Erdoğan, Davos'ta paneli terk etti

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Fatma tarafından 29 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Erdoğan, Davos'ta paneli terk etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erdoğan, Davos'ta paneli terk etti
  Davos'ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen ''Gazze Orta Doğu İçin Model'' oturumuna katılan Başbakan Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında gerginlik yaşandı.
  Başbakan Erdoğan, oturumun son konuşmacısı Peres'in ''sert'' sözlerinin ardından, oturum yöneticisinden, İngilizce konuşarak ''bir dakika'' süre istedi.
  Panel yöneticisinin söz hakkı vermek istememesine karşılık, Erdoğan, Perez'e dönerek, şöyle konuştu:
  ''Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum.
  Ülkenizde başbakanlık yapmış 2 kişinin bana çok önemli lafları vardır. Filistin'e, tankların üstünde girdiği zaman, 'kendimi bir başka mutlu addediyorum' diyen başbakanlarınız var. Tankların üzerine çıkıp da 'Filistin'e girince mutlu oluyorum' diyen başbakanlarınız var. Ve bana sayılar veriyorsunuz. İsimini de veririm, belki merak edenleriniz vardır.''
  Peres'in konuşmasının salonda alkışlanmasıyla ilgili olarak da Erdoğan, ''Şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. Peki çocukları öldürenleri kalkıp da alkışlamak öyle zannediyorum ki insanlık suçudur'' dedi.
  Başbakan Erdoğan'ın, ''Sadece size, iki söz söyleyeceğim...'' sözleri üzerine, oturum yöneticisi, araya girdi.
  Erdoğan, ''sözümü kesmeyin'' diyerek, ''Tevrat'ın 6. maddesi der ki 'öldürmeyeceksin. Burada öldürme var. Bu da çok enteresan'' diyerek sözlerini sürdürdü.
  Biri Oxford Üniversitesinde profesör iki İsrail vatandaşının, İsrail'i eleştiren açıklamalarını da elindeki notlardan okuyan Başbakan Erdoğan, oturum yöneticisine de dönerek, ''Sana da çok teşekkür ediyorum. Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir. Daha Davos'a gelmem. Siz konuşturmuyorsunuz. 25 dakika konuştu, 12 dakika konuştum. Olmaz.'' dedi.
  Başbakan Erdoğan, daha sonra salondan ayrıldı.
  Başbakan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:
  ''Burada herkese aynı dakikayı verirler ona saygıyı duyarım, ama herkese aynı dakikayı vermedikleri zaman ona saygı duymam. Nitekim burada aynı dakikayı vermemişlerdir. Gördüğünüz gibi Şimon Peres'i 25 dakika konuşturmuşlardır, 12 dakika bizi konuşturmuşlardır. Bundan sonra da söz kesmek üzerine bina edilmiş bir anlayış. Bu kadar önemli bir konuyu görüşeceğimiz bir yerde kalkıp da bunu yarım saat, 35 dakikaya sıkıştıramazsınız. Bundan sonra da Davos'a katılmam.''
  Bir gazetecinin İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in ''bağırarak konuştuğunu'' söylemesi üzerine Erdoğan, ''O da suçluluk psikolojisinin bir gereği. Suçlu olan bağırır. Suçun yoksa niçin bağırıyorsun'' değerlendirmesinde bulundu.
  BAŞBAKAN ERDOĞAN: 40 YIL ÖNCESİNDEN DEĞİL HAZİRAN 2008'DEN BAŞLAMAK İSTİYORUM


  Panelde konuşan Erdoğan, sözlerine önce bir durum tespiti yapmak gerektiğini söyleyerek başladı. Erdoğan "Durum tespitine 40 yıl öncesinden değil Haziran 2008'den başlamak istiyorum. Bu dönemde sözlü bir ateşkes vardı ve herhangi bir sıkıntı söz konusu değildi. Süre bitince herhangi bir saldırı olmadı" dedi. Gazze'nin tecrit edilmiş, açık bir hapishane haline getirildiğini söyleyen Erdoğan, İsrail'in ablukayı kaldırması gerektiğini vurguladı. Önce bir insan sonra bir başbakan olarak konuştuğunu dile getiren Erdoğan, "Gazze'ye bir sandık domates sokmak İsrail'in iznine bağlıdır" dedi.
  Ramallah kapısında Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı olarak yarım saat bekletildiğini söyleyen Erdoğan, Peres'ten bunun izahını istedi. İsrail'in Filistin tarafından roketler atıldığını açıkladığını söyleyen Erdoğan, "Atılan füzelerden ölen var mı? Bu nasıl bir füzeder ki kölen yok. Ama bu süre içinde çok sayıda Gazzeli öldü" diye konuştu.
  Antisemitizmi ve İslama yönelik fobiyi insanlık suçu olarak gördüğünü belirten Erdoğan, Türkiye'nin Ortadoğu'da barışın egemen olmasını istediğini vurguladı.
  İsrail Başbakanı Olmert ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi veren Erdoğan, "Ben Sayın Olmert'e şunu söyledim. Dışişleri bakanı ve özel temsilciler yanımızda. Biz Hamas'ın elindeki esir askeri kurtarabiliriz. Madem demokrasiden yanayız, halkın iradesiyle seçilmiş olanları saygıyla karşılamak zorundayız. Bu hükümetin bakanları milletvekilleri sizin elinizde esir. Bunları serbest bırakın dedik. Olmert, 'Bunları serbest bırakırsak Mahmut Abbas kriz geçirir' dedi" diye konuştu.
  ŞİMON PERES: ATEŞKESİ HAMAS BOZDU
  Şimon Peres panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi "Biz hiçbir zaman ateşkese başlayamadık. Filistinliler ateşkesi kendileri bozdu. Erdoğan'la Olmert görüşmesi olduğunda operasyon kararı verilmemişti. Biz 15 bin İsrailli yerleşimciyi Gazze'den dışarı çıkardık. Bunu yapmamıza rağmen neden roket atıyorlar.
  Gazze'ye yönelik geçişler açıktı. Abluka yoktu. 20 milyon dolar yatırım yaptık. Onlar neden geçiş noktalarını bombaladılar. Biz Gazze'den çekilmiştik. Yakıt, içme suyu gönderiyorduk. Sadece İran'dan gelen roketleri almalarına izin vermedik. Tünelleri bunun için yaptılar.
  Hamas roket atmadan önce Gazze'de açlık yoktu. Bana kimse bu saldırının nedeni konusunda soru soramaz. Mısır'la Ürdün'lü barış yaptık. Biz Filistinle'de barış istiyoruz. Binlerce insan İsrail'de sığınaklarda yaşıyor. İsrail 60 yaşında. 60 yaşında 7 kez savaşıp, intifalarla mücadele eden ülke gördünüz mü?
  (Erdoğan'a dönerek) Mübarek durumu sizden daha iyi biliyor. Başkan Abbas da durumu biliyor ve Hamas'ı suçluyor. Hiç kimse Hamas'ın roketlerine tepki göstermedi. Sorun İran'ın Ortadoğu'da hakimiyet kurmak istemesidir. İran Hamas'a roket yolluyor. Karışıklığa neden oluyor. Bizim seçeneğimiz barıştır. (Erdoğan'a dönerek) Siz roketler altında kalsanız tepkiniz ne olur? Burada bir tanımlama sorunu vardır. İsrail için kendi çocuklarının geleceğini korumak çok önemlidir. Ateşkesi biz bozmadık. Gazze'yi kendilerine bırakmıştık. Bizimle niye savaşyıorlar. Biz hiç bir zaman ilk ateşi başlamadık, biz karşılık verdik.Hamas çirkin bir diktatörlüktür. Ş anda Hamas'ın neden olduğu sorunlarla uğraşıyoruz. Gazze'ye yardımı biz değil Hamas engelliyor.
  PERES'İN SÖZLERİ ERDOĞAN'I KIZDIRDI Bu sözler üzerine yeniden söz alan Başbakan Erdoğan Peres'e dönerek "Sayın Peres benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor.Bu suçluluk psikolojisi. Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları öldürdünüz. Bu insanları öldürenleri alkışlamak insanlık suçudur. (Panel yöneticisine dönerek) Benim için bundan böyle Davos bitmiştir. Davos'a bir daha gelmem" Erdoğan bu sözlerinin ardından paneli terketti.
   

 2. Fatma

  Fatma Üye

  Erdoğan'ın paneli terk etmesi dünyada böyle yankılandı


  Babakan Recep Tayyib Erdoğan'ın Davos'ta katıldığı paneli terk etmesi, uluslararası ajanslar tarafından "acil" koduyla verdi.
  AP, Başbakan Erdoğan'ın panelde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le Gazze'deki çatışmalar konusunda "sözlü olarak tartıştıktan sonra" paneli terk ettiğini belirtti.
  Ajans, Başbakan Erdoğan'ın, Peres'in İsrail'in Gazze saldırısını heyecanlı bir şekilde savunan monoloğunu dinledikten sonra, panel yöneticisinin sözünü kesmesi üzerine kızdığını kaydetti.
  Haberde Başbakan Erdoğan'ın Peres'e "İnsanları öldürüyorsunuz" dediği, Peres'in ise parmağı ile işaret ederek, "İstanbul'a roketler düşse siz de aynısını yaparsınız" dediği kaydedildi.
  İlk haberlerinde Başbakan Erdoğan'dan "Cumhurbaşkanı" diye bahseden AP, kısa süre sonra bu hatasını bir not geçerek düzeltti.
  Fransız AFP ajansı da haberi acil koduyla vererek, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki paneli, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in uzun konuşmasının ardından kendi konuşmasının panel yöneticisi tarafından engellendiği gerekçesiyle sert bir şekilde terk ettiğini bildirdi.
  Başbakan Erdoğan'ın "Bir daha Davos'a geleceğimi sanmıyorum" sözlerini yansıtan AFP, Başbakan Erdoğan'ın Peres'in konuşmasına yanıt vermek istediğini, ancak karşısındaki gazetecinin ısrarla panelin sona erdiğini söyleyerek sözünü kestiğini belirtti.
  Katar merkezli Arap televizyonu El Cezire, "Davos'ta Gazze yüzünden fırtınalı tartışmalı" başlığı ile gelişmeyi duyurdu. El Cezire, moderatörün sözünü kesmeye çalışması nedeniyle toplantıyı terk ettiğini bildirdi. Kanal Erdoğan'ın, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e de "İnsanları öldürüyor" dediğini kaydetti. Kuveyt haber ajansı da Erdoğan'ın toplantıyı terk ettiğini belirtti.
  Erdoğan'ın toplantıyı terk etmesi İsrail basınında da yer aldı. Jerusalem Post gazetesinin web sayfası Başbakan Erdoğan'ın paneli terk etmesini "manşet haber" olarak duyururken, Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile girdiği tartışma ve ardından sözünün panel moderatörünce kesilmesine sinirlenerek sahneden yürüyüp gittiğini bildirdi.
  Haaretz gazetesinin web sayfası da aynı haberle okuyucularını durumdan haberdar etti. İki gazetenin İngilizce web sayfası da Amerikan AP ajansının haberini kullandı. Merkezi Katar'da bulunan uluslararası Arap haber kanalı El Cezire de internet sitesinde haberi acil haber olarak tek cümle olarak verdikten sonra, geniş bir haber yayımladı
   

 3. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  çok iyi oldu helal başbakana davos'un bir anlamı oldu artık... Sadece devlet çıkarlı görüşmelere bir nokta konuldu. Davos boş işler diyordum ama Tayyibin böyle yapcağı aklıma gelmiyordu :) :) :)
   

 4. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Helal olsun adam gibi adam.
  Tebrik Ediyorum Sayın Başbakanımızı ...
   

 5. UquR

  UquR Üye

  Ezilen pısırık başkanlar ve devlet adamları görmeye alışılmıs yıllarda kendisine yakısır bir harekette bulundugu ıcın tebrik ediyorum.Acımadan insan katleden herkese ister içeride isterse dısarıda sıra gelecegını ve hiçbir suçun cezasız kalmayacagını göstermiştir .Dileriz bundan sonra ilişkiler dikkatli bir şekilde ilerler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erdoğan Davos'ta paneli Forum Tarih
Belgin Erdoğan Resimleri, Belgin Erdoğan Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 16 Ekim 2012
Erdoğan Arıca Kimdir, Erdoğan Arıca Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 10 Nisan 2012
Erdoğan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 21 Şubat 2012
Perıhan Erdogan İlköğretim Okulu Bilgileri Kızılcahamam Ankara Ankara Tanıtımı 19 Kasım 2011
Yıldız Tilbe & Yılmaz Erdoğan - Hani Gitmesen Diyorum Müzik Videoları 3 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş