Erdoğan'ı köpek olarak çizdi, beraat etti ...

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 28 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Erdoğan'ı köpek olarak çizdi, beraat etti ... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Erdoğan'ı köpek olarak çizdi, beraat etti
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ABD Başkanı George W. Bush'un “köpeği” olarak gösteren karikatürü nedeniyle İstanbul'da yargılanan İngiliz kolaj sanatçısı Michael Dickinson'un beraat etmesi, dünyada yankı buldu. Uluslararası haber ajansları, İstanbul'daki mahkeme kararını duyururken İngiliz medya organları, davanın Türkiye için bir test olarak görüldüğünü belirterek, “Beraatı, AB'nin Türkiye üzerindeki baskılarını bir ölçüde hafifletebilir” yorumunu yaptı.

  İngiliz The Guardian gazetesi de, İstanbul muhabiri Robert Tait imzalı haberinde Dickinson hakkındaki davanın “Türkiye'nin ifade özgürlüğüne ilişkin hoşgörüsünün bir testi olarak görülüyordu” diye yazdı. 58 yaşındaki Dickinson'un Başbakan Erdoğan'ı hakaret etmekle suçlandığını, suçlu bulunsa iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılmış olacağını anlatan gazete, “Beraatı, Ankara'yı, üyeliğin koşulu olarak insan hakları ve ifade özgürlüğünü iyileştirmeye çağıran AB'nin, Türkiye üzerindeki baskılarını bir ölçüde hafifletebilir” yorumunu yaptı. The Guardian, davanın dört duruşmasının yapıldığına işaret ederken de dava ile ilgili olarak Dickinson'un mensubu olduğu “Stuckish” sanat akımının üyelerinin, İngiltere'nin önceki ve şimdiki başbakanları Tony Blair ve Gordon Brown'u devreye girmeye çağırdığını anımsattı.
  İngiliz sanatçıdan dava sonrası zafer işareti!  BAŞBAKAN'A 'HAKARETTEN YARGILANAN İLK SANATÇI DEĞİL"

  Dickinson'un Erdoğan'ı hakaret gerekçesiyle ilk yargılanan sanatçının olmadığını belirten gazete, Erdoğan'ın, “2005 yılında kendisini bir yün yumağına dolanmış bir kedi olarak gösteren bir karikatürist hakkında açtığı davayı kazandığını"nı belirtti. İngiliz yayın kurumu BBC ise, Dickinson'un Başbakanı hakaret suçlamasından beraat ettiğine dikkat çekerken yargıcın karikatürü “hakaret değil sanat eseri” olduğuna karar verdiğini kaydetti. Dickinson'un Türkiye'de 20 yıldan beri çalıştığını belirten BBC, Türk mahkemesinin karikatürü “hakaret edici bazı unsurları içermekle birlikte eleştiri sınırları içinde görülebileceğini” söyleyerek beraat kararını verdiğini belirtti. BBC, Dickinson'un karar sonrası "AB'ye girmeye çalışan Türkiye'de benimki gibi bir kolajın suç sayılmaması gerektiği"ni söylediğine dikkat çekti.

  ANKA
  ---------------------------YORUM--------------------------------

  Bu edepsiz ve saygısız kişinin yaptığı karikatürü ilkelerim icabı;ülkemin Başbakanı'na makamına saygım icabı;Başbakan'ın da bir insan olmasından dolayı insaniyete saygımdan dolayı;Tayyib Bey'in böyle bir tahkir edici muameleye layık olmasına karşı olmamdan dolayı;bu kendini bilmez saygısız kişinin çizimini buraya aktarmıyorum..Bunun yaptığ aslında Türk Milletine hakarettir.Çünkü Tayyib Bey oraya kafasından gelmemiştir.Gökten de inmemiştir.Zorba bir diktatorya ile de geçmemiştir makama..Arkasında silahlı bir darbe hareketi de yoktur..Bu durumda bu yapılana mahkemelerin yaptığı yaklaşımın ne derece doğru olduğunu ise takdirlerinze bırakıyorum..Ben şahsen bu adamın masum olduğu kararına katılmıyorum..Bu karikatürü İngiliz Başbakanına bir Türk yapsaydı böyle olur muydu acaba? Gururlu İngilizler ne yapardı acaba? Hem ne yaparsa yapsınlar Türk milletinin gurursuz olduğunu kim söylemiş ki? Bu kararı veren heyet burda gururuna danışmamışsa bu o heyetin kendi bileceği husustur.Ama Türk milleti kendi makamını bir edepsiz gavura çiğnetmez!!Çiğnetmemelidir!!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Erdoğan'ı köpek olarak Forum Tarih
Tayyip Erdoğan'ın Sözleri - Recep Tayyip Erdoğan Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 3 Nisan 2011
Başbakan Erdoğan'ın Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki Konuşması Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'de Yaptığı Açıklamalar Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
ŞOK ! Erdoğan'ı böyle bitireceklerdi Yurt İçi Haberler 15 Şubat 2010
İşte Erdoğan'ın E-Posta Adresi Yurt İçi Haberler 30 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş