Erdoğan Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Erdoğan Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  erdoğan köyü bilgileri - erdoğan köyü resimleri - erdoğan köyü tanıtım  Erdoğan, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Maraşlı (Erdoğan) Köyü, Kayseri-Malatya yolu üzerinde, Gürün İlçesi’nin kuzeybatı kesiminde yer alan ve ilçe merkezine 57 km.’lik mesafede bulunan 30 hanelik (1997) bir köyümüzdür. Bu köyde yaşayanların birçoğunun Maraş bölgesinden gelmesi dolayısıyla bu ismi almıştır. Maraşlı Köyü’nün ismi ise 1990 yılından itibaren değiştirilmiş ve Erdoğan olarak bilinmektedir. Maraşlı Köyü’nün ÒAğılın SuyuÓ denilen yerde eski bir yerleşim yeri vardır. Köyün kuzey kısmında da Ermeniler zamanından kalmış olan yel (rüzgar) değirmeni bulunmaktadır. Günümüzde ise kalıntısı mevcuttur. Sümerler’den kalmış olduğu bilinen ve Salyurt Yaylasından başlayarak Kangal ilçesi topraklarına kadar uzayan dikilitaşlar Maraşlı Köyü’nün hemen kuzeyinden geçmektedir. Maraşlı Köyünden de eski dönemlere ait birtakım eski yerleşim birimlerinin bulunması, bu köyümüzün de tarihinin çok eskilere dayanmış olduğunu göstermektedir. Maraşlı (Erdoğan) Köyü’nün doğu kesiminde yer alan Alimin Pınarı mevkiinde Osmanlı Devleti zamanından beri işletilmekte olan ÒDevlet harasıÓ bulunmaktaydı. özellikle de bu harada at yetiştirilmekteydi. Fakat bu durum günümüzde tamamen kalkmış durumdadır. Günümüzde ise köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Maraşlı Köyü’nün de yol, su vb. gibi sorunlarının yanısıra tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve teşviki yönünden çalışmaların yapılması hususunda büyük sorunları bulunmaktadır. ( Şekercan,Şak,vuko,DEMİRCILER Beşgür, Hajkul, Soh, Arslandok, Kanlı, Çelik, Şırayder, Ağurtlu, Batur, Duman vb. gibi soyadlarını taşıyan Maraşlı Köyü halkının büyük çoğunluğu Çerkesdir. Düğün ve adetler bölüm Bütün Yönleriyle Gürün İlçesi Adlı kitap) Maraşlı Köyünde sırasıyla Abidin Arslandok, Hacı Kanen,Şak Rauf, Fikret Kutay, Ferhat Arslandok (1985-1989), Hayri Duman (1989-1994), muhtarlık yapmışlardır. Ferhat Arslandok ise 1994 yılı seçimlerinde DYP’den İl Encümeni seçilmiştir. Maraşlı Köyünde köy ile, Kayseri-Malatya asfaltı arasındaki bölgede Bakır Madeni bulunmaktadır. Köy ilkokulu 1960 yılında yapılmıştır. Eğitim ve öğretime devam etmektedir. Köyde 1991 yılında ahşap binanın yerine yıkılarak betonarme şeklinde inşa edilen bir camii bulunmaktadır. cami içinde lojman yapılmıştır[ Köy ilkokulunun lojmanı vardı. Köyde içme suyu yetersiz kalmaktadır. Çünkü 1974 yılında YSE tarafından yaptırılan sadece bir tane çeşme bulunmaktadır. Maraşlı Köyü’nün güneydoğusunda yer alan kaynağın köye getirilmesiyle içme suyu sorunu halledilmiş olacaktır. Kayseri-Malatya asfaltına 4 km.’lik uzaklığı bulunan köy yolunun da asfaltlanarak karayollarına bağlanmasıyla birlikte yol sorunu da çözümlenmiş olacaktır.
  Kültür

  Köy cerkes köyü oldugundan genelde cerkes örf ve adetleri uygulanır.Köydeki düğünler mızıka ile yapılır.Köye has cerkes yemekleri vardır.
  Coğrafya

  Sivas iline 193 km, Gürün ilçesine 57 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 68
  2000 116
  1997 146
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ve bunu daha ileriye götürebilmek için erdogan köyü tarım ve hayvancılık koperatifi kurulmuştur
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadadır

  YILLARA GORE ERDOGAN KOYU MUHTARLAR
  2009 -KEREM YALÇINKAYA

  2004 - Hayrettin Ağurtlu 1999 - Hayri Duman

  1994 - Hayri duman
  1989 - Hayri Duman
  1984 - Ferhat ARSLANDOK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocagı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erdoğan Köyü Hakkında Forum Tarih
Erdoğan Köyü Hakkında Bilgi Ahırlı Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Erdoğan Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Başbakan Erdoğan, Ilısu Köyünde Mardin Tanıtımı 31 Ekim 2010
Erdoğan Köyü Kestel Bursa Bursa Tanıtımı 29 Nisan 2010
Erdoğan Köyü Varto Muş D.Anadolu Bölgesi 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş