinin sağlanması çerçevesinde yapılan çalışmaları bugüne kadar desteklediklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
  ''Gıda güvenliğinin sağlanması her şeyden önce sürdürülebilir kalkınmanın temel koşullarından birini teşkil etmektedir. Donör ülke vasfı bulunan Türkiye, Gıda ve Tarım Örgütü, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı aracılığıyla gelişme yolundaki ve en az gelişmiş ülkelere maddi yardım yapmaya ve teknik destek sağlamaya devam etmektedir.
  Dünyada gıda güvenliğinin temini için kısa ve uzun vadeli önlemler alınması şarttır. Krizden en fazla etkilenen ülkelere yapılan yardımlar ve bu ülkelere dışarıdan gıda sağlanması sorunu ancak kısa vadede çözecektir. Uzun vadede ise neredeyse insanlığın üçte birinin gıda ihtiyacını karşılayan küçük çiftçilerin ve kırsal kalkınmanın desteklenmesi de şarttır. Bunlara ilaveten sürdürülebilir toprak yönetimi modellerinin benimsenmesi ve şeffaflık ilkesi çerçevesinde dış yardımların ihtiyaç sahibi ülkede geliştirilen projelerde kullanılmasının teşvik edilmesi gerekmektedir.''
  Uzun vadeli önlemler vasıtasıyla gıda güvencesizliğine karşı somut iyileşmelerin elde edilebileceğine işaret eden Erdoğan,''Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi, gıda krizi karşısında uluslararası dayanışmanın devam etmesi ve entegre çözüm önerilerinin görüşülerek, geniş çapta desteklenebilmesi için bir fırsattır. Bu zirvenin, L'Aquila Gıda Güvenliği Girişimi Deklarasyonunda kabul edilen önerilerin özellikle üzerine yeni yapı taşları ekleyeceğine inanıyorum'' diye konuştu.
  BASIN MENSUPLARININ SORULARINA CEVAP
  "Bölücülük" konusunda onlara söyleyeceğim tek bir şey var. Her sabah kalktıklarında aynaya iyi baksınlar. Türkiye coğrafyasının büyük bir bölümüne gidemeyenler bize kalkıp bölücü diyemez. Asıl bölücü kendileridir. Bizim için bu ülkenin tüm vatandaşları birdir, her yeri birdir. Bunu da girdiğimiz seçimlerden aldığımız oy oranları çok iyi göstermiştir.
  Biz vatan millet kavramının birleştiği tecessüs ettiği bir partiyiz. Üniter yapımızas zarar verecek her hangi bir girişime asla müsade etmeyiz.
  GRİP AŞISI KONUSUNDA GÖRÜŞ
  Domuz gribi aşısı ile ilgili kanaatim değişmedi. Ben de ailem de aşı olmayacağız. Sağlık Bakanlığımızın bazı konulara açıklık getirmesi gerekir. Gerekli önlemler alınmamış olsaydı ölü sayısı daha fazla olurdu.
  DİNLEME KONUSU
  Telekulak konusunda Adalet Bakanlığımız bugüne kadar sayılarla neler yapılmış hepsini açıklanmıştır. Bunun arkasında kimse siyasi gerekçe aramasın. Bunun dışında bir gerekçe arayanlar batıyor görüyorsunuz.
  Haber 7-AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erdoğan'dan sert 'bölücü' Forum Tarih
Erdoğan'dan trafik kurallarına uyma çağrısı Haber Arşivi & Gündem 1 Mayıs 2010
Erdoğan'dan milletvekillerine seçim startı Haber Arşivi & Gündem 9 Şubat 2010
Erdoğan'dan muhalefete yeni tanım Yurt İçi Haberler 15 Şubat 2009
Maddelerin esnek sert ve yumuşak olması günlük yaşamda nerelerde kullanılır? Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Mermerin sert ve kırılgan olmasının sebebi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş